אף אחד בעולם לא עשה את זה

ישראל, היא המדינה היחידה בעולם שפיתחה נשק מבצעי מסוג חץ 2 וחץ 3 שעשו עבודה מדהימה ויירטו טיל שיאהב 3 איראני משופר, ששיגרו החות'ים מתימן לאילת. פריצת הדרך הטכנולוגית בחץ 3 מאפשרת ליירט את הטיל התוקף בדיוק ובגובה רב, מחוץ לאטמוספירה.
Share

מנכ"ל התעשייה האווירית מספר איך זה ליירט טיל איראני בחלל

 באוקטובר כבר ב-8:30 בשבת השחורה הנהלת התעשייה האווירית קיימה ישיבה טלפונית, שבה נערכנו לתמיכה מרבית בצה"ל. מאז אנחנו עובדים בשלוש משמרות ביום, ללא הפסקה. כשהצלחנו ליירט בחלל, טיל ששוגר לאילת מתימן, הייתה תחושה של "עשינו כאן משהו שאף אחד בעולם עוד לא עשה". 

כך מספר בועז לוי, מנכ"ל התעשייה האווירית של ישראל.

על טילי החץ מספר לוי: ישראל, היא המדינה היחידה בעולם שפיתחה נשק מבצעי מסוג זה – חץ 2 וחץ 3 עשו עבודה מדהימה ויירטו טיל שיאהב 3 איראני משופר, ששיגרו החות'ים מתימן לאילת. פריצת הדרך הטכנולוגית בחץ 3 מאפשרת ליירט את הטיל התוקף בדיוק ובגובה רב, מחוץ לאטמוספירה. אין לי ספק שאויבינו התרשמו מהיכולת ההנדסית־מבצעית שיש לישראל, והם מחפשים עכשיו דרכים חדשות לתקוף אותנו, אבל אנחנו משתדלים להיות צעד אחד לפני האויב שלנו במשחק השחמט הזה.

ידענו על היירוט של הטיל לאילת שניות בודדות אחרי. היינו גאים שמוצר שתוכנן ופותח בתעשייה האווירית הציל עיר מתקיפה. 

אם טיל בליסטי כזה, שנושא ראש קרבי גדול, פוגע בריכוז אוכלוסייה, הוא מסב נזק אדיר לחיי אדם ורכוש. כשהצלחנו ליירט אותו בחלל, הייתה תחושה של "עשינו כאן משהו שאף אחד בעולם עוד לא עשה". 

החות'ים צריכים להבין שאין הגנה ללא התקפה. העובדה שחץ 3 בלם באופן מיטבי את הטיל התוקף שלהם, אומרת שיש לנו גם מערכות שיודעות לתקוף את מי ששיגר את הטיל הזה. הם צריכים להכניס את זה למשוואה.

על החיזבאללה: אין איום שאין מה לעשות מולו, השאלה היא רק מה היקף המשאבים שאתה מוכן להשקיע בזה. לתעשיות הביטחוניות בישראל יש עומק טכנולוגי להביא פתרונות גם נגד איומי הטילים מהגזרה הצפונית.

על המוחות שלא ברחו: אני רואה בהצלחה של התעשייה האווירית לגייס את המוחות הטובים ביותר הישג לאומי והישג אישי. אנחנו מעסיקים כ-15 אלף עובדים, חצי מהם מהנדסים ורבע מאותם מהנדסים מחזיקים בתארים מתקדמים. זה ריכוז מוחות איכותי מאוד, שמאפשר לנו להתמודד בחזית הטכנולוגיה.

מהו טיל החץ:

מערכת החץ היא מערכת נשק ליירוט טילים בליסטיים אשר פותחה על ידי מפעל מלמ של התעשייה האווירית לישראל בישראל בסיוע מימון אמריקני ובשיתוף עם חברת בואינג האמריקנית. 

המערכת מפעילה שני סוגי מיירטים, חץ 2 וחץ 3 (ובעתיד גם חץ 4 וחץ 5), ומורכבת ממערכת שו"ב וניהול ירי, "אתרוג זהב", מרכז בקרת משגרים, "אגוז חום" ומכ"מים ייחודיים – "אורן ירוק" ו"אורן אדיר". 

המערכת מבצעית בחיל האוויר הישראלי מחודש אוקטובר 2000, ומופעלת בצה"ל על ידי יחידת "חרב מגן" הכפופה למערך ההגנה האווירית, המספק לישראל את מערך ההגנה הרב-שכבתית מפני ירי תלול מסלול.

החשיבות של פיתוח הטילים, מעבר להשגת ההגנה מפני טילים בליסטיים – 

היא מצביעה על העליונות הטכנולוגית המרשימה של ישראל, שהיא המדינה היחידה בעולם שפיתחה נשק מבצעי מסוג זה. על ההתקדמות הטכנולוגית שהשיגה ישראל בעקבות הפיתוח בטילים, מערכות הנחיה ומכ"מים, ושניתנת ליישום לתחומים נוספים, מעבירה מסר למדינות העוינות לישראל בפיתוח נשק אסטרטגי זה, ומטפחת את מערכת הקשרים שנרקמה עם ארצות הברית.

 ואת המוטיבציה של מדינות רבות – לקנות מערכות טכנולוגיות בישראל.

אהבתם את התוכן?
תרמו לישראל נט ועזרו לנו ליצור עוד תוכן איכותי שבעזרתו נוכל להאבק על צדקתה, מעמדה הבינלאומי ועוצמתה של מדינת ישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אנרגיה ישראלית ישירות למייל שלך!

הניוזלטר של ישראלנט מלא בחדשות ועדכונים על כל מה שקורה בישראל- תכנים בלעדיים, מדיה ייחודית, ניתוחים ופרשנויות, בלוגים ותוכן פרימיום שלא תמצאו באף מקום אחר.