ראש ממשלת בריטניה החדש, קיר סטארמר, פרו ישראלי ומחובר ליהדות

Share

הקשר הזה הוא גם מה שסייע לו לפתוח בקמפיין לטיהור מפלגת הלייבור משלל הנציגים האנטישמיים והאנטי־ציונים שנכנסו אליה בתקופת ראש המפלגה הקודם של הלייבור, קורבין. "אם אתה אנטישמי, אין לך מקום במפלגת הלייבור", אמר עוד כשרץ לראשות המפלגה. הקשר הזה גם עומד מאחורי מופע התמיכה היוצא־דופן שלו בישראל אחרי 7 באוקטובר. "אנחנו עומדים לצד ישראל", חזר והבהיר כמה פעמים, למרות שבתוך המפלגה עמד בפני סכנה למרד פנימי – מצד חברי לייבור מהאגף הרדיקלי יותר, רבים מהם מוסלמים. הם הזהירו אותו כי המפלגה תאבד את הקול המוסלמי אם לא תקרא להפסקת אש. סטארמר סירב. הוא המשיך לנסות ולשכך את המרד גם בחודשים האחרונים.

אבל בתוך מפלגתו הוא עדיין עומד בפני ביקורת והתנגדות. חבר פרלמנט הבטיח במהלך קמפיין הבחירות כי ממשלת לייבור "תעצור את אספקת הנשק לישראל", למרות שהדבר אינו נכלל במצע המפלגה. גם גובר עליו הלחץ להכיר במדינה פלסטינית..

ככלל, מפלגת הלייבור היא הרבה פחות פרו־ישראלית מאשר השמרנים. סטארמר יצטרך להתמודד עם זה.

זיקתו האישית ליהודים וליהדות גם השפיעה על גישתו לישראל – "תודה לאל, איש מקרוביי לא נפגע ב-7 באוקטובר, אבל אין ספק שהמשפחה בישראל הושפעה על ידי המלחמה".

הוא תומך בהפסקת אש קבועה, אך בנשימה אחת עם שחרור החטופים והבהרה שחמאס לא תוכל להיות חלק משום ממשלה פלשתינית. בחודש מאי אמר כי הוא תומך בהכרה במדינה פלשתינית, אולם "צעד כזה צריך להתרחש בזמן הנכון כחלק מתהליך השלום".

עלייתו המטאורית:

סטארמר נכנס לפוליטיקה בשלב מאוחר בחייו, בשנות החמישים לחייו, ומאז נהנה מעלייה מטאורית בשורות המפלגה. אחרי הכישלון של הלייבור בבחירות של 2019, בחרו חברי הלייבור בסטארמר המתון במקום ראש המפלגה, איש השמאל הקיצוני ג'רמי קורבין.

כשנכנס לתפקיד, לייבור הייתה שקועה במשבר עמוק. היא נקרעה במאבקים פנימיים, התקציבים הלכו לחקירות פנימיות ולהתמודדות בבתי המשפט עם תביעות של עובדים לשעבר, ומעל לכל בגלל הגלישה לשמאל הקיצוני תחת ג'רמי קורבין, היא גם סבלה מאובדן דרך. "המפלגה שהוקמה כדי להיות מכשיר בידי הפועלים, הפכה אמצעי להפגנה של מידות טובות בידי פעילים פרוגרסיביים", כתבו ב"אקונומיסט". במילים אחרות, המפלגה נחטפה בידי השמאל הקיצוני וסטארמר השקיע מאמצים גדולים כדי לקרב אותה למרכז הפוליטי.

ואחד הנגעים החמורים ביותר בשורותיה הייתה האנטישמיות, ששימשה הן את אנשי קורבין והן מתנגדיו. סטארמר הפשיל שרוולים וניגש לעבודה. הפעולה הראשונה לאחר שזכה בראשות הלייבור הייתה פרסום של התנצלות עמוקה בפני יהודי בריטניה והתחייבות למגר את האנטישמיות מהמפלגה. בתוך שלושה ימים, כבר קיים פגישות עם ראשי הארגונים של הקהילה היהודית. חודשיים מאוחר יותר, העיף מהמפלגה מקורבת לקורבין, שפרסמה ברשת החברתית כתבה עם קונספירציה אנטישמית.

אהבתם את התוכן?
תרמו לישראל נט ועזרו לנו ליצור עוד תוכן איכותי שבעזרתו נוכל להאבק על צדקתה, מעמדה הבינלאומי ועוצמתה של מדינת ישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אנרגיה ישראלית ישירות למייל שלך!

הניוזלטר של ישראלנט מלא בחדשות ועדכונים על כל מה שקורה בישראל- תכנים בלעדיים, מדיה ייחודית, ניתוחים ופרשנויות, בלוגים ותוכן פרימיום שלא תמצאו באף מקום אחר.