מזכ"ל האו"ם לא עוצר – "ישראל תיכלל ברשימה השחורה לצד דאעש ואל-קאעידה

Share

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש העביר לשגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן את ההודעה הרשמית ולפיה ישראל תיכלל ב"רשימה השחורה" של מדינות וארגונים הפוגעים בילדים באזורי סכסוך – לצד רוסיה וארגוני הטרור דאעש, אל-קאעידה ובוקו חראם. גורם דיפלומטי אמר כי גם חמאס והג'יהאד האיסלאמי ייכנסו לאותה רשימה.

ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו הגיב להודעה –
"האו"ם הכניס את עצמו היום לרשימה השחורה של ההיסטוריה כשהצטרף לתומכים במרצחי החמאס. צה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם ושום החלטה הזויה של האו"ם לא תשנה זאת".

שגריר ישראל ארדן הגיב:
"אני מזועזע מההחלטה המבישה של המזכ"ל. מי שנכנס ל'רשימה שחורה' זה לא צה"ל אלא המזכ"ל, שמעודד טרור ושכל החלטותיו מונעות משנאה לישראל. זו החלטה לא מוסרית שמסייעת לטרור ונותנת פרס למחבלים. הצבא שלנו הוא המוסרי בעולם ואילו המזכ"ל הוא חלק מ'רשימה שחורה' של בכירי או"ם שבמקום להגן על אזרחים חפים מפשע, מגינים על ארגוני טרור ומעודדים אותם לעשות שימוש בילדים. שיתבייש לו".

שר החוץ ישראל כ"ץ הודיע שלצעד זה "יהיו השלכות על יחסי ישראל והאו"ם". עוד הוסיף שר החוץ –  "ההחלטה להכליל את צה"ל ברשימה היא כל כולה של מזכ"ל האו"ם והיא עדות נוספת לאיבתו את ישראל ולהתעלמותו המכוונת ממתקפת חמאס ב-7 אוקטובר ומזכותה של ישראל להגנה עצמית. זהו אותו מזכ״ל או"ם שבחר להתעלם מפשעי המין של החמאס, למרות הדוח שכתבה הנציגה המיוחדת של האו"ם".

יו"ר המחנה הממלכתי, השר בני גנץ,
תקף אף הוא את האו"ם: "ההחלטה הזו היא שפל היסטורי. בשעה שישראל מנהלת את המלחמה הצודקת בהיסטוריה שלה, מול מפלצות אדם, באו"ם שמים את ישראל איתם ועם דאעש באותה הסירה. נמשיך להילחם את המלחמה הצודקת הזאת, וכמו תמיד נפעל לפי רמות המוסר הגבוהות ביותר ולפי הדין הבינלאומי. לא בגלל האו"ם – אלא כי זה מי שאנחנו".

במועצה לביטחון לאומי בישראל, כבר התקיימו דיונים על צעדי התגובה האפשריים, ועוד לפני ההודעה הנוכחית המליץ ארדן על שורת צעדים ובהם סגירת מתחם מטה האו"ם בארמון הנציב; ניתוק כל קשר עם שליח המזכ"ל לתהליך השלום תור ונסלנד ואי-אישור ויזה למחליפו שצפוי להתמנות עוד כמה חודשים; אי-מתן ויזות חדשות לכניסה לישראל או לפעילות ביו"ש לבכירי או"ם וראשי סוכנויות, בעיקר OCHA וארגון הבריאות העולמי; ו⁠הכרזה על אונר"א כארגון טרור.

בנוסף, על הפרק גם הודעה על סיום פעילות כוח UNTSO, ארגון הפיקוח על הפסקת האש של האו"ם. המזכ"ל גוטרש אמר לאלוף הדי זילברמן, נספח צה"ל בארצות הברית, כי לא יושפע מזה. בכל מקרה, בכיר ישראלי אמר כי "ישראל שוקלת להסיר את הכפפות נגד האו"ם". לדבריו, בשבוע הבא הממשלה תחליט על "צעדי תגובה מרחיקי לכת, פעם אחת ולתמיד, כדי שיראו שזה לא עובר בלי כלום".

לפי שר החוץ כ"ץ, "דוח המזכ"ל לגבי ישראל והפלסטינים נשען על נתונים לא מאומתים ומעוותים, חלק מתעשיית דוחות מעוותים ומוטים של ארגונים כמו OCHA שרק לאחרונה הפחית ביום אחד את מספר ההרוגים של ילדים ונשים במלחמה בעזה בחצי ללא הסבר כלשהו, ומסתמך על נתוני משרד הבריאות של חמאס. ישראל תחשוף לעולם את העיוותים של דוחות אלה. לצעד זה יהיו השלכות על יחסי ישראל עם האו"ם".

מהן ההשלכות של הרשימה השחורה?

ההשלכות של כניסה לרשימה השחורה הן נזק תדמיתי שכן הדוח זוכה למוניטין בינלאומי רב ויצוטט בכל גופי האו"ם, כולל עצרת האו"ם, מועצת הביטחון ובתי הדין בהאג.

מבחינה פרקטית, ברגע שמדינה או גורם מוכנסים לרשימה – מוקם מנגנון שמייצר דוחות ייעודיים ביחס אליהם. כלומר, המשרד של השליחה המיוחדת יצטרך להכין דוחות ייעודיים ביחס לישראל.

אהבתם את התוכן?
תרמו לישראל נט ועזרו לנו ליצור עוד תוכן איכותי שבעזרתו נוכל להאבק על צדקתה, מעמדה הבינלאומי ועוצמתה של מדינת ישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אנרגיה ישראלית ישירות למייל שלך!

הניוזלטר של ישראלנט מלא בחדשות ועדכונים על כל מה שקורה בישראל- תכנים בלעדיים, מדיה ייחודית, ניתוחים ופרשנויות, בלוגים ותוכן פרימיום שלא תמצאו באף מקום אחר.