צילום: עיריית אשדוד

טקס 'מכחול הזהב' 2018 נערך זו השנה העשירית:

את הערב פתחו הרכב כלי נשיפה של קונסרבטוריון 'אקדמא' בניצוחו של זוריק אקשטיין ביצירה 'תודה על כל מה שנתת' של עוזי חיטמן ולא במקרה, האירוע מהווה הזדמנות חשובה להעניק במה לאנשי החינוך לאמנות, שתרומתם הייחודית והמסורה לקהילת העיר, מתרחשת לרוב מאחורי הקלעים.

לערב הזה חברו יחד מונארט מרכז תרבות ומוזיאון אשדוד לאמנות, מינהל החינוך בעיריית אשדוד, אגף האמנויות במשרד החינוך ומפעל אדמה אגן. הטקס היה במעמד הגב' מיקי בנאי-ראש אגף אמנויות במשרד החינוך, אורן טואיל-מנכ"ל החברה העירונית לתרבות ומרכזים קהילתיים, הדרן עולמי-מנהל מפעל אדמה אגן, מרטין עובדיה -מנהלת אגף חטיבה צעירה, מיכל שוהם-מנהלת מחלקת גני ילדים ,מר גדי אטיאס יו"ר הועד המנהל של מוזיאוני אשדוד ומוסדות האמנות ונעמי אדר הופמן-המשנה למנכ"ל החברה העירונית ומנהלת התרבות והאמנות, שהביעה הערכה לאמנים וליצירה המקומית במערכות החינוך והקהילה ולכל האוכלוסיה מהגיל הרך ועד לגמלאים.

שבעת האותות בטקס הוענקו בקטגוריות הבאות:

הפועלות לקידום האמנות בגיל הרך אות "מכחול הזהב" בקטגוריה של גננות במסגרת החינוך הפורמלי הוענק לרינת אלפיה ואירנה צרובסקי

הפועלות בשיתוף פעולה נוגע ללב, מתוך גישה ייחודית לחינוך לאמנות עבור ילדים בגיל הרך של העיר אשדוד גישה זו של "זרימת פעילות" שמה את צרכי הילדים במרכז, ומאפשרת להם נגישות לביטוי עצמי בכל עת שהייתם בגן. הן מובילות יחדיו גם את תכנית מוז"ה בגני הילדים המאפשרת את החדרת הכלים האמנותיים בצורה מעמיקה לתכנית השנתית. הוועדה התרשמה מתרומתן של רינת ואירנה לקידום האמנות בגיל הרך באשדוד, מהיקף עבודתן והשפעתן על העשייה האמנותית תוך שמירה על מקצועיות, יסודיות ואמונה רבה באמנות.

צילום: עיריית אשדוד

אות "מכחול הזהב " בקטגוריה של מורה/מדריך/מנחה לאמנות  במסגרת החינוך הבלתי פורמלי מורה לאמנות במסגרת החינוך המיוחד הוענק לחיה מילר

העובדת מזה כמעט ארבעה עשורים כמורה לאמנות בבית ספר "ניר", שתלמידיו מאופיינים בלקויות רב בעייתיות. חיה קוראת להם, התלמידים המיוחדים שלי. בתשומת לב, ובהכלה אינסופית משקיעה חיה בחיפוש אחר דרכים לתת מענה לצרכים השונים של כל אחד מתלמידיה. באמצעות עשייה אמנותית, היא יוצרת קשר מיוחד, המבוסס על שמחת היצירה, והחדרת תחושת מסוגלות, סיפוק וערך עצמי. כאשת חינוך לאמנות, חיה מתייחסת לאתגרים הייחודיים של עבודתה, באופטימיות האופיינית לה ורואה בהם הזדמנות למצוא עוד כלים לסייע להתפתחותם של תלמידיה. חיה מפתחת טכניקות עבודה ייחודיות המותאמות לצרכיהם הייחודיים של התלמידים, במגוון חומרים והתנסויות מתוך אמונה שלמה בזכותו של כל ילד לבטא את עצמו ואת יכולותיו.

אות "מכחול הזהב" בקטגוריה של מורה פעיל/ה לאמנות במסגרת חינוך פורמלית הוענק לסיגל מאור

אמנית ויוצרת, שוזרת בעבודתה, באופן סימבולי וממשי חומרים יומיומיים אל תוך יצירה אמנותית המשלבת רעיונות חברתיים של סביבה קהילה ואמונה. את הטכניקות אשר למדה ופיתחה במהלך שנים רבות של עבודת אמנות היא מנחילה למגזרים ואוכלוסיות מגוונות בעיר אשדוד. כמורה מנחה ואוצרת. עבודתה החינוכית. ממרכזי יום לקשישים ועד הדרכות אמנות לילדים והדרכה במוזיאוני אשדוד,  סיגל מנחילה את אהבת היצירה, את אהבת האדם והסביבה.

צילום: עיריית אשדוד

אות "מכחול הזהב" בקטגוריה של מורה פעיל/ה לאמנות במסגרת חינוך יסודי פורמלי הוענק לשוש מנשה אלל

מורה לאמנות בבית הספר "יצחק רבין", לקחה על עצמה להפוך את ערכי החינוך לאמנות, למוקד מרכזי במוסד הלימודים. שושי בולטת ביוזמה וקידום מיזמי אמנות המשמשים את כלל תלמידי בית הספר. בחריצות אין קץ, ובדמיון פורה. הצליחה שושי במהלך שנות עבודתה, להפוך חלומות ורעיונות למציאות ממשית שוש יזמה את , "כולאנה", מפגש של תלמידי בית הספר עם תלמידים מהחינוך המיוחד והחינוך הדתי המבטא את אמונתה של שושי, כי האמנות היא שפה אוניברסלית, המגשרת על פערים וחוגגת את רב הגוניות של חברה וקהילה.

אות "מכחול הזהב" בקטגוריה של מורה פעיל/ה לאמנות במסגרת חינוך פורמלית לאפרת בזק

הפועלת עשרים שנה ויותר בתחום החינוך. לפני כשלוש שנים הצטרפה אפרת לבית הספר מקיף ח' ומיד זיהה בה הצוות, רוח חדשה חדורת מוטיבציה, יוזמה וכוחות. עמיתים מנהלים ותלמידים רואים בה שותפה מלאה לכל המתרחש במרחב בית הספר. אפרת מעורבת ומובילה תהליכים פדגוגיים אירגוניים ותרבותיים במוסד הלימודים. החל מטיפוח נראות בית הספר ועד לבניית תכניות לימודיות ייחודיות לאמנות עבור תלמידים הנזקקים למענה  חינוכי ייחודי. במסירות רבה ובהתלהבות אתה מזוהה אפרת, רתמה את סובביה לפוטנציאל של לימודי אמנות להוות כלי משמעותי בתהליכים לימודיים ובסיפוק צרכים חינוכיים.

אות מכחול הזהב בקטגוריה של מורה ותיק/מפעל חיים הוענק לאייקון מקומי לאמנית וליוצרת לינה גולן

שמזה 30 שנה מטפחת מאות יוצרים ואמנים. מהווה השראה לתלמידיה להעמיק ולחקור את עצמם ואת עולמם באמצעות הבעה אמנותית. בסטודיו הביתי שלה ובעבר במרכז קהילתי ד'  בו לימדה, הכשירה קרוב ל-700 ציירים, חלק מהם יוצרים ואמנים אשר פנו בעצמם לתחום החינוך. לינה מהווה השראה לתלמידיה, ולכל מי שפגש בשמה, לערכים הטמונים בחינוך לאמנות. ערכי של מצוינות, יצירה וקהילה. במשך השנים הסטודיו של לינה הפך סמל ובית לחינוך לאמנות באשדוד במגוון עשיר של כלים ובאמונה שלמה בערך התרבותי, ההתפתחותי של האמנות בנתה במו ידיה מוסד אמנותי בעל שם, אשר מיקם את אשדוד בגאווה על מפת האמנות הישראלית והבינלאומית.

הוועדה בחרה להעניק פרס הוקרה מיוחד, לקראת פרישתו מהוראה השנה, למאייר הידוע וולף בולבה

וולף בולבה רכש את השכלתו האמנותית במכון לאמנות בקישינב, בשנת 1991 עם עלייתו לארץ, הצליח להפוך לחלק מהעולם האמנותי של עיצוב הספרים הישראלי. מאז אייר יותר מ-130 ספרים (בעיקר ספרי ילדים) ביניהם של לואיס קרול, הנס כריסטיאן אנדרסן, לאה גולדברג, ועוד. וולף בולבה זכה בהכרתם של עמיתים וקוראים בישראל, והיום הוא חבר באגודת הציירים והפסלים ובאגודת המאיירים בישראל. יצירותיו הוצגו בתערוכות בישראל ובחו"ל וזיכו אותו בפרסים יוקרתיים: בולבה הוא חתן פרס לאמנות על שם יעקב פיכמן לשנת 2002, ובנוסף זכה בשני פרסים על האיורים הטובים ביותר ליצירותיו של אורי צבי גרינברג.

וולף החל ללמד באשדוד לפני כ-15 שנים. הוא הקים את חוג עמותת אמני אשדוד – חוג רב גילאי המשלב לימודי איור, ציור ותולדות האמנות. במהלך השנים התחנכו אצלו מאות תלמידים, אשר זכו ללימודי אמנות ואיור ברמה הגבוהה ביותר – ועל כך יעידו עבודות התלמידים. וולף מעמיק בטכניקות ושיטות עבודה, בעיבוד של תכנים ובהקפדה על תוצר מוגמר ואיכותי. העיר אשדוד זכתה למורה מקצועי ובעל שם כוולף ללימוד אמני העתיד.

נציין כי במסדרונות מרכז האמנויות מונארט מוצגת תערוכה המשלבת עבודות פרי יצירתם של המורות לאמנות לצד עבודות של תלמידים. התערוכה נועדה להכיר ולהוקיר את אלו, אשר משקיעים את מרצם לטיפוח ערכים של חינוך לאמנות, חדוות יצירה, התפתחות, תרבות, מצוינות וקהילתיות, הגלומים בעשייה האמנותית. בתערוכה העשירה והיצירתית המוצגת במסדרונות מונארט תפגשו את עבודותיהם של המורים: אביב אברס, מיטל איפרגן, אינסה איסקוב, רינת אלפיה, וולף בולבה, אפרת בזק, עינת ברהמי, סמדר גולן,  רונית עמר, לינה גולן, מרינה טוזמן, כוכבה כהן, אליה לוגסי, אילנה יצחקי, סיגל מאור, חיה מילר, שרה ממן, שוש מנשה, שמרית עזריה, אירנה פסטרנק, אורלי פרטוש, אירנה צרובסקי, דנה קייזלר ואידית שוורץ.

למידע ופרטים נוספים: מונארט-מרכז תרבות, דרך ארץ 8, אשדוד

08-8545130