השחקנים והרקדנים בהצגה. צילום: פבל טולצינסקי ל-odrey

במהלך השנים העלה תיאטרון הבלט פאנוב מאשדוד מספר לא קטן של הצגות, ביניהן: "נעלי הבלט של יעלי, "אצבעונית", "קשקוש בלבוש" ועוד, כולן מאושרות ע"י סל תרבות ארצי. 

בשנה שעברה הופקה הצגה חדשה לילדים - תאטרון מחול "תיבת נח", שמגיעים לה כל הסופרלטיבים וניכרת בה השקעה רבה. הכתיבה והבימוי של שירילי דשא ניכרים בשפה עשירה בהצגה שבחלקה מחורזת באופן חינני ביותר והומור נהדר במינון מדויק.

לתאטרון, מסורת של שיתוף מופעי האיכות לילדים גם במגזר הערבי ובעבר תורגמו ההצגות "קשקוש בלבוש" ו"האגדה על השיח הקטן" שזכו להד רב. כעת, גם את החוויה שמספק המופע 'תיבת נוח', ביקשו בפאנוב לשתף עם תלמידי המגזר הערבי ולצורך כך פנו לסעיד סלאמה (59), במאי, שחקן תיאטרון ואמן פנטומימה יליד שפרעם.

מתוך ההצגה "תיבת נוח" בערבית. יח"צ

לסלאמה רב הפעלים ניסיון מקצועי עצום של עשרות שנים בעולם הפנטומימה והמשחק בארץ ובחו"ל. הוא בוגר בית הספר לפנטומימה של מרסל מרסו מצרפת, בוגר מגמת הוראה לתאטרון במכללת אורנים ושחקן וותיק בתאטרון הגפן בחיפה במופע הוא מגלם את הדמות הראשית של נוח.

לצדו מופיעה השחקנית מלינה נג'אר (32) המגלמת את תפקיד היונה. נג'אר, בעלת תארים אקדמיים בתקשורת, משחק ותאטרון השתלמה אף באמנות הריקוד בספרד ובארץ.

המשחק של שני השחקנים טבעי, אמתי ומשכנע, ושניהם הצליחו ליצור חיבור מיידי עם הקהל. גם הרקדנים עצמם משחקים בחלק מהסצנות, ולמרות שהם עושים זאת ללא מילים, הם מיטיבים להתבטא בתנועה, בשפת גוף ובהבעות הפנים.

צילום: יח"צ

העלילה הדינאמית מכילה את הסיפור המקראי הידוע, אך מובאת במסגרת של סיפור המתחבר לעולם הילדים וכולל מסרים חשובים. בהצגה משולב וידאו ארט קסום ולא שגרתי על מסך ענק - ברקע מוקרנים סרטוני וידאו שמתחברים עם המתרחש על הבמה, ומשמשים מימד נוסף שמשלים את התמונה.

ריקודי הבלט המרשימים יחד עם הכוריאוגרפיה המעולה בהדרכתם של ואלרי פאנוב, יובל טביב ולנה מרינצ'נקו ממוסקבה, וכן הביצוע המושלם, מספקים הנאה גדולה לילדים. בשבוע החולף הועלו הצגות הבכורה בערבית בהיכל התרבות בלוד ובנצרת. בסה"כ צפו בהצגות כ-4,300 תלמידים במהלך שבוע אחד.

התפאורה, התלבושות והתאורה - עשירות, יצירתיות ומרהיבות ומספקות עשרות תמונות עוצרות נשימה. המוזיקה נפלאה וסוחפת וכוללת את עיקר היצירות הקלאסיות האלמותיות - חגיגה לאוזן וללב בעברית ועכשיו גם בערבית.