אליאס אספניולי | צילום: יח"צ

בישראל כמו בישראל, כל הזדמנות לחגיגה מתקבלת בזרועות פתוחות והאירוע  - "סעודת יתרו", שאותו מפיקים עיריית אשדוד והחברה העירונית לתרבות הפנאי, הפך למרכזי ולבולט בקרב אירועים דומים הנערכים ברחבי הארץ.

בשבוע הבא יקראו בבתי הכנסת את פרשת יתרו וכנהוג תתקיים סעודה, שברבות הימים הפכה לחג של ממש - עם הפקת אירועים ברוב עם הכוללים מופעי מוזיקה. החג הזה נקרא "סעודת יתרו", ומוצאו בארץ תוניסיה שבצפון אפריקה.

הרעיונות העומדים מאחורי סעודה זו הם שלושה:
הראשון, יתרו חותן משה זכה לקבלת פנים מפוארת על ידי משה ואהרון ושבעים הזקנים, וכל העם שראו את משה ואהרון יוצאים לקראתו אמרו "אם הם יוצאים מגדרם ומכבדים אותו, מי אנחנו שלא נצא". על שם סעודה זו ובעקבותיה התמסד המנהג של עריכת "סעודת יתרו".

צילום: יח"צ

ואיך זה קשור דווקא לתוניס? כאן מגיעה הסיבה השנייה והשלישית: הייתה מגפה שפגעה והפילה חללים רבים בתוניסיה, בעיקר בקרב הילדים הבנים הזכרים, והיא פסקה דווקא בשבוע שבו קראו את פרשת יתרו.

הסיבה השלישית, אך זו המשמחת יותר מכולן מבחינה תרבותית: הילדים שלמדו את טעמי המקרא של פרשיות התורה היו מחכים להזדמנות בה יתנסו מעשית בקריאת התורה מול הציבור. האודישן הראשון היה נעשה דווקא בשבת בה קוראים את פרשת יתרו - הפרשה בה כתובים עשרת הדברות, אותם פסוקים המוטעמים אמנם בטעמי מקרא רגילים, אך בשעת הקריאה נקראים בטעם "עליון", שמתבטא הן בחלוקת הפסוקים השונה והארכתם, והן בניגון מעט שונה שבולט יותר מכל בסוף הפסוק.

"סעודת יתרו" - יום שלישי, 22.1, בשעה 20:30 (פתיחת דלתות החל מהשעה 19:30), המשכן לאמנויות הבמה, דרך ארץ 1, אשדוד. למידע והזמנות: 08-9568111