אם בשנה שעברה חשפה סמדר שרת יוצרים אשדודים ונתנה להם במה מכובדת, השנה תעמיק את המפגש האנושי בין היוצרים לקהל, בתהייה על מהות השפעת החיים והגדילה בפריפריה, באשדוד ובדימונה, תוך בדיקת התפיסות החברתיות העכשוויות של כל יוצר ויוצרת. השנה צומצמו מספר המשוררים המשתתפים לחמישה, מתוך כוונה להעמיק בעשייתו של כל יוצר.

סמדר שרת | צילום Marco Zavagno

על המשתתפים
יותם ראובני
גם השנה יתארח יותם ראובני, מגדולי הסופרים והמשוררים הישראלים שגדל ממש פה באשדוד וחזר אלינו לפני מספר שנים, כך שיש לו פרספקטיבה מעניינת -  אחרי שנים של מגורים בתל אביב הוא מתמודד עם חזרה לעיר נעוריו בשלב מאוחר בחייו. 

לאחרונה פורסם מחדש ספרו פורץ הדרך, "בעד ההזיה", שנכתב לפני 40 שנה. עיתון "הארץ" הקדיש את המוסף לתרבות וספרות ליצירתו זו הבלתי נשכחת, לפני כשבועיים. בשנה האחרונה  כותב יותם ביקורות על ספרי שירה חדשים במוסף "ספרים" של עיתון "הארץ".

משה אוחיון | צילום עזרא לוי

משה אחיון
משורר נוסף שגדל בפריפריה (דימונה) הוא משה אוחיון שישתתף זאת הפעם הראשונה בפסטיבל. אוחיון הוא משורר ייחודי ומוזיקאי מחונן המפליא לפרוט על הגיטרה את מנגינותיו המרגשות, המתנגנות עם מילותיו החידתיות.

אוחיון התקבל בהתלהבות עם יציאתו לאור של ספרו הראשון "חול ולימונים"  (2006, עם עובד). ב-2009 זכה ספרו "חול ולימונים" בפרס ל"שירת ביכורים" מטעם עיריית חולון. אחרי שנים במרכז חזר אוחיון לעיר הולדתו דימונה, והתמסר בה ליצירה והוראת סדנאות כתיבה. במהלך השנים החלה להתגבש תכנית הלימודים: "להוציא שירה מן המקום",  אותה כתב וביצע. 

בערב המיוחד בפסטיבל הוא יספר על תהליכי העבודה המרתקים שלו בבתי ספר יסודיים, שם הוא שואב מהילדים דברי שירה עוצמתיים ומדפיס ספרים המסכמים את תהליכי הכתיבה.

ניסים ברכה | צילום מיכה שמחון

ניסים ברכה
ברכה, שמגדיר את עצמו כ"כותב שירה" ולא כמשורר, כתב את הספר: "אני ניסים ברכה כותב שירה" (2015, עתון 77). הספר נוצר באשדוד בעריכתה של סמדר שרת. ניסים עבד אז ביבנה בהייטק ב"אורבוטק" ופנה אליה כמנחה לדעת את ערכם של שיריו. אחרי שלושה חודשים הוא שלח את שיריו ל"הארץ" והם פורסמו מיד, ובמשך שנים אחר כך. מאז קיבל במות מכובדות כמו "המוסך", כתב העת "עתון77" ועוד.

זוהי השנה השלישית בה מופיע ברכה בפסטיבל וכל מי שראה אותו מופיע בקריאת שיריו לא יכול לשכוח את החן והנדיבות השופעים ממנו. ניסים משלב בחייו עבודה תובענית בהייטק בירושלים עירו, וכתיבת שירה. הוא שוקד כעת על ספרו השני שייקרא כנראה "ארבעים פעם פברואר".

שרת מספרת: "נוצרה בינינו ברית נפשית, ניסים לא מפרסם מבלי שאעבור על הטקסט. הוא קשור לאשדוד כי לא יכול לשכוח ש"נולד" בעיר הזאת. הוא גם מתנדב בהנחיית סדנאות כתיבה בבתי כלא ומופיע בהתנדבות גם כמשורר אורח בסדנאות באשדוד. לניסים ראייה חברתית מגובשת ומעמיקה הנשענת על ידע רב בפילוסופיה. יש מה ללמוד ממנו!"

דלית בת אדם | צילום בלפור חקק

דלית בת אדם
המשוררת דלית בת אדם היא תופעה מיוחדת בנוף האשדודי. היא חיה באשדוד כבר 30 שנה, אך לא רואה את עצמה כאשדודית. נפשה קשורה לתל אביב, שם הייתה שחקנית תיאטרון הקאמרי, קריינית תסכיתי רדיו ועוד. דלית קוראת נפלא את שיריה וזוהי השנה השנייה בה תשתתף בפסטיבל.

שני ספריה עוסקים בילדות הלא פשוטה שלה ובחלומות נעוריה. ספרה "ימים של חסד" יצא ב-2012 בהוצאת "גוונים". במפגש בספרייה באשדוד ציין חתן פרס ישראל- ארז ביטון את כתיבתה וכשרונה. דלית ראויה לקבל מקום של כבוד כמשוררת המשלבת את אמנות התיאטרון והבמה בכתיבתה ובהגשתה.


יניב קקון | צילום: אבי רוקח
יניב קקון
פעיל חברתי ומשורר חבר במועצה המקומית. קקון הוציא את ספרו "שכונה" ב-2010 אף הוא בעריכתה של שרת אחרי שנה ארוכה של עבודה. את ספר שיריו חתם יניב במאמר על תפקיד המחנך בתקופתנו תחת הכותרת "יציאה לדרך משותפת". אכן יצא לדרך.

על ספרו זכה ב-2012 בפרס רמת גן. קקון עשה דרך מאז "שכונה", הוא בעל תואר שני בחינוך וממייסדי התוכנית האקדמית "שבילים" לאנשי חינוך פורצי דרך במכללת קיי וללא ספק יש לו חזון חברתי.

מימין - יניב נחמני וסלבה רודניצקי

באירוע תנוגן מוזיקת מקור של האמנים המקומיים, יניב נחמני וסלבה רודינצקי, מתוך אלבום של טקסטים של שרת הנמצא בתהליך עבודה. נחמני הוא המפיק המוזיקלי של האלבום, השירים בביצועם הם "נומי סמדרינה" מתוך ספרה האחרון: "אם לא היה פה מעקה הייתי עפה" ו- "זאת עיר" מתוך ספרה הרביעי: "בת הירח".

הסינגל "נומי סמדרינה" הופק הולחן ועובד ע"י יניב נחמני שגם ישיר אותו. השיר "זאת עיר" הולחן בשיתוף פעולה עם סלבה רודניצקי ויבוצע על ידי שניהם. זוהי הזדמנות לטעום מהמטבח המוזיקלי של יוצרים אשדודים.

דניר ניצן | צילום תומר לופסקו

הפתעה נוספת שמתרחשת השנה היא השתתפותו של שחקן מקצועי שייקח חלק בקריאת שירי המשוררים. לצורך העניין נבחר השחקן דניר ניצן שסיים את לימודיו בבית ספר למשחק גודמן שבנגב לפני כשלוש שנים. הוא יקרא שיר משירתו של כל משורר ויתרום להעשרת החוויה הפואטית של הקהל.

"עד הלום", היום (חמישי), 22.11, בשעה 20:30 בפירמידה במוזאון אשדוד.
 כרטיס במחיר סמלי של 20₪ בטל': 08-9568111
או באתר