"באבא ג'ון" | תמונת יח"צ

"בּאבּא ג'וּן" (Baba Joon) או אבא'לה, כפי שמקובל בשפה בין הגברים במשפחה המסורתית האיראנית, מצייר את מאבקו של כל אדם בצומת המפגישה את המורשת ואת חירות הפרט ועוסק בקושי לגשר על פער הדורות. סיפור על חופש ועל עצמאות אישית, בסביבה משפחתית וחברתית שלא נותנת להם מקום.

הסרט מעלה שאלות על שמירת מסורת בתנאי הגירה, ועל המכשול שהיא שמה בפני עצמאות אישית, על כבוד האב מול משפחתו ומול "השבט" שלו ; ועל הקושי להמשיך לכבד ולאהוב בעיצומו של הקונפליקט שבין הדורות.

זהו סרט הבכורה של הבמאי והתסריטאי יובל דלשד - ישראלי ובעצמו בן למשפחה יוצאת איראן. דלשד פועל בתעשיית הקולנוע כבמאי, תסריטאי עורך ומפיק סרטים דוקומנטאריים, סדרות טלוויזיה ופרסומות עוד משנת 1994. בין הסרטים שביים: "דרישת שלום מהמלחמה", "התא המשפחתי" ו-"הקרב על הנפש" - זוכה פרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים היהודי בשיקאגו.

"באבא ג'ון" | תמונת יח"צ

בעלילת הסרט, יצחק מנהל את המשק המשפחתי - לול תרנגולי הודו שהקים אביו כשהיגרו מאיראן לישראל. כשבנו מוטי מגיע לגיל 13, יצחק מלמדו את העבודה, כדי שימשיך את מסורת המשפחה. אולם מוטי מסרב לעבוד בלול, אהבתו הגדולה היא שיפוץ גרוטאות והחזרתן לחיים.

אמו שרה מנסה לפשר ביניהם, אך מנגד סבו, דוחק ביצחק לחנך את בנו ביד קשה. יצחק רואה בסירובו של מוטי מרידה בו, ועל אף אהבתו הגדולה לבנו, הוא כופה עליו את עבודת המשק. הגעתו של הדוד מאמריקה תגרום לשרשרת אירועים שתטלטל את המשפחה ותוביל להתנגשות הבלתי נמנעת.

במאי הסרט יובל דלשד: "קונפליקטים בין אב לבנו מתרחשים בכל ארץ בעולם, בכל מקצוע, בעיר, בכפר ובכל תרבות פטריארכלית בה הסמכויות מרוכזות בידיהם של הגברים, המעבירים את השלטון ביניהם. הרצון הטבעי של כל הורה לדאוג לעתיד ילדיו ולגונן עליהם קרוב אליו מתנגש בו בזמן ברצון החזק של כל צעיר לחפש את דרכו שלו, לעיתים הרחק מהוריו."

"במקרה קיצוני בו ההורה מתעקש לבלום רצון זה, הוא ימצא עצמו לרוב מפספס את מטרתו, ומרחיק את ילדיו ממנו" - מוסיף דלשד ומסכם: "באבא ג'ון הוא סרט על הזכות של כל אחד מאיתנו לבחירה חופשית."

"בּאבּא ג'וּן", הקרנה ומפגש עם התסריטאי והבמאי יובל דלשד. יום שלישי, 18.12.18 בשעה 11:00, מונארט מרכז תרבות, דרך ארץ 8, אשדוד.
20 ₪ בלבד .
למידע והזמנות 08-8545130/1