בשבוע הבא: הקרנת הסרט "להאיר את יוסי" ומפגש עם הבמאי בן מיורבשבוע הבא (שני) במונארט מרכז תרבות, יוקרן הסרט "להאיר את יוסי" המגולל את סיפורו של אחד מגדולי התרבות בישראל, יוסי בנאי. בסיום הסרט ייערך מפגש שיח עם במאי הסרט מוריס בן מיור

יוסי בנאי. צילום: ליהיא לפיד

אחרי שזכינו בשנים האחרונות ליצירות תיעודיות מדוברות על אורי זוהר ועל שייקה אופיר, הגיע תורה של אגדה תרבותית נוספת בת דורם, והפעם זהו יוסי בנאי. עברו למעלה מ- 13 שנים מאז פטירתו של יוסי בנאי, חתן פרס ישראל לתיאטרון ומהגדולים באמני הבמה המקומיים מאז ומעולם.

האובדן עדיין גדול וחסרונו של הכוכב הבלתי מעורער מקרב שבט משפחת בנאי עודנו ניכר. ועכשיו  שנים אחרי מותו חוזר אלינו יוסי בנאי להדרן אחרון.

הסרט "להאיר את יוסי" הוא שיתוף פעולה שלישי במספר (אחרי הסרטים "פוטו פרג'" ו"אלבום פרטי") בין הבמאי קובי פרג' לעורך מוריס בן מיור. הסרט מהווה ממואר קולנועי של אחד מגדולי הבמה הישראלית והוא תוצר עריכה של 500 שעות ארכיון מתוך הופעות תאטרון, קולנוע, רדיו, טלוויזיה וראיונות בהם השתתף יוסי בנאי.

התמה המרכזית בה עוסק הסרט היא הזמן וחלוף הזמן. את היומן האישי מוביל בנאי בקולו העמוק והמוכר - הוא מספר על משפחתו והילדות בירושלים, על ראשית דרכו המקצועית, חבריו, אהבותיו, פחד במה וקשי פרנסה, ההתמודדות עם ביקורות ויחסיו עם הקהל.

הסרט מגולל באמצעות קטעי ארכיון נדירים את חייו של יוסי בנאי כאשר קולו של בנאי מלווה את הצופה במהלך תחנות חייו. במהלך הסרט נפרשת דמותו של בנאי ומלווה את כל התפניות אשר התרחשו במהלך הקריירה שלו כשחקן, זמר, כותב, במאי, בדרן וקריין.

בנאי הפך לתמצית הישראליות- חילוני שבא מן המסורת, ירושלמי שהתעקש לייבא תרבות אירופאית, איש קונצנזוס שלא פחד להביע את דעותיו הפוליטיות. את האהבה וההערכה העצומה למפעל חייו האמנותי ולאישיותו הייחודית שלו, אי אפשר להסתיר.

בלתי אפשרי להקיף ולשקף את מכלול היצירה של ענק הבמה, אך  הסרט מצליח לייצג רגעים גדולים ופסגות נחשבות בקריירה שלו ולעמוד על סוד קסמו ואישיותו. ילדות, אהבה, משפחה, קהל, במה, מוות - מעל כל אלה רוחו תרחף ותשוב אלינו כדי להאיר את יוסי.

מעריציו ומעריצותיו ודאי יתמוגגו מן היצירה המקיפה הזו, אך גם מי שאינו נמנה עליהם, יוכל לשאוב השראה משלל פניני החוכמה של האמן הכה יוצא דופן .

הקרנת  הסרט "להאיר את יוסי" ושיחה עם היוצר מוריס בן מיור - יום שני, 6.1.20 בשעה 18:00, אולם מופעים, מונארט-מרכז תרבות, דרך ארץ 8, אשדוד. 30 ₪ בלבד. למידע והזמנות: 08-8545130/3

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה