בחודש הבא תיפתח באשדוד התערוכה "בורא מאורי האש" לזכרה של יעל ויזלבחודש הבא תפתח באשדוד תערוכת "בורא מאורי האש" לזכרה של יעל ויזל (ז"ל) - אוצרת המוזאון שנפטרה בפתאומיות במהלך עבודתה על התערוכה. בבחינה האמנותית, התערוכה בוחנת את השימוש באור ואש במחזור החיים-החגים היהודי ונוגעת בסוגיות של הארה פיזית ורוחנית בתרבות היהודית

יעל ויזל (ז"ל), אוצרת המוזאון לתרבות הפלשתים באשדוד

ביום שלישי ה-16 באפריל תפתח במוזאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן התערוכה "בורא מאורי האש" אשר מוקדשת לזכרה של יעל ויזל ז"ל – אוצרת המוזאון, שנפטרה בפתאומיות במהלך עבודתה לקראת התערוכה - שגילתה את אורה ברבים והאירה את סביבתה.

בתערוכה, אשר בוחנת את השימוש באור ואש במחזור החיים-החגים היהודי ונוגעת בסוגיות של הארה פיזית ורוחנית בתרבות היהודית, מוצגים כ-100 פריטים, החל מנרות שמן עתיקים באדיבות רשות העתיקות, דרך פריטים מסורתיים עם סיפורים אישיים ועד מוצגים אמנותיים עכשוויים וקונספטואליים.

בין הפריטים: מחזיק לנר הבדלה מגרמניה מהמאה ה-18, באדיבות היכל שלמה; תצלומים מארכיון בית התפוצות וביניהם תיעוד נשים מדליקות נרות שבת בבית כנסת ארעי מ-1989; פריטים אישיים כזוג פמוטים מתקופת מלה"ע הראשונה שהוטמנו בחצר הבית, פמוטים מזעריים לנשיאה בכיס ומפית שבת רקומה עם נרות ממקדוניה שהוסתרה בשואה. 

ל"ג בעומר במאה שערים | צילם: דנצ'ו ארנון

התערוכה כוללת אינטרפרטציות עכשוויות של מעצבים לחפצי פולחן המכילים את האור דוגמת טבעת פמוטי שבת, חנוכיית חוגה, שרשרת-זיכרון, אובייקט לנר זיכרון, תצלומים מרהיבים ועבודות וידאו בנושא האור והאש ועוד.

כמו-כן, לקראת התערוכה הוזמנו סטודנטים משנה א' בקורס אביזרי לבוש במרכז האקדמי ויצו חיפה, להגיב לסוגיית האש ומשמעותה האישית עבור כל אחד מהם ואובייקטים מתוך עבודותיהם משולבות גם הן בתצוגה.

במבט אל התרבות היהודית ועל מעגל החיים ומחזור החגים היהודי ניתן למצוא את האור והאש במרכזם של טקסים דתיים וחילוניים. משולחן השבת, נרות השבת ונר ההבדלה, דרך חנוכיות ולפידים של חג החנוכה, ביעור החמץ של חג הפסח, מדורות ל"ג בעומר, או הלהבה המסמלת את נשמתו של אדם בנרות הזיכרון, הופכת האש מוטיב חוזר, פיזי וסימבולי, המלווה את האדם. 

הכלים המכילים את האש והתצורות השונות בהן היא מקבלת ביטוי במועדים השונים משמשים אמצעים להפצת הלהבה, כאשר בנוכחותה הקסומה היא מניעה את רגשות המתבונן ומעוררת למחשבה על התרבות, על המקום ועל האור שבאדם
פנימה.

צילום: דורון בכר, בית התפוצות
(בתמונה: הדלקת נרות שבת בבית הכנסת הארעי. לדיספולי, איטליה, יוני 1989. צילום: דורון בכר, בית התפוצות. המרכז לתיעוד חזותי ע"ש אוסטר בית התפוצות).

גם הסיפור המקראי אודות בריאת העולם מתחיל בהפרדה בין חושך לאור: "וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים: יְהִי אוֹר, וַיְהִי־אוֹר", וביצירת המאורות  - השמש והירח - המאפשרים אוריינטציה במרחב ובזמן: "וְהָי֤וּ לְאֹתֹת֙ וּלְמ֣וֹעֲדִ֔ים וּלְיָמִ֖ים וְשָׁנִֽים". בהיסטוריה של התפתחות האדם נחשבת נקודת הזמן בה הוא גילה את האש והחל לביית אותה כנקודת מפתח ביצירתה של תרבות. 

התערוכה נפתחת ונסגרת במשפט המיוחס לרב קוק (על אף שלא ידוע מי באמת טבע אותו): "צריך שכל איש ידע ויבין, שבתוך תוכו דולק נר, ואין נרו שלו כנר חברו, ואין איש שאין לו נר. וצריך שכל איש ידע ויבין, שעליו לעמול ולגלות את אור הנר ברבים, ולהדליקו לאבוקה גדולה ולהאיר את העולם כולו".

תערוכת "בורא מאורי האש" / אוצרת: יעל ויזל ז"ל - פתיחת התערוכה: יום ג' ה-16 באפריל 2019,  בשעה 18:30, נעילה: מרץ 2020. המוזאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן, רח' השייטים 16 אשדוד | 08-6224799

ימים: א', ג', ד', ה' בין השעות 9:00-16:00, יום ב' 9:00-20:00, ו ושבת 10:30-13:30. מחיר כניסה למוזאון: 25 ₪ לתושבי אשדוד, 30 ₪ למבקרים מחוץ לעיר. מחירים מוזלים לגמלאים, סטודנטים ונכים. בחול המועד פסח (21-25/4) : כניסה ללא תשלום בחסות בנק הפועלים.

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה