תערוכת 'דיוקן העיר' | צילום: דפנה גזית

מחר (שישי), 16.11, תיפתח במוזיאון אשדוד לאמנות התערוכה 'פרויקט אשדוד: דיוקן עיר'. פרויקט שאפתני, ראשון וייחודי מסוגו בארץ, שהובילו במוזיאון לאמנות האמנים דניאל שושן ועמית מטלון מהמעבדה לאמנות ואדריכלות ניסויית, הטכניון, חיפה.

במהלך השנתיים האחרונות נטלו חלק אלפים מתושבי אשדוד בפרויקט, שבמהלכן התבקשו לבחור חפץ המייצג אותם ולהציבו בתוך קופסת תצוגה אישית, שהאמנים עיצבו במיוחד עבור הפרויקט. כך נוצרו אלפי "קפסולות זהות", שקיבוצן יחד יוצר דיוקן מונומנטלי שיתופי של העיר.

תערוכת 'דיוקן העיר' | צילום: דפנה גזית

בנוסף, תרמו המשתתפים לבניית מאגר מילים שמבקש להמשיג את העיר אשדוד כפי שהיא משתקפת בעיני תושביה. למאגר זה הוסיפו שושן ומטלון לקסיקון משלהם, בעקבות שיטוט במרחב העירוני האשדודי.

אלפי הקופסאות והמילים שימשו את האמנים כחומרי גלם לבניית מייצבים אורבניים רחבי היקף, המתפרסים על פני שלוש הקומות של המוזיאון. כך הפכו אלפי הקופסאות ביחד לבסיס נתונים רחב דמוי "לבנים", ששימש את השניים בתכנון ובהצבת התערוכה בחלל.

כך זה נראה (צילום וידאו: נעמה ארבל) >>

בפרויקט הנוכחי מבקשים האמנים לבחון ולאתגר את מערך היחסים השגור בין מונחים כמו אמנות-מוזיאון- עיר, צופה-משתמש-יוצר, ציבור-ארכיטקטורה- תכנון עירוני. העיר כרעיון, והעיר אשדוד כמקרה מבחן, ניצבת במוקד של המייצבים שיצרו שושן ומטלון.

עמית מטלון | צילום: דפנה גזית. דניאל שושן | צילום: אסף פוטו

פרויקט שיתופי מורכב ורחב יריעה זה מגלם את הרוח האוטופית והשאפתנית שאפיינה את התכנון וההקמה של אשדוד: סיפור הקמתה המיוחד של אשדוד, כעיר הישראלית המתוכננת הראשונה שקמה לאחר קום המדינה, לצד המרקם האנושי הייחודי המאפיין אותה כעיר רב-תרבותית, מרובת זהויות אתניות היושבת לחופו של הים התיכון, הפכו אותה למקרה מבחן ישראלי מרתק.

התערוכה תיפתח לקהל הרחב החל ממחר (שישי) 16.11, במוזיאון אשדוד לאמנות. ליווי אוצרותי: יובל ביטון, רוני כהן בנימיני, עדי הרוש
אירוע הפתיחה החגיגי יתקיים בנר שני של חג החנוכה, בתאריך: 04.12, וינעל ב-19 בינואר 2019.
דרך ארץ 8, אשדוד. לפרטים: 08-8545180/1