אשדוד

לאחרונה עלה לאקרנים הסרט עטור הפרסים, "בית בגליל", שכתב וביים אסף סבן. הסרט זכה בפרס התסריט הטוב בפסטיבל הסרטים בחיפה , הוא מוקרן בעשרות בתי קולנוע ברחבי הארץ ומושך אליו עשרות אלפי צופים.

עלילת הסרט עוסקת בזוגיות של גילי ויערה שנקלעת למשבר על רקע החלטתם לעזוב את תל-אביב ולעבור לצפון, כדי לבנות את ביתם ביישוב קהילתי קטן על ראש הר בגליל. לאורך תהליך הבנייה, גילי ויערה נאלצים להתמודד עם הפער הנפער בין הפנטזיה למציאות, ולהכיר בחיבור המתהדק שבין ההחלטות הקטנות ביותר, הנוגעות לבניית הבית, לבין ההחלטות החשובות ביותר שקיבלו בחיים: להקים משפחה, להוליד ילדים ולחיות ביחד.

ככל שהבית הפיזי של גילי ויערה מקבל קיום מוחשי במציאות, כך הרעיון של ביתם המשותף הולך ומתערער, והיסודות עליהם נבנתה הזוגיות שלהם הולכים ונסדקים.

אסף סבן | צילום: יח"צ

הסרט צולם במשך כשנה בבית בהררית שנבנה לאיטו מן היסוד ושייך ליואב, אחיו של הבמאי. סבן הבמאי מספר כיצד הכל התחיל: "אחי הראה לי את השטח שבו הוא הולך לבנות בית ביישוב הררית, ותוך כדי שתיאר לי איפה יהיה כל חדר נפל לי אסימון - לספר על זוג שככל שבית חלומותיהם נבנה היחסים ביניהם הולכים ומתפרקים."

"הרעיון היה שבמקביל לשכבות שמתכסות בבית, תהיה חוויה של חפירה ארכיאולוגית ביחסים שלהם" - הוא מסביר ומוסיף לספר: "עם הצלם ניסחתי כללים לעבודה: הסרט יתרחש בלוקיישן של הבית שיהפוך בהדרגה לעוד גיבור דומם בסיפור. הוא יורכב מאפיזודות עם מרווחי זמן ביניהן, מה שיאפשר לעבוד עם עונות השנה. המצלמה תעמוד מחוץ לבית ותתבונן פנימה והסצנות יצולמו בשוטים ארוכים כדי לתת לשחקנים מרחב פעולה."

"ניסיתי לבנות שלד כמה שיותר יציב לסיפור" מוסיף לומר סבן, "אבל הבנייה עמדה להתחיל ולא הייתה לי הפריבילגיה או הקללה של לשבת ולשכתב עוד ועוד. להיאחז בשורת תסריט שכתבת זה כל כך אנושי וכל כך טרגי. אנשים נכנסו לזה בלי לדעת מתי זה ייגמר. כל מי שסיפרתי לו נדלק על הרעיון, אבל נדרש המון אומץ להיכנס למשהו באי ודאות גדולה כל כך."

במסגרת סדרת 'זמן קולנוע' בשיתוף האקדמיה לקולנוע וטלוויזיה: "בית בגליל" (עלילתי, ישראל 2017), יום שלישי, 19.02 בשעה 11:00. כרטיסים: מונארט מרכז תרבות 08-8545130/1