אמנון כהן | צילום: יונית קריב כהן

האם מדובר בכח רצון, אמונה והתמדה או שמא מדובר ביד מכווינה מלמעלה? אם תשאלו את כהן, הדברים קרו מעצמם, כך ללא כוונה מצדו התחברו הנקודות שהובילו בסופו של דבר לרגע המיוחל.

אמנון כהן (44) מאשדוד, נשוי פלוס שתי בנות, מוזיקאי ויוצר כבר למעלה מ20 שנה. בעברו כבש את הברים באשדוד ומחוצה לה, ההרכב הראשון איתו הופיע היה "אוונגרד" בשנת 1997. חברי ההרכב היו אהוד עמיר הגיטריסט, טדי שריקי המתופף, הקלידן ניר לוי והבסיסט טל סלע. יחד הם ניגנו מוזיקת רוק של שנות ה-80 וה-90, שהייתה פופולרית בזמנו, ובינינו, שומרת על מקומה גם כיום.

במשך השנים הופיע כהן גם לחוד וזאת במקביל לעבודתו היומית כבודק תוכנה בחברת "אורדע". לאחרונה הוא הוציא את הסינגל הראשון שלו "במרחק של נגיעה" שזוכה להשמעות בתחנות רדיו שונות.

"יצאתי לרדיו עם השיר "במרחק של נגיעה" פעמיים בעבר, פעם בעיבוד לא מלוטש ופעם עם שינוי בלחן" - אומר כהן ומוסיף: "בשטח לעומת הרדיו, השיר זכה לתגובות חמות בכל פעם שביצעתי אותו בהופעה. נראה כי הקהל הגיב דווקא לשיר הזה, הרבה יותר משהגיב לשירי הקאבר שביצעתי."

אז מה היה חסר?
"לא הצלחתי לפצח אותו ולתרגם את ההצלחה הגדולה בשטח לפריצה ברדיו. עכשיו אני מרגיש שהשיר מוכן וראוי לפתוח דלתות."

איך קורה דבר כזה בעצם?
"בלי לשים לב התחלתי מהסוף להתחלה - דווקא את השיר המרכזי באלבום הEP לא הספקתי להקליט ואת ארבעת האחרים כן. הכל נתקע לי. במשך שנים חיפשתי את המפיק המוזיקלי שיידע לקחת אותו משיר מעולה בשטח, ליצירה מוקלטת מוצלחת. כעת, זו הפעם הראשונה שאני מרוצה מההפקה של השיר ומהלחן המקורי שחזרתי אליו ואני מאמין שזה זה."

ישנה אכזבה שזה קרה רק עכשיו?
"במשך השנים אמנם עשיתי הרבה טעויות, מה שרק דחה את הוצאת השיר, אך היום אני מרגיש בשל יותר ואני שמח שהגעתי עד כאן, גם אם לקח לי הרבה זמן. אני נותן לדברים להוביל אותי, אני מרגיש שזה נכון עכשיו - כל החסימה שהייתה במשך 20 שנה, כעת השתחררה, לפי הפידבקים שאני מקבל מהסביבה כמובן."

אמנון כהן מתראיין בכאן תרבות | צילום: יונית קריב כהן

מה תוכל לספר על השיר, מה מיוחד בו?
"אני חושב שהשיר מאוד עגול וטוב ומצליח לשבור דיסטנס. הוא נוגע בנוסטלגיה, באהבה, בזוגיות, בתקווה והוא נע בין הניגודיות של מגע עדין השובר מרחק. כעת יש בו גם לחן שמתחיל עדין ומתפרץ לקראת הפזמון, בדיוק כמו הניגוד בין מרחק למגע."

מה גרם לך לחזור ולהקליט את השיר? מתי זה קרה?
"לפני שנה בערך, חבר שלי אופיר יוחאי שגדל גם הוא באשדוד הקליט שיר. האזנתי לו והייתי המום מההפקה המוזיקלית, הרגשתי שזה זה. הפשטות השלמות, זה הרגיש לי הדבר הנכון. ממש הרגשתי שהמפיק משרת את השיר, מקשיב לו ומבין מה עליו לעשות."

ומה הציפיות שלך מהשיר, לאן היית רוצה שיגיע?
"אני מאוד מקווה שהשיר יצליח ויהיה פופולרי, אני חושב שזו המהות. בכל מקרה, אני מרגיש שעשיתי הכול - עכשיו זה כבר תלוי במאזינים. אתה יודע, כל כך הרבה פעמים הבטחתי לאנשים שישמעו את השיר ברדיו. השיר הזה חייב שכולם יכירו אותו."

מדוע כולם חייבים להכיר אותו?
"זה שיר מוצלח וטוב, כתבתי אותו כשהייתי בן 19, ומבחינתי זו הייתה השראה נדירה של פעם בחיים."

ואתה, היית רוצה להתפרסם?
"אני חושב שזה נגזר מכך. אמנם אני שם את השיר לפניי, אבל בהחלט הייתי שמח שידעו לחבר את השיר לשם ולפרצוף."

הזמר והיוצר אמנון כהן בצעירותו | צילום: פוטו אסייג

הלייבל "היט רקורדס" מוביל אותי קדימה בימים אלו וכיום הוא מופיע כחלק מההרכב "טריו פלוס בנד" בו חברים ניר לוי וטדי שריקי, חברי להקת ''אוונגרד'' לשעבר. בקרוב יסיים לעבוד על אלבום ה-Ep (מיני אלבום) שייקרא כשם הסינגל, "במרחק של נגיעה", לקראת אלבום שלם.

אמנון, מה תוכל לספר על הקליפ?
"הקליפ משלב קטעי וידאו מתקופות שונות בין השנים 2005-2018. קטעי וידאו של הלהקה הקודמת שלי שצולמו בקיץ האחרון וקטע וידאו של יונית אשתי ושלי קצת אחרי החתונה. אני מופיע בו צעיר וגם מבוגר, כך שיש משחק גם בזמן - אז והיום."

"בנוסף הקליפ מסתיים בקטע וידאו לזכרו של טל ביטון ז"ל, הקלידן בלהקה הראשונה שלי וחברי הטוב ממקיף ד' אשדוד (מחזור 92), שנהרג בתאונת אופנוע בגרמניה לפני שנתיים וחצי. בווידאו - כל החברים עוזבים את הבר כשעל הדלפק נשארת כוס בירה מלאה לזכרו וברקע מתנגנת מנגינה שניגן בשנת 1992."

טל ביטון ז"ל | צילום: שחר בר

מרגש מאוד!
בתכנית להופיע בקרוב באשדוד?
"האמת שכן, אני מופיע בסאבו ב-20/12 עם הלהקה "טריו פלוס בנד". נשיר קאברים לשירי רוק משנות ה80-90 כמו שאתה יודע וכמובן גם נבצע את השיר 'במרחק של נגיעה'."

שיהיה המון בהצלחה!

אמנון כהן ולהקה | צילם: יגאל מיניאוביץ