הן הושקו ברוב פאר והדר, אנשי מחלקות השיווק הפליאו בסופרלטיבים וגם לא חסכו במצגות פאוור פוינט המצביעות על הסיבות להצלחה וודאית, אבל בחיים האמיתיים, אתם בוודאי יודעים, לא הכל הולך כמתוכנן. לפעמים זה כי השוק שמשתנה בגלל שהלקוחות פשוט מחפשים משהו אחר ולפעמים אלה המתחרים, שאין מה לעשות, מצליחים יותר. כך לעתים אין מנוס אלא להגיע למסקנה שלדגם מסוים אין ממש זכות קיום, אך בניגוד מוחלט ללידה הנוצצת, הסוף מגיע תמיד בקול ענות חלשה.

מאחר שיצרני הרכב לא עשו זאת, נעם וינד מהאתר "the car" נותן במה וכבוד אחרון ל-10 דגמים או גרסאות שלא נפגוש יותר בשנת המודל 2018.

פולקסווגן שירוקו

מכונית הקופה המבוססת על הגולף חזרה לפורטפוליו של פולקסווגן בשנת 2008 אחרי עשור וחצי של היעדרות. השירוקו בדורה השלישי, שעיצב וולטר דה סילבה, הציגה חיטובים סקסיים ונועזים יחסית לתוצרי קונצרן פולקסווגן השמרני. העניין הוא שהשירוקו התבססה על הדור החמישי של הגולף ושנה בלבד לאחר השקתה הוצג הדור השישי וכך למעשה היא הפכה למיושנת יחסית עוד בתחילת דרכה. בהמשך הושק גם דור 7 לגולף והשירוקו לא זכתה לעדכון מתבקש והמשיכה להתבסס על מכונית משנת 2004. העובדה הזו, יחד עם הירידה בביקושים למכוניות קופה, הביאה את אנשי פולקסווגן להחלטה להרוג השנה את השירוקו פעם נוספת, הפעם בהתאם לצו השעה לטובת רכב פנאי מסוגנן העונה לשם T-ROC.

פולקסווגן שירוקו

סיטרואן C3 פיקאסו

קצת לא ברור איך בדיוק סדרת המיניוואנים והמיקרווואנים של סיטרואן זכתה לשאת את שמו של אחד האמנים החשובים של המאה ה-20. בכל מקרה, ה-C3 פיקאסו שהושק ב-2009 הציג מראה רבוע אך חינני ושימושיות מצוינת עם חלל פנימי ענק למרות מימדים חיצוניים קומפקטיים.

מיניוואנים הם ללא ספק רכבים יותר מאידיאליים למשפחות, אבל אין להם אפיל סקסי ובשנים האחרונות עוד ועוד לקוחות שבעבר רכשו מיניוואנים עשו סוויץ' לרכבי פנאי שהם אולי מעט פחות שימושיים אבל ללא ספק משדרים תדמית יותר רעננה ואופנתית. בהתאם לצו האופנה הפיקאסו פינה השנה את מקומו למחליף בניחוח פנאי בשם C3 איירקרוס.

סיטרואן C3 פיקאסו

פורד B-Max

רק 5 שנים עברו מאז שפורד השיקה מיניוואן  מקורי שהבסס על פלטפורמת הפורד פיאסטה וכלל דלתות הזזה אחוריות עם גישה סופר נוחה לקבינה ללא קורה B בין הדלתות, אבל למרות השימושיות ואפילו המראה הנאה, בעידן בו רכבי פנאי נותנים את הטון וגורמים אפילו לשינוי סדרי עולם בסגמנטים מרכזיים, ל-B מקס לא היה באמת סיכוי ובסתיו האחרון בפורד החליטו לשלוח בטרם עת את הדגם הצעיר לעולם שכולו טוב.

פורד B-Max

סקודה ייטי

הייטי שהושק ב-2009 היה ללא ספק משב רוח רענן בהיצע הדגמים המעט משעמם של סקודה. למרות שהייטי קצת נפל בין הכיסאות בין רכבי הפנאי הקומפקטיים לקטנים הוא זכה להצלחה יפה במיוחד לפני מתיחת הפנים של 2014 שאולי כללה גם כמה שדרוגים נחמדים אך ביטלה את צמד פנסי החזית העגולים שהיו סימן ההיכר של הרכב ואלה שהעניקו לו מראה קולי מגניב.

השנה החליטו שאחרי 8 שנים הייטי עשה את שלו אך בסקודה כמובן לא חשבו לרגע לוותר על מקומו של רכב פנאי בפורטפוליו, אלא החליטו ללכת על רכב חדש במימדים מעט נדיבים יותר בשם קארוק שהושק לאחרונה (והצטרף לקודיאק הגדול) ויתחרה באופן ישיר מול רכבים כמו קיה ספורטאז', יונדאי טוסון, מאזדה CX5, ניסאן קשקאי וגם הקרובים מבית סיאט אטקה (שמיוצר על ידי סקודה בכלל) ופולקסווגן טיגואן.

סקודה ייטי

סיטרואן C4

הדור הראשון של ה-C4, המשפחתית הקומפקטית של סיטרואן, למיליניום השלישי אמנם לא כלל מתלים הידרופנואמטיים ושלל מוזרויות מכניות צרפתיות, אבל ללא ספק היה סיטרואני מאוד עם עיצוב לא שגרתי ותא נוסעים לא סטנדרטי עם דשבורד בפריסה ייחודית והגה בעל טבור קבוע.

בדור השני של ה-C4 אנשי סיטרואן החליטו לא להתחכם והציגו מכונית בעיצוב שגרתי למדי (עם קריצה ברורה למובילת הסגמנט הבלתי מעורערת – הגולף של פולקסווגן) ותא נוסעים איכותי בעיצוב קונבנציונלי. התוצאה הייתה בסך הכל מוצלחת למדי אבל לא מספיק מלהיבה ונראה כי מרבית הלקוחות שכבר חיפשו משפחתית קומפקטית מקורית העדיפו לקנות את המקור של פולקסווגן ולא את הגרסה הצרפתית שלו. על רקע נתוני המכירות המדשדשים בסיטרואן עשו השנה חושבים והגיעו למסקנה שלנוכח העובדה שיותר ויותר לקוחות מסורתיים של סגמנט המשפחתיות מעדיפים היום רכבי פנאי יש להכתיר את הקקטוס כמחליפת ה-C4.

סיטרואן C4

דודג' וייפר

אחרי חצי יובל בדודג' החליטו להוציא את הנחש הארסי הפסיכי העונה לשם וייפר לגמלאות. הוייפר הייתה למעשה מכונית קונספט שהגיעה כמעט במקרה לייצור והיא כנראה הייתה יקרה ומטורפת מדי כדי להפוך להצלחה אמריקאי כמו הקורבט של שברולט, מכונית שבדורות האחרונים (ובמיוחד בדור הבא שצפוי להיות מוצג בשנה הבאה) פתחה על הוייפר פער טכנולוגי אדיר.
הוייפר אמנם זכתה להצלחה על מסלולי המרוצים ולהערכה בקרב חולי הגה אבל עם מנוע וי 10 בנפח של לא פחות מ-8.4 ליטרים היא לא הייתה ידידותית בלשון המעטה לסביבה ובעידן בו מדברים על עתיד ללא פליטות מזהמים נראה שהיא יותר פגעה בתדמית החברה מאשר תרמה לה. בשלב זה נראה שבקונצרן קרייזלר לא מתכננים יורשת לוייפר ומעדיפים להתמקד בהוספת עוד ועוד כוחות סוס לגרסאות הקצה של מכוניות השרירים של החברה.

דודג' וייפר

ב.מ.וו סדרה 6 קופה

מכונית הקופה הגדולה של היצרנית מבוואריה נולדה בשנות ה-70 והתבססה על הדור הראשון של סדרה 7. הדגם זכה להצלחה מרשימה יחסית בעיקר בשוק האמריקאי אך בסוף שנות ה-80 ב.מ.וו החליטה להרוג אותו ולהחליף אותו במכונית קופה גדולה ויקרה יותר תחת השם סדרה 8.

סדרה 8 לא זכתה להצלחה גדולה במיוחד ולאחר עשור הוחלט לבטל אותה. אחרי כמה שנים ללא קופה גדולה הוחלט להחזיר ב-2003 את סדרה 6 לחיים. הדור השני של סדרה 6 היה מוצלח למדי כמכונית אך סבל מעיצוב שנוי במחלקות של כריס בנגל. הדור השלישי והנוכחי כבר הציג עיצוב הרבה יותר נעים לעין ולגרסאות הקופה והקבריולה הצטרפו גם גראן קופה וגראן טוריסמו שימושיות עם 4 דלתות.

הירידה בביקושים לקופה הקלאסית הביאה את הנהלת הקונצרן להחלטה על ביטול גרסת שתי הדלתות, כשבשלב זה לפחות ייצור גרסאות הקבריולט והגראן קופה נמשך.

עם זאת, יתכן שבקרוב סדרה 6 כולה תוחלף בדור חדש של סדרה 8 אשר יכלול מספר גרסאות גדולות ויוקרתית יותר במטרה לנסות לתת פייט לגרסאות הקופה והגג הפתוח של ה-S קלאס של מרצדס שזוכות בדור זה להצלחה בלתי מבוטלת.

ב.מ.וו סדרה 6 קופה

אודי A3 3 דלתות

ה-A3 של אודי הוצגה בשנת 1996 ועד מהרה הפכה לדגם המצליח ביותר של יצרנית הפרימיום מאינגולשטט ומנוע הצמיחה המשמעותי ביותר שלה.
בשנים הראשונות ה-A3 הוצעה רק במרכב האצ'בק עם 3 דלתות זאת על מנת לשדר תדמית ספורטיבית ולבדל אותה מהפולקסווגן גולף עליה היא התבססה. גרסת 5 דלתות הצטרפה להיצע רק ב-1999.
בכל מקרה בדור הנוכחי והשלישי במספר שהוצג ב-2012, נוספה לראשונה גם גרסת סדאן עם תא מטען נפרד והנתח מכלל המכירות של גרסת 3 הדלתות הצטמצם עוד יותר עד שבאודי החליטו פשוט לוותר עליו.

אודי A3 3 דלתות

סיאט איביזה 3 דלתות וקופרה

הרכב החשוב ביותר של סיאט ללא ספק רשם קפיצת מדרגה של ממש עם השקת הדור החמישי שלו השנה.
האיביזה החדשה היא איכותית, בטוחה, טכנולוגית, מאובזרת ומוצקה מאי פעם. עם זאת המכונית שזכתה תמיד להצלחה בקרב לקוחות צעירים מרגישה כעת אולי טיפה יותר מדי בוגרת ולא מספיק שובבה. כחלק מתהליך ההתבגרות המואצת בסיאט החליטו שגרסת 3 דלתות זה כנראה דבר מיותר לחלוטין ולפחות בשלב זה גם לא נראית באופק גרסת קופרה עצבנית.

סיאט איביזה 3 דלתות וקופרה

הונדה סיווק סטיישן טורר

העדנה הרגעית לה זכו רכבי הסטיישן בתחילת העשור הנוכחי הביאה את הונדה לפתח גרסת טורר למהדורה האירופאית של הסיוויק היוצאת. על אף שעל הנייר גרסת סטיישן שמרנית למכונית עם עיצוב נועז כמו הסיוויק האצ'בק נשמע כמו מתכון לאסון, במציאות התוצאה לא הייתה כואבת בעיניים והתגלתה כשימושית למדי עם חלל מטען ענק וקיפול נוח מאוד למושבים האחוריים. בישראל הסיוויק סטיישן זכתה להצלחה יחסית אך בשאר המקומות כנראה פחות ועם השקת הדור העשירי שמבוסס כעת, בניגוד לעבר, על פלטפורמה גלובלית אחת לגרסאות הסדאן האמריקאיות וההאצ'בק האירופאיות הוחלט לוותר על הטורר.

הונדה סיווק סטיישן טורר

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]