קרדיט לתמונה: pixabay

 אבל כנראה שהסיבה העיקרית לקיפאון בשוק הנדל"ן ואחד הגורמים העיקרים שכנראה גם יגרום להורדת מחירי הדירות (על הנייר לפחות) היא עליה חדה בריבית למשכנתא ועליה בנטל המשכנתא בעיקר לזוגות הצעירים שחייבים לקחת משכנתא ונדרשים לשלם על דירה כיום הרבה יותר לעומת השנים האחרונות שהתאפיינו במשכנתא עם ריבית האפסית.

בכמה כסף עלה ההחזר החודשי בשנתיים האחרונות?

לדוגמא זוגות צעירים אשר נטלו משכנתא לפני שנתיים וחצי ישמחו לשמוע שהם קיבלו אותה בזמן הטוב ביותר. אם אותו זוג היה מקבל משכנתא היום על סך מיליון שח למשך 20 שנה הם היו צרכים להחזיר 1,450,000 ₪  שזה 200,000 ₪ יותר לעומת יוני 2015 ו- 150,000 ₪ יותר לעומת תחילת 2016 , עליית הנטל החודשי מסתכמת בתוספת של יותר מ-600 ש"ח כל חודש למשך 20 שנה.

עלייה של עשרות אחוזים בריבית המשכנתא מקזזת לגמרי את הקיפאון בשוק הדיור ומהווה עליה ראלית של יותר מ 10% בשנה במחיר הראלי של הדירה ובעלות הכללית שיש לקחת בחשבון זוג צעיר שאין לו מיליון וחצי במזומן לקניית דירה בישראל.

הוצאות נוספות שיש לקחת בחשבון

נקודה נוספת שרבים מתעלמים ממנה אבל היא חלק נוסף ובלתי נפרד מתשלומי המשכנתא שצריך לקחת בחשבון, הוא ביטוח משכנתא שנדרש לשעבד לבנק לפני קבלת המשכנתא . ביטוח משכנתא מורכב משני ביטוחים - ביטוח חיים "ריסק" וביטוח למבנה על סך "ערך כינון", כל חברת ביטוח מציעה תנאים שונים ותעריפים שונים, ניתן לערוך השוואת ביטוח משכנתא בשוק הביטוח. גם את ההוצאה הזו יש להכניס לתכנון המשכנתא, על מנת שתוכלו להעריך בצורה טובה ומדויקת יותר את ההוצאות הצפויות לנו בהחזרי המשכנתא בשנים הבאות.

ביטוח משכנתא 50% הנחה לכל החיים

בעוד ריבית המשכנתא עלתה ובעקבותיה עלתה גם ההוצאה החודשית ב- 600 ₪ בחודש, דווקא המחיר לביטוח משכנתא ירד, למשל, זוג בני 35, לא מעשנים עם דירה בגודל של 100 מ"ר יצטרכו לשלם 140₪ בממוצע כל חודש לביטוח משכנתא אם יבחרו במסלול הנחה קבועה של 50% לאורך כל השנים, חיסכון של קרוב לעשרת אלפים ₪ לעומת מבוטחים שבחרו לקנות ביטוח באמצעות הבנק ושילמו מחיר זול מאוד בשנה הראשונה והשנייה ולאחר מכן המחיר קפץ בעשרות אחוזים, מבוטחים שבוחרים בהנחה לאורך כל חיי הביטוח, סוגרים חוזה עם חברת הביטוח לאורך כל חיי המשכנתא, לא ניתן יהיה להקפיץ להם את המחיר לאחר שנתיים ולא יצטרכו לעבור את הבירוקרטיה של מעבר מחברת ביטוח אחת לשנייה שדורשת למלא הצהרת בריאות חדשה וביטול , יש גם לקחת בחשבון את הסיכון שאם מצבכם הבריאותי השתנה אתם כבר לא יכולים לעבור חברה ותצטרכו לשלם תעריף גבוהה כל החיים.  

ניתן בקלות לערוך השוואת ביטוח משכנתא  בשוק הביטוח ולחסוך לכם יותר מ-40₪ בחודש בממוצע לאורך 20 שנה, אומנם לא מדובר בחיסכון של מאות אלפים וזה לא יקזז את העלייה החדה בהחזר החודשי למשכנתא אבל בכל זאת מדובר בלא מעט כסף כמעט 10,000 ₪ במשך 20 שנה שתוכלו לחסוך, לעומת ההצעה של הסוכנות ביטוח של הבנק.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]