תעודה היא אמצעי שמעיד על ידע בתחום ספציפי או במספר תחומים ששייכים לאותו ענף. מבחינה אקדמית משמשת תעודה אלטרנטיבה לתואר ראשון, והיא נלמדת במגוון רחב של מוסדות ברחבי הארץ. המאפיינים של לימודי תעודה הם משך לימודים קצר, התמקדות בהיבט המעשי, צבירת ניסיון תוך כדי ההכשרה ולאחר מכן השתלבות מהירה בשוק העבודה.

נכון להיום יש סוגים שונים של לימודי תעודה שמתאימים לגברים ונשים בטווח רחב של גילאים. צעירים אחרי צבא יכולים ללמוד ולקבל תעודה על מנת להתחיל את החיים החדשים שלהם באזרחות, בעוד מבוגרים עושים זאת כחלק מהסבת קריירה או במסגרת שינוי בחיים האישיים. כמו כן, הלימודים משלבים בין הכשרה תיאורטית ומעשית וכך מעניקים לבוגריהם יתרון מול דורשי עבודה מתחרים.

מגוון רחב של תעודות

מה מתאים לכם ללמוד?

קשה לכסות את כל התחומים שבהם ניתן ללמוד לתעודה וכדאי להצביע על כמה אופציות פופולאריות במיוחד. באופן עקרוני, ניתן ללמוד לתעודה בכל תחום: החל מלימודי טכנאים וחשמלאים, דרך לימודי רפואה משלימה ועד לימודי הנהלת חשבונות, עיצוב גרפי, לימודי מזכירות וניהול לשכה, לימודי מחשבים ולימודים המוכרים לצורך גמול השתלמות.

התחומים ששייכים ללימודי הכשרה מקצועית יכולים להתאים למי שרוצה לרכוש מקצוע ואין לו זמן להשקיע בתואר ראשון. הזכאות ללימודי הכשרה מקצועית ניתנת לכל אזרח ישראלי מעל גיל 18 שמוגדר כמובטל, דורש עבודה או בעל מקצוע ועם אלה נמנים חיילים משוחררים, עובדי תעשייה שפוטרו ועולים חדשים.

לעומת זאת, לימודי תרפיה וטיפול יכולים להתאים למי שמעוניין להשתלב בשוק העבודה ולא מגלה עניין במוסדות האקדמיים הקונבנציונאליים של המכללות והאוניברסיטאות. משך הלימודים בקורסי טיפול ותרפיה עומד על בין שנה לשלוש שנים ויש מסלולי לימוד שכוללים שיעורים בשעות הערב ובימי שישי בבוקר. אלו תנאים שכמעט ולא קיימים בתארים ראשונים והם מדגישים עוד יותר את היתרונות של לימודי תעודה מקצועיים.

עד כמה לימודי תעודה נחוצים לעבודה בתחום?

בסופו של דבר, האפקטיביות של לימודי תעודה נמדדת באופן שבו הם באים לידי ביטוי בשוק העבודה. לימודי תעודה נחוצים מאוד לעבודה בתחום המחשבים, התרפיה ושוק ההון והם פחות רלוונטיים במקצועות חופשיים כמו תקשורת, שיווק, מוזיקה והדרכה.

כמו כן, רק מי שיש לו תעודה המעידה על הסמכה כמעצב גרפי או כמאפר מקצועי יכול להתקבל לעבודה בכל אחד מהתחומים האלה. אלו תחומים שבהם ידע אישי פשוט אינו מספיק ותעודת ההסמכה נדרשת כתנאי קבלה לעבודה. עיקרון דומה קיים בתחומים אחרים של מקצועות היופי והאיפור, בקורסי הדרכה בארגונים ובתחומים שמחייבים תעודה כמו תיווך או ייעוץ פנסיוני.  

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]