סטייל אשדוד

לרגל ה"בלאק פריידיי" וגיליון הנושא החגיגי שלנו החלטנו לערוך סקר מיוחד, מקיף וממוקד על הרגלי הצריכה של תושבי האזור. הסקר, בהזמנת מקומוני הדרום של "ידיעות תקשורת", נערך על ידי "מכון שריד - שירותי מחקר והדרכה" בהנהלת ד"ר יוסי שריד במהלך נובמבר 2017, באמצעות פאנל אינטרנטי.

רואיינו 431 תושבים בטווח הגילאים 18-75 המתגוררים ביישובי האזור (אשדוד, אשקלון, שדרות, קרית גת, קרית מלאכי, יבנה, גן יבנה והמועצות האזוריות שפיר, לכיש, שער הנגב ומושבים נוספים בסביבתם).

הממצא המרכזי שאנחנו לוקחים מהסקר הזה? למרות אווירת הכפר הגלובלי והמרחקים שהתקצרו בין הפריפריה למרכז (בזכות הרכבת, כביש 6 והמציאות הטכנולוגית), בלא מעט תחומים קיים עדיין פער עצום באורחות החיים בין אנשי המרכז לאנשי הדרום. תחום הקניות באינטרנט והשימוש במחשבים לטובת שופינג הוא אחד הבולטים שבהם. ויש עוד.

קניות אונליין

מדובר, כאמור, באחד הנתונים שבהם הפער בין הדרום למרכז בולט במיוחד. נכון שגם באזורנו המאה ה־21 נתנה סימנים, וחלק ניכר מהנסקרים דיווחו על שימוש במחשבים לטובת קניות באמצעות האינטרנט, אולם הנתונים רחוקים מלהתקרב לממוצע ברחבי המדינה. 77.5 מתושבי הדרום עשו במהלך השנה האחרונה לפחות שימוש אחד באינטרנט לטובת רכישת מוצרי צריכה - זאת לעומת לא פחות מ־95 אחוז מכלל תושבי המדינה שמשתמשים באינטרנט ככלי לקניות (על פי סקר של איגוד האינטרנט הישראלי מ־2016. יש לציין שהנתון הזה מעיד על גידול ביחס לשנת 2015, אז דיווחו 91 אחוז כי עשו שימוש ברשת לטובת קניות - נתון שגם הוא גבוה בשיעור ניכר מהנעשה בדרום בסוף 2017).

מבט מעמיק על פילוח הנתונים יכול לספק ממד נוסף לתפיסת החתך החברתי והסוציו־אקונומי של תושבי הדרום. כך למשל מגלה סקר איגוד האינטרנט שככל שרמת הדתיות גדלה כך גדל שיעור האנשים שאינם מחוברים לרשת: רק 7.7 אחוזים מהחילונים אינם מחוברים כלל לאינטרנט לעומת כ־58 אחוז מהחרדים. מתאם נוסף ניתן לראות במבחן ההכנסה: ארבעה מתוך עשרה נשאלים שהגדירו את רמת הכנסתם כ"הרבה מתחת לממוצע" אינם מחוברים לאינטרנט, והדבר בא לידי ביטוי גם בפער ברמת הפעילות ברשתות חברתיות.

ניפגש בקניון

ישראל הולכת והופכת להיות מעצמת קניונים, וכפי שתוכלו לקרוא בהמשך המוסף, אזור הדרום בפירוש לא נותר מאחור בכל הקשור לבניית ופיתוח מרכזי קניות. בסקר המיוחד בדקנו עד כמה הציבור בדרום אכן מצפה לקניונים הנבנים באזור חדשות לבקרים. בשורה התחתונה - עושה רושם שיש ליזמים על מי לבנות. יותר מ־56 אחוז מהתושבים באזור הדרום הצהירו בצורה נחרצת על אהבתם לעריכת קניות בקניונים, וזאת משום שהכול נמצא שם תחת קורת גג אחת. מדובר אומנם במספר נמוך במעט מהממוצע הארצי (העומד על 62 אחוז), אולם הפער הקטן הזה מתמזער כשבודקים את הגישה ההפוכה: בעוד שבסקר הארצי החלוקה הייתה כמעט של שחור ולבן ו־38 אחוז מהנסקרים הכריזו כי אינם אוהבים לערוך קניות בקניונים "בגלל רמת המחירים", הרי שבאזור הדרום רק 25 אחוז התחברו לאמירה השלילית הזו.

יתרה מכך, כשנעשתה בדיקה בקרב תושבי הדרום לגבי האמירה הנגטיבית "אני בכלל לא אוהב להסתובב בקניונים", 45 אחוז פסלו אותה על הסף בצורה נחרצת - משמע, הם דווקא מאוד אוהבים להסתובב בקניונים - ואילו 23 אחוז הוסיפו כי הם מתחברים לאמירה הזו במידה מועטה. ואומנם בעוד שרק 14 אחוז מהישראלים מגדירים את הקניון כמוקד החביב עליהם לבילויים בשעות הפנאי, לא פחות מ־32.7 מתושבי הדרום ענו כי הם אוהבים ללכת לבלות בקניון ו־25 אחוז נוספים מהאוכלוסייה מתחברים לצורת הבילוי הזו באופן בינוני.

אגב, כאשר משווים בין תושבי ערים לתושבי יישובים במועצות אזוריות נמצא הבדל סטטיסטי מובהק בין התשובות שנתנו הנשאלים שמתגוררים בערים, שבקרבתם המיידית קניונים, לבין תושבים מיישובים מרוחקים מקניונים. כך למשל כ־40 אחוז מתושבי המועצות האזוריות באזורנו הסכימו עם האמירה "אני לא אוהב לערוך קניות בקניון משום שהכול שם יותר יקר". לשם השוואה, ביבנה (שם נחנך הקניון הראשון רק ב־2015) הסכימו עם האמירה הזו 33 אחוז מהנסקרים, ואילו באשקלון ובאשדוד הנתונים היו נמוכים בהרבה - 22 ו־20 אחוז בהתאמה.

זוכרת אותה מהמכולת?

אחד המאפיינים של העידן הנוכחי הוא ירידת קרנן של החנויות הקטנות, המכולות והשווקים המסורתיים ועליית כוחן של רשתות השיווק הגדולות, הסופרמרקטים והקניונים. התופעה הזו באה לידי ביטוי גם כשיצאנו לבחון את הרגלי רכישת מוצרי המזון באזור הדרום. גילינו כי בדומה לממוצע הארצי (העומד על 64 אחוז), הרוב המוחלט של תושבי הדרום מבצעים קניות של פירות וירקות בסופרמרקטים של אחת הרשתות הגדולות. הנתון המשוקלל של האזור מצביע על 66 אחוז, לפי הפילוח הבא: 60 אחוז מתושבי אשדוד מעדיפים את הסופרים, 62 אחוז בקרית גת, באשקלון הנתון עומד על 65 אחוז, בשדות 77 אחוז, ביבנה 84 אחוז ואילו בקרית מלאכי לא פחות מ־94 אחוז רוכשים פירות וירקות בסופרמרקט.

באופן לא מפתיע, אשדוד ואשקלון בעלות השווקים הוותיקים והאהובים נמצאות מעל לממוצע (כ־15 אחוז מתושבי אשדוד וכ־18 אחוז מתושבי אשקלון רוכשים ירקות ופירות בשוק), ואילו במקומות כמו יבנה (11 אחוז) וקרית גת (שישה אחוזים) הנתון נמוך משמעותית. אגב, המקום שבו הפער בין היישובים גדול במיוחד הוא תחום רכישת הירקות באינטרנט: לעומת תשעה אחוזים מתושבי אשדוד שעורכים קנייה של ירקות אונליין, בשאר המקומות באזור המספרים נמוכים בהרבה (5.9 אחוז באשקלון, 2.9 בקרית גת ו־1.2 אחוז במושבים).

לתופעה הזו ניתן להתייחס מכמה כיוונים: מחד גיסא אשדוד הולכת ומתקרבת למרכז מבחינת אופי ההתנהלות בכל הקשור למעבר לחיים מבוססי מחשב; מאידך גיסא במועצות האזוריות (בעיקר), שם לא אחת הסופרמרקטים מרוחקים מהבית, נעזרים הרבה יותר בשירותי משלוח ועל כן מרכזים שם חלק גדול יותר מהקניות.

גברים ממאדים, נשים מהקניון

אחד הממצאים המרתקים בסקר נוגע בפילוח התוצאות בין גברים לנשים, בעיקר בכל מה שקשור בנושא הקניות בקניונים והקניון כמקום בילוי. על פי פילוח מגדרי של הסקר, קרוב לשליש מגברי האזור מעדיפים להימנע מהביקור בקניון בשל הנזק הכלכלי שייגרם להם: 32 אחוז מהגברים טוענים כי הקניון יקר ביחס לאלטרנטיבות בעוד שרק 22 אחוז מהנשים חושבות כך.

הפער המגדרי בא לידי ביטוי גם בתחומים נוספים: נשים אוהבות יותר לבצע קניות בקניון (ציון 3.7 מתוך 5) לעומת גברים (ציון 3.3), ויש פער משמעותי גם כשהשאלה עסקה במידת החיבה של הגברים להסתובב בקניון לעומת זאת של הנשים: ציון 3 בקרב הנשים וציון 2.5 בלבד בקרב הגברים.

אגב, הבדל משמעותי נוסף בין גברים לנשים נמצא בסעיף הרכישות באינטרנט. בקרב נשים אחוז גבוה יותר רוכשות ביגוד באינטרנט - 59 אחוז מנשות הדרום רכשו לפחות פריט לבוש אחד באמצעות האינטרנט בשנה האחרונה, לעומת 48 אחוז בקרב הגברים. בקרב הגברים אחוז גבוה יותר רכש מוצרי חשמל - 48 אחוז (נתון דומה לרכישת הביגוד), לעומת 23 אחוז בלבד בקרב הנשים. אגב, על פי הסקר ישנו פער קטנטן לטובת הנשים בכל הקשור לרכישות אונליין: 78 אחוז מהן ביצעו השנה לפחות רכישה אחת ברשת, לעומת 76 אחוז מהגברים.

 

הכתבה, הסקרים והנתונים המלאים השבוע בידיעות אשדוד

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]