.עוצמת הפגיעה הקהילה היהודית שהתקיימה בספרד במאות ה־12 וה־13 הייתה הקהילה היהודית הגדולה ביותר, העשירה ביותר והמשכילה ביותר בעולם. ההערכה היא שמתוך מיליון וחצי יהודים שהיו אז בכל העולם 600 אלף מתוכם התגורר בספרד.

2.הסיבה לגירוש-הכנסייה הנוצרית לא יכלה לשאת את נוכחות היהודים והשפעתם ההולכת וגוברת בתרבות הספרדית, הדבר לא עלה בקנה אחד עם שאיפתם לכונן מדינה על טהרת הנוצרות וללא כל בני מיעוטים, תחילה ניסתה להמיר את דתם של היהודים ומשלא הצליחה החלה לרדוף אותם.

3.סימנים מקדימים-תאריך קובע וחשוב ביותר בתולדות היהודים בספרד היה 100 שנה לפני הגירוש בשנת 1391. בשנה הזאת החלו פרעות ושרשרת של פוגרומים רדיפות והתעללויות אכזריות שנמשכו לסירוגין לאורך מאה השנים שקדמו לגירוש.

  1. 4. התאריך המצמרר שנקבע לביצוע הגירוש-צו גרנדה זה המוכר יותר על ידנו כצו גירוש יהודי ספרד, הוצא על ידי המלך פרננדו ה-2 והמלכה איזבלה ה-1 בתאריך 31 למארס 1492.חודש לאחר מכן פורסם ברבים, על פיו כל יהודי ספרד נדרשים לעזוב תוך 3 חודשים את תחומי האי האיברי כלומר גם משטח ספרד וגם משטח פורטוגל, התאריך האחרון שנקבע לעזיבה היה יום ציון חורבן בית המקדש ערב צום תשעה באב.
  2. יוזם הגירוש- תומאס דה טורקוומדה, כומר ספרדי שעמד בראש האינקוויזיציה הספרדית שם לו למטרה להביא לגירוש כל היהודים משטח ספרד וכלל בתוכם גם יהודים שהמירו את דתם וכונו "הנוצרים החדשים", טורקוומדה חשד שאין היהודים ממירים באמת את דתם וכי בסתר הם ממשיכים לשמור על אמונתם, האינקוויזיציה ושיטות הענוים האכזרית שטיפח באה לטפל בכל אותם אלו שהתנצרו לכאורה אך בסתר המשיכו לקיים מצוות ושמרו על יהדותם בסתר. הוא החל לשכנע את שליטי ספרד שאין די בחקירות והעינויים וכל עוד בספרד יש יהודים שומרי מצוות השפעתם הרעה תורגש ותשפיע על כל מי שהתנצר ולכן יש לגרש את כל היהודים משטח ספרד.

.

 

6.קץ תור הזהב- המכונה כך בשל פעילותם של מנהיגים רבים בתקופה זו שהיו לדמויות מפתח בהיסטוריה היהודית, הבולטים שבהם: הרמב"ן, רבי שלמה אבן גבירול, רבי יהודה הלוי, הרמב"ם רופא ואחד מגדולי פוסקי ההלכה ביהדות שהיה נערץ לא רק בעיר הולדתו קורדבה אלא גם עלי מנהגי ספרד.

יהודי נוסף דון יצחק אבארבנל אשר הגיע אף להיות שר האוצר הספרדי בשמונה השנים האחרונות טרם הגרוש, הציע הון עצום מרכושו הרב תמורת ביטול הגזירה אך נענה בסירוב לכל מאמצי השתדלנות שלו, בעיקר בגלל תומאס דה טורקוומדה והלחץ הרב שהפעיל על שליטי ספרד.

.

7.קולמבוס והגירוש-שנת הגירוש 1492הייתה לא רק בעלת השפעה עצומה על העולם היהודי אלה נקודת מפנה בעולם כולו, מלבד גירוש יהודי ספרד בא אל קיצו שלטון הערבים בספרד וכן תחילת מסעו של קולמבוס אשר יצא מספרד וגילה את אמריקה.ביומן המסע של כריסטופר קולומבוס מצוין הגירוש על ידו באומרו" "באותו החודש שבו הוד מלכותם הוציאו את הפקודה שכל היהודים יגורשו מהממלכה ומהארצות השייכות לה, באותו החודש הם ציוו עלי לקחת על עצמי, עם מספיק אנשים, את מסע התגלית להודו".

 

  1. אכזריות הגירוש ותוצאותיו-במהלך הגירוש האכזרי אלפי יהודים נרצחו, רבים נוספים מתו במהלך המנוסה על ידי כנופיות שודדים חיות טרף או מרעב וצמא.

 למגורשים ניתנו כמה חודשים עד זמן הגירוש אך לא ניתן להם לעזוב עם רכושם רובם יצאו את ספרד מחוסרי כל, חלקם הלכו לאיטליה, הרוב עברו דרך פורטוגל והתפזרו אחר כך. רוב הפליטים היהודים מצאו מקלט בשני אזוריים עיקריים – קהילות מגרב שבצפון אפריקה ובארצות בהן שלטו העות'מאניים.

זווית מעניינת היה יחסה של טורקיה אשר ראתה ביהודים בני ברית וגילתה רצון לקלוט את היהודים הגולים, חלק מהסיבות  היו בשל  יחסי האיבה ששררו אז לאחר מלחמות הצלבנים בין טורקיה לספרד.

הסולטן ביאזיד השני אף קרא  ליהודים לבוא והוציא הודעה לכל הממלכה שלו לאפשר ליהודים לחסות בצל קורת השלטון הטורקי ולאפשר  להם לעסוק במסחר. הסולטן צוטט כאומר,  "איך אפשר לקרא לפרדיננד מספרד מלך חכם? אותו פרדיננד רושש את ארצו והעשיר את ארצנו שלנו!".

 

9.שורשים ספרדים-לפי C.N Immigration משפחות אנוסים רבות שמרו בהיחבא ובהסתר את עיקרי מצוות היהדות. רבים מהמגורשים שמרו על המנהגים ואף המשיכו ללמד ולהשתמש בשפת הלדינו, שמות המשפחה נשארו גם כן עמם, שמות משפחה כמו: כספי, מימון, טולדנו וקלדרון ושמות פרטים כמו אלגרה, סניורה, לכולם היסטוריה ושורשים ספרדים.

 גירוש ספרד

10.ביטול צו הגירוש-בטקס סמלי בבית כנסת במדריד בשנת  1968  בנוכחות נשיא מדינת ישראל יצחק נבון בוטל צו הגירוש, 476 שנה לאחר הוצאת הצו.

ב 2014 אישרה ממשלת ספרד חוק המאפשר לצאצאיהם של המגורשים לקבל אזרחות ספרדית על ידי הוכחת קשר וזיקה למגורשי ספרד.

עם קבלת החלטה זו  נפתח צוהר וחלון הזדמנויות לקבלת דרכון פורטוגלי-אירופי לכל מי שמשפחתו עלתה ממרוקו, אלג"ר טוניס, לוב, סוריה, ארצות  הבלקן: יוון קרואטיה בולגריה סרביה טורקיה ואף מדינות כמו הולנד איטליה צרפת לבנון ארגנטינה מקסיקו ארה"ב בריטניה ואוסטריה.

 

הוכחת קשר שכזה נעשית   על ידי תהליך ארוך ומורכב אותו ניתן לעשות בעזרת משרד C.N IMMIGRATION  אשר מתמחה בליווי והוצאת כל המסמכים הנדרשים בכלל זה תרגומים ואישורים לשפה הפורטוגזית, אישורי הקהילה היהודית וכל מסמך הדרוש לשם קבלת הדרכון הפורטוגלי.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]