פדיקור לסוכרתיים – מה חשוב לדעת לפני שעושים פדיקור רפואי?מונחים כמו "פדיקור" ו"מניקור" הם אמנם ביטויים מוכרים ושגורים ביותר, אך רובנו לא נדע להסביר מהו, למשל, פדיקור רפואי, עבור מי הוא מיועד ומה מבדיל אותו מפדיקור רגיל. עבור מי שאינו מודע מקרוב למחלת הסוכרת (אינו סובל ממנה ואינו קרוב לאדם הסובל ממנה) העובדה כי קיים פדיקור רפואי המיועד ספציפית לסוכרתיים עשויה להפתיע. מדוע זקוקים חולי סוכרת לפדיקור רפואי מיוחד, מה זה כולל ומה חשוב לדעת לפני שמזמינים תור?

shutterstock

נתחיל בסיבה בגינה בכלל קיים פדיקור רפואי המיועד ספציפית עבור חולי סוכרת – מחלה זו גורמת לחוסר איזון ברמות הסוכר בדם החולה, וכתוצאה מכך חשופים החולים בסוכרת במיוחד לפגיעה בעצבים במקומות שונים בגוף וספציפית באזורים הרחוקים מהלב ומרכז הגוף, דוגמת הרגליים. חולי סוכרת רבים מפגיעה באספקת הדם לרגליים, מה שיכול להביא לפגיע מתמשכת ומשמעותית ולמה שמכונה "רגליים סוכרתיות". כתוצאה מכך עשויות להתפתח בעיות שונות בכף הרגל ובאזור הציפורניים, דוגמת ציפורן חודרנית, זיהומים פטרייתיים בעור כפות הרגליים או בציפורן, יבלות מסוגים שונים ועוד.

לכן, קיימת חשיבות רבה לטיפול ייעודי ומקצועי ברגליהם של חולי סכרת, הן על מנת להקטין את הסיכויים להתפתחותם של חלק מהמצבים שצוינו לעיל והן לצורך טיפול בבעיות אלו, במידה וכבר הופיעו.

 

מה כולל פדיקור רפואי עבור חולי סוכרת?

בין דרכי הטיפול השונות הנכללות במסגרת פדיקור רפואי עבור רגליים סוכרתיות נמצא, קודם כל, ניקיון ושמירה על היגיינת הרגליים. פדיקור רפואי לסוכרתיים מתחיל בשטיפת הרגליים וחיטויים בסבון מיוחד, וחשוב בהקשר זה להקפיד כי הפדיקוריסט עושה זאת עם מים פושרים, ולא עם מים רותחים או חמים מדי, שכן חולי סוכרת עלולים שלא להרגיש טוב את חום המים, ולקבל כוויות.

את הציפורן החודרנית ניתן למנוע באמצעות קיצוץ תקופתי, אחיד וישיר של הציפורניים, ובהקשר זה חשוב כי להקפיד לא לקצוץ את הציפורניים קצר מדי – מה שעשוי להוביל להתפתחות זיהומים בציפורן ביתר קלות.

את העור המת או החולה שסביב הציפורניים ואצבעות הרגליים יש לרכך ולהסיר, ואילו במקרים של פטריות בציפורניים התהליך יכלול גם שיוף של הציפורן לצורך הסרת הפטרייה. בנוסף, מטפלים פדיקוריסטים רפואיים גם בשכבות עבות של עור מת המצטברות בכפות הרגליים פעמים רבות, ומסירים עור בלתי רצוי באמצעות סקלפל רפואי.

 

דגשים עיקריים לפדיקור רפואי לחולי סוכרת

לאחר שציינו את הקווים הכלליים שאמור לכלול פדיקור רפואי לרגליים סוכרתיות, חשוב לשוב ולהדגיש את הנקודות המשמעותיות ביותר עבור חולי סוכרת המקבלים פדיקור רפואי, נקודות המבדילות אותו מפדיקור "רגיל".

דגש ראשון וחשוב ביותר הוא על היגיינה – לחולי סוכרת סיכויים גבוהים במיוחד לחטוף זיהומים מסוגים שונים בכפות הרגליים, וחשוב מאוד שהפדיקוריסט הרפואי יקפיד על רמה גבוהה ביותר של היגיינה, על כל המשתמע מכך (חיטוי תכוף של הכלים, החלפה של קערות בין מטופל למטופל וכד').

דגש נוסף הוא על זהירות יתר בכל הנוגע לחתכים בכף הרגל. זאת מפני שזרימת הדם של חולי סוכרת אינה רגילה ותקינה, כך שלכל חתך קטן סיכוי גבוה הרבה יותר להזדהם ולהיגרר לאורך זמן עד שיחלים.

בנוסף, חשוב כי אנשי המקצוע המעבירים פדיקור רפואי לסוכרתיים יחזיקו בניסיון רב ספציפית בטיפול באנשים הסובלים ממחלה זו. כאמור, למי שסובל מסוכרת ישנם מאפיינים ייחודיים בכל הנוגע לכפות הרגליים, כך שעל בעל המקצוע המטפל בהם להכיר ספציפית את התחום ולהיות בקיא בו. במידה ואתם סובלים מסוכרת ומחפשים אחר פדיקור רפואי מתאים – אל תלכו לכל פדיקוריסט וחפשו אחר קליניקה או מכון המתמחים ספציפית בפדיקור רפואי לרגליים סוכרתיות.

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה