מצלמות לרכב והשפעתן על תחום האחריות המשפטית בתאונות דרכיםבמהלך מספר השנים האחרונות נכנסו לשימוש נרחב כמה סוגים שונים של אביזרים לסלולר ו"גאדג'טים" שונים, אשר הפכו עבור רבים לחלק אינטגראלי ובלתי נפרד משגרת היום. אביזרים אלו הגיעו עד לעולם הרכב, גם שם ניתן למצוא מספר גאדג'טים אשר הפכו נפוצים ביותר ממש לאחרונה. דוגמה מתבקשת לכך היא זו של מצלמות רכב – מצלמות קטנות ומשוכללות המוצמדות לדשבורד (או אחד החלקים האחרים שבקדמת תא הנוסעים שברכב) ומצלמות את מה שקורה במהלך הנהיגה, גם לאורך שעות רבות מדי יום. מהי המטרה העיקרית של מצלמות לדשבורד וכיצד הן משפיעות ומשנות בצורה משמעותית את תחום האחריות המשפטית במקרים של תאונות דרכים?

פוטוליה

תיעוד משפטי מהמעלה הראשונה – מצלמת דרך

הסיבה העיקרית והראשונה בגינה הפכה מצלמת דרך (שם נוסף למצלמות לרכב...) לאביזר נפוץ ופופולארי כל כך על הכביש הישראלי כיום, היא התיעוד שהיא מציעה של המתרחש במהלך הנהיגה. תיעוד מצולם נחשב כיום לאחד מסוגי העדויות החזקות והאמינות ביותר, כזה אשר יכול להכריע ברגע מחלוקות מרות ולקבוע באופן חד משמעי בדיוק מה אירע ועל מי מוטלת האחריות למקרה. זה כמובן יעיל מאוד עבור מקרים רבים של תאונות דרכים, בהן הנהגים אינם זוכרים בדיוק מה אירע במהלך השניות המלחיצות של התאונה ומוצאים עצמם מתווכחים אחד עם השני בנוגע לאחריות על התאונה. לוויכוחים אלו עלולות להיות השפעות מרחיקות לכת, הן השפעות משפטיות וכלכליות והן השפעות פסיכולוגיות חמורות (חישבו על נהג אשר אינו בטוח מה אירע אך צריך לחיות עם הידיעה כי ייתכן והיה אחראי לתאונה בה נהרגו בני אדם...).

מצלמות דשבורד מסייעות כאמור להכריע בוויכוחים שכאלו בצורה החדה, הברורה והטובה ביותר – באמצעות תיעוד מלא ומצולם של מה שאירע ברגעים המכריעים של התאונה.

כך, משמש תיעוד זה הן על מנת להכריע מחלוקות משפטיות (בנוגע לאחריות לתאונה), הן מחלוקות שבין הנהגים והן שאלות אישיות שנהג מסוים עשוי לשאול את עצמו לאחר תאונה בה אינו לגמרי מבין מה אירע.

 

השפעה ממשית גם על תחום עבירות התנועה

בנוסף לתאונות דרכים, מצלמות לרכב משפיעות גם על מקרים רבים של עבירות תנועה, בהן מקבל הנהג קנס או דו"ח מסוג זה או אחר כאשר הוא בטוח ונשבע כי לא ביצע את העבירה המיוחסת לו. במקרים רבים עשוי תיעודה של המצלמה לרכב לשמש גם במקרה זה כעדות חותכת,ולהעמיד שוטרי תנועה, למשל, על טעותם.

עבור רבים אפשרות זו (של הפרכת טענתו של שוטר התנועה) היא מתנה משמיים, במיוחד כאשר נכוו כבר בעבר בהקשר זה. אינספור אנשים מרגישים כי נעשה להם עוול ויוחסה להם עבירת תנועה שלא ביצעו על לא עוול בכפם, ולפחות בחלק ממקרים אלו תיעוד מצולם יכול היה למנוע את העוול.

 

***כנסו לקטלוג המוצרים של אתר מומדיה כאן.

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה