מהי פריצת דיסק ומהם הגורמים להistock.

בשל אורח החיים המודרני שלנו, כאבי גב, ובעיקר כאבי גב תחתון, הם תופעה נפוצה מאוד שרבים סובלים ממנה. הישיבה הממושכת מול המחשב והיעדר תנועה ופעילות גופנית מפעילים לחץ על עמוד השדרה ועלולים לגרום לנזק ולכאב. במרבית המקרים, כאבים אלו יהיו זמניים בלבד והם יחלפו ללא צורך בטיפול נוסף. עם זאת, לעיתים המקור לכאב הוא פריצת דיסק, ואז נדרשת תשומת לב וטיפול מתאים. אז מהם הגורמים לפריצת דיסק וכיצד ניתן לטפל בה? כל הפרטים מייד.

מדוע מתרחשת פריצת דיסק

עמוד השדרה נועד לתמוך בנו ולאפשר לגוף שלנו לנוע בחופשיות. לשם כך הוא בנוי מ-24 חוליות ומסתיים בעצם הזנב. בין החוליות ממוקמים דיסקים המסייעים לחצוץ בין החוליות ולבלום זעזועים. דיסקים אלו עשויים מטבעת חיצונית של סחוס סיבי המקיפה את הגרעין המורכב מסחוס צמיגי. כאשר המצב הגופני תקין, וכאשר לא מופעל לחץ על האזור, הדיסקים מבצעים את תפקידם ומשמרים את יציבות הגוף. עם זאת, ככל שאנחנו מתבגרים, עלולים להתפתח כאבים ותסמינים אחרים המעידים על בעיה הדורשת טיפול. בנסיבות מסוימות, עלול להיווצר לחץ על הסחוס, הגורם לפגיעה בטבעת החיצונית של הדיסק. פגיעה זו מאפשרת לסחוס הצמיגי (הפנימי) לצאת החוצה וכך נוצר בקע דיסק. אם מצב זה אינו מטופל כראוי, הוא עלול להחמיר בהדרגה, לגרום לכאבים, ואף להוביל למצב של פריצת דיסק. פגיעה מסוג זה עלולה לגרום לא רק לכאבים אלא אף לחולשה מוטורית ולנזק לרקמת העצבים.

גורמי סיכון העלולים להוביל לפריצת דיסק

בגיל צעיר, מצבו של עמוד השדרה תקין בדרך כלל. כאשר האדם בריא ודואג להקפיד על תזונה נכונה ותנועה מספקת, הגוף יהיה מסוגל להתמודד עם מצבי לחץ זמניים. עם זאת, בגיל מבוגר יותר, וכאשר מופעל לחץ רב ותמידי על עמוד השדרה, עלולות להתעורר בעיות. מלבד זאת, ישנם מצבים רפואיים מסוימים שבעטיים האדם יכול ללקות בפריצת דיסק.

לכן, כדי להימנע מפריצת דיסק, חשוב להיות מודעים לגורמי הסיכון הבאים:

  • משקל עודף: מסת גוף גדולה מעמיסה על עמוד השדרה ולכן עלולה לפגוע בו.
  • עקמת בגב: לרוב, מצב של עקמת אינו פתולוגי, אך אם העקמת חמורה ואינה מטופלת היא עלולה להוביל לפריצת דיסק.
  • עבודה פיזית קשה: מקצוע הכרוך בהרמה של משאות כבדים מפעיל לחץ על עמוד השדרה ועלול לגרום לנזק לאזור.
  • פעילות ספורטיבית אינטנסיבית: ספורטאים, או אנשים המתעמלים באופן קבוע ובאינטנסיביות, צריכים להקפיד על חיזוק אזור הגב ועמוד השדרה ושמירה על מנח נכון בעת ביצוע האימונים, אחרת עמוד השדרה יכול להיפגע.
  • עבודה ממושכת מול מחשב: כאשר עובדים מול מחשב חשוב לשמור על ישיבה נכונה ולהשתמש בריהוט מתאים. כאשר יושבים שעות ארוכות מול מחשב ולא מקפידים על יציבת הגוף ועל תנועה מספקת, עמוד השדרה עלול להיפגע.

הגורמים שתוארו לעיל הם רק חלק מהסיבות האפשריות להתפתחותה של פריצת דיסק. לכן, אדם המתחיל להרגיש כאבים או אי-נוחות באזור הגב, או הקרנה של כאב לאגן הירכיים והרגליים, מומלץ שיפנה למומחה לבירור המקור לבעיה. המטפל יוכל לבצע אבחון מקיף של מצב עמוד השדרה, ולהמליץ על טיפול משקם מתאים. לרוב, טיפול זה יכלול התאמת תוכנית פיזיותרפיה בהתאם לצורכי המטופל, תוך שימת דגש על הקלת הכאבים ולימוד כלים להתנהלות יום-יומית של המטופל בסיום תהליך השיקום.

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה