מהי מצלמה תרמית ומתי היא נדרשת?אחד המאפיינים הבולטים, המסקרנים והמרגשים ביותר של התקופה בה אנו חיים הוא הקצב המסחרר של ההתפתחויות הטכנולוגיות והעובדה כי בימי חיינו מתפתחים אינספור תחומים חדשים וטכנולוגיות חדשות, המשנות לחלוטין את העולם כולו.

פוטוליה.

לפעמים, אנשי מקצוע המגיעים אלינו הביתה על מנת לטפל בבעיות טכניות ופשוטות יחסית עושים שימוש בטכנולוגיה שרובנו כלל לא ידענו שבכלל קיימת בעולם. מנקודת מבטו של בעל המקצוע מדובר בטכנולוגיה בסיסית והכרחית אשר בלעדיה העבודה שלו תהיה הרבה פחות יעילה ומשתלמת. דוגמה מצוינת לכך היא מכשיר שניתן לראות בשימוש נרחב יותר ויותר בשנים האחרונות – מצלמה תרמית. מהי בעצם מצלמה תרמית ומתי השימוש בה נדרש ויכול לייעל משמעותית את העבודה עבור כולם?

 

מצלמת חום מדויקת ומשוכללת – מצלמה תרמית

מצלמה תרמית היא בעצם מצלמת חום – מצלמה אשר אינה מיועדת לקלוט פשוט אור (כמו כל מצלמה "רגילה"), אלא לקלוט את החום שבמרחב וליצור על פיו "תמונה" מפורטת ביותר של האופן בו מתפלג החום באותו מרחב.

כולנו מכירים את הצילומים של מצלמות תרמיות, אם לא מהמציאות אז מהסרטים – אותן תמונות צבעוניות המציגות בקווי מתאר כלליים וצבעוניים ביותר את השטח אותו צילמו. הצבעים השונים מתארים רמות שונות של חום, כאשר מצלמות תרמיות כיום הן משוכללות ומתקדמות מספיק על מנת לספק תמונה ברזולוציה גבוהה ביותר, כלומר – מצלמה תרמית חדשה כיום היא כזו המפרטת באופן ברור ונהיר בדיוק מהם הפרשי החום בין אזור אחד לשני, גם כאשר מדובר בהפרשים של פחות ממעלת צלזיוס אחת (רמת הדיוק והרזולוציה משתנה בין דגמים שונים של מצלמות תרמיות כמובן...)

 

מגוון שימושים מסחריים וזיהוי נזילות פנימיות בקיר – שימושים למצלמות תרמיות כיום

כיום נעשה שימוש מגוון ונרחב במצלמות תרמיות, בעיקר מכיוון שטכנולוגיה זו הפכה יעילה, מתקדמת, שימושית ונגישה במיוחד בשנים האחרונות. מצלמות אלו משמשות במגוון דרכים בעולם התעשייה והייצור, למשל, בין היתר בשל יכולתן לזהות נקודות בעייתיות ודליפות של חום במכונות גדולות ומורכבות, אשר הטיפול בדרכים אחרות בתקלות המתרחשות בהן הוא מסורבל, מסובך ויקר הרבה יותר.

אחד התחומים בהם מצלמה תרמית משנה לחלוטין את כללי המשחק ופועלת לטובת כלל הנוגעים בדבר, היא בתחום של זיהוי נזילות מים. כל מי שאי פעם נתקל בכתמי רטיבות חוזרים ונשנים בקירות או בתקרה של ביתו וודאי יודע עד כמה מצב זה יכול להיות לא נעים – על מנת לאתר את מקור הנזילה בצנרת הפנימית העוברת בקירות יש לקדוח ולפרק את הקירות במספר רב של נקודות שונות עד שמוצאים את מקור הנזילה, וגם אז זה לא תמיד נגמר מכיוון שתמיד יכולות להיות מספר נקודות של נזילות פנימיות. מצלמה תרמית מייעלת את התהליך איתור הבעיה משמעותית – במקום לקדוח בקירות מספיק לסרוק את החדר במצלמה תרמית ייעודית ומתקדמת. זו מציגה תמונה מפורטת של החום בחלל המבנה, ומאפשרת לזהות במהירות, בקלות ובדרך בלתי פולשנית כלל את מקור הנזילה (בה הטמפרטורה תהיה מעט שונה מאשר בסביבתה) ואם נדרש טיפול כמו איטום הקיר למשל או פתרון אחר. שימוש במצלמה מאפשר לחסוך, כאמור, הרבה מאוד כסף, זמן, מאמץ ועגמת נפש.

 

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה