להתגרש כמו שצריך גם אחרי נישואים אזרחייםנישואים אזרחיים הפכו לתופעה שכיחה בישראל, הן בשל מקרים של בני זוג להם הסתייגות מהמוסד הדתי והן משום שבני הזוג המנועים מלקיים נישואים מבחינת ההלכה הדתית

pixabay

חתונה אזרחית- גירושים ברבנות

זוגות יהודים שהתחתנו בחתונה אזרחית ומחליטים להתגרש, יוכלו לעשות זאת אך ורק במסגרת הרבנות על פי החוק. החוק  כולל בתוכו גם זוגות שמלכתחילה רצו להתחתן ברבנות, אך הדבר לא התאפשר להם מבחינה הלכתית. החוק הישראלי קובע כי לבתי הדין הרבניים הסמכות היחידה בנוגע לגירושין בין בני זוג יהודיים ומכאן שיש להעניק גט לאותו זוג אך ורק במסגרת זו, כשהאפשרות של גירושים אזרחיים לא באמת קיימת עבורם.

בתי הדין הרבניים רואים בנישואים האזרחיים, כסוג של "הליך נישואים", שבו חלק ניכר מבני הזוג מביאים דרכו ילדים לעולם. במקרים אלו מאפשר המוסד הרבני לבני הזוג להתגרש כשהוא דן אותם לגט לחומרא – גט המכונה גם גט פיטורין או מספק, אשר ניתן עבור המטרה להסיר כל ספק בנוגע לנישואי בני הזוג, אם במקרים שלא התכוונו לכך, או באמת במקרים של נישואים אזרחיים. מבחינת הרבנות, מדובר בגט שמוענק ליתר ביטחון ובנקיטת משנה זהירות.

סיבה נוספת המסבירה מדוע קיימת חובה במסגרת החוק שבית הדין הרבני יקיים טקס גירושין עבור בני זוג שנישאו בנישואים אזרחיים, נוגעת לעובדה שברצונם למנוע מצב של ממזרות. במידה ולבני הזוג ילדים מאותם נישואים, אי התרת הנישואים על ידי בית הדין יגרום לסטטוס שבו הילדים יוגדרו כ"ממזרים". הרצון הוא למנוע מאותם ילדים סטטוס זה שלא באשמתם ולכן החוק בישראל מאפשר לבית הדין הרבני לקיים לאותם זוגות טקס גירושים.

מקרים יוצאי דופן בהם הגירושים יתנהלו מחוץ לבית הדין הרבני, הם אלו שבהם מדובר בבני זוג שהתחתנו בחתונה אזרחית ואחד מבני הזוג אינו יהודי. כדי שיוכלו להתגרש, על בני הזוג להגיש תביעה להתרת נישואין באמצעות עו"ד לבית המשפט לענייני משפחה והוא זה שידון בעניינם.

בחרתם להתגרש? חשוב להיעזר בשירותי עורך דין

כאן נדגיש עד כמה חשוב שבני הזוג ייוועצו וישתמשו בשירותיו של עורך דין לענייני משפחה אשר יעניק להם את המעטפת המשפטית הרחבה וייעץ להם. הן לגבי המדינות המועדפות שבהן כדאי לקיים את טקס הנישואים האזרחיים, כשישנן מדינות בהן מדובר בהליך קצר, נוח ופחות מסורבל וכמובן ליידע את בני הזוג לגבי נושא הגירושין ברבנות במידה ויהיה רלוונטי בעתיד.

הסכם גירושים מסודר חשוב גם בנישואים אזרחיים

בטרם פנייה לערכאות משפטיות, עורכי הדין ממליצים לבני הזוג לנסות ולהגיע להסכם גירושים מסודר תוך אישור הסכם הגירושים בפני שופט ומתן תוקף של פסק דין להסכם הגירושים.  בהסכם הגירושים חשוב כמובן לתת את הדעת לשלוש נקודות חשובות.

חלוקת הרכוש: בהסכם הגירושים חשוב לערוך הבחנה מדויקת בין הרכוש הפרטי של כל אחד מהצדדים אשר ישוב לבעליו, לבין מה שנחשב לרכוש משותף שאותו צריך לחלק על פי ההסכמות שיעלו על הכתב בצורה מסודרת באותו הסכם. על עורך הדין של הזוג להקפיד על פירוט מדויק ומלא הנוגע לרכוש של בני הזוג ואופן חלוקתו, בשאיפה למנוע בעתיד מחלוקות מיותרות בנושא.

משמורת על הילדים המשותפים: זהו נושא שבו טובת הילדים נמצאת בעדיפות עליונה. רבים מהזוגות מגיעים לנקודה זו טעונים וכועסים ולא פעם עושים שימוש ציני בילדים כשכל הרצון הוא לפגוע בצד השני. על עורך הדין להפגין את כישוריו גם כמגשר ולדאוג קודם להנמכת הלהבות ולהביא את ההורים לשתף פעולה בסוגייה זו עבור רווחתם של ילדיהם.

תשלומי מזונות: הבט נוסף בהסכם שחשוב שישקף במדויק את צרכיהם של כלל הילדים, אך בד ובבד יהיה תואם להכנסותיהם של ההורים, לבטח במקרים בהם אחד מההורים הוא משלם המזונות העיקרי. גם כאן, הדרכה נכונה וצמודה מצד עורך הדין יביאו את בני הזוג להסכם תשלומי מזונות מאוזנים וצודקים עבור כל הצדדים.

 

 

 

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה