ייעוץ משכנתאות: דברים שהבנקים לא יאמרו לכם בפניםאז אתם רוצים משכנתא? יותר נכון להגיד חייבים, כי במציאות של היום אין דירה בלי ההלוואה הגדולה הזו שנקראת משכנתא. אבל שאלה עמוקה נשאלת בתוך כל אחד שרוצה ליטול את "המפלצת" הזו: האם כדאי לעשות לבד או לקחת יועץ מקצועי.

Pixabay

שאלה פשוטה אבל ההחלטה עצמה לא כל כך. אז בישראל יש מחשבה שמשולבת עם רגשות של אגו: "אני יכול לעשות בעצמי ואני לא צריך אף אחד שיעשה בשבילי. לכולם אין מושג מהחיים שלהם, ואני יודע מה הכי טוב בשבילי". תודו שזה מה שעבר לכם בראש ברגע שחשבתם על האם לעשות את המשכנתא בעזרת ייעוץ משכנתאות.

מה שאפשר להרגיע אתכם הוא שאתם לא לבד. לפי הסטטיסטיקה בין 20% עד ל-30% לוקחים את המשכנתאות שלהם ללא יועץ משכנתאות.

שזו טעות איומה, שלפי זה הבנקים מרוויחים על הטעות הזו הרבה כסף.

כמה כסף? בוא ניתן דוגמא: משפחת כהן לקחו מסלול פריים מינוס חצי 0.5% ומשפחת לוי לקחו את אותו המסלול אבל עם ריבית גבוהה יותר ב0.1% (כלומר מסלול פריים מינוס 0.4%). שני המסלולים היו ל-30 שנה ושניהם היו בשיטת החזר שפיצר.

לשני המשפחות יש אותו רמת הכנסה שניהם עוברים לגור לאותו היישוב שניהם באותו הגיל ועוד מלא פרטים דומים נוספים. רק שמשפחת לוי לא לא ידעה לעשות מיקוח על הריביות שלה.

התשלום הכולל של משפחת כהן (בהנחה שהפריים הוא 1.75%) הוא 359,912 ש"ח (נעגל זאת כלפי מעלה ל-360,000 - ותזכרו, בגלל שזה פריים אז העיגול הזה הוא בדיחה בגלל שהריבית משתנה ובהנחה עצמה שמנו ריבית שהיא ברצפה, מה גם שאת התשלום הכולל הבא נעגל כלפי מטה, ומה שמצחיק זה שעצם זה שמעגלים כלפי מעלה זה רק נותן המחשה כמה 0.1% משנה את התמונה) ולעומת זאת התשלום של משפחת לוי הוא 365,006 ש"ח כלומר כלפי עיגול כלפי למטה (של 6 ש"ח) זה יוצא 365,000 ש"ח.

ההפרש בין 365,00 ש"ח לעומת 360,000 ש"ח הוא 5,000 ש"ח. כלומר משפחת לוי הפסידה בעסקה שלה סכום שהייתה יכולה להרוויח אילו היא רק הייתה עושה מיקוח פיננסי על הריביות. יכול להיות שהיא לא ידעה מה הבנק יכול להביא לה, אבל עם היא הייתה עושה ייעוץ משכנתאות שבמלא מתקרב לסכום הנ"ל יכול להיות שהיא הייתה מרוויחה הרבה יותר. נגיד הפרש של 0.2% מהפריים זה פי 2 מהסכום הכולל. ובגלל שהריבית היא פריים אז בכלל לא לקחנו בחשבון בדוגמא שהריבית יכולה לעלות לאחוזים של עד 5% ואפילו מקרים של 11% בשנים יותר מטורפות.

דוגמא זו לא באה להגיד שרק הריביות חשובות. הריביות לא חשובות כפי שאיך בונים את התמהיל עצמו אבל הן כן סופר חשובות כאשר זה הדבר היחיד שיש לעשות עליו התייעלות במשכנתא.

אתם יכולים ללמוד לבד אבל הניסיון יהיה חסר לכם. יועץ מקצועי שחי את עולם המשכנתאות יום יום אז הוא פשוט יעשה דברים בצורה האופטימלית בשבילכם שהעלות של יועץ כזה היא סכום מזערי לעומת מה שהוא יכול לחסוך לכם במשכנתא.

יש הרבה יועצי משכנתאות מומלצים בישראל גם בדרום (אשדוד, אשקלון) וגם בצפון, חיפה, מרכז וכו'. עדיף לקחת יועץ שקרוב אליכם מבחינה גיאוגרפית כך שתעשו פגישה ראשונית ותראו את המטרות של היועץ. האם הוא עוזר לכם ומקשיב לצרכים שלכם או רק רוצה לסגור עסקה. כמובן שהמטרה של היועץ הוא גם לסגור עסקאות, רק שצריך שיהיה איזון בין הצרכים שלכם לבין הצורך שלו להשיג עוד לקוח. כי יש מצבים וחובה שהיועץ יגיד לכם שפשוט הייעוץ לא מתאים לכם ואתם גם לא יכולים לקנות נכס.

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה