חוק נתוני אשראי החדש - כך תוכלו לדעת את דירוג האשראי שלכםחוק נתוני אשראי, התשע"ו-2016, פורסם לאחר דיונים ממושכים בוועדות הכנסת השונות, מטרתו לקבוע הסדר כולל לשיתוף נתוני האשראי ולהקמת מאגר מידע מרכזי בניהול ובפיקוח בנק ישראל. אחת ממטרות החוק החדש היא לחולל מהפכה בשיטת האשראי הקיימת בישראל. כמו כן, החוק נועד להגביר את התחרות בשוק האשראי המקומי, לצמצם הפליה, להגביר את הנגישות לאשראי ולהסדיר את נושא איסוף הנתונים על ההתנהלות הפיננסית של תושבי המדינה.

Pixabay

ב-12 באפריל 2019 נכנס לתוקפו חוק נתוני אשראי, הנתונים למאגר המידע מוזרמים על ידי 20 נותני האשראי הגדולים והמובילים בישראל, ביניהם בנקים מסחריים, חברת כרטיסי האשראי, חברות גדולות למימון חוץ בנקאי וגופים ציבוריים שונים כגון הוצאה לפעול, כונס הנכסים הרשמי ובנק ישראל. החוק החדש עומד להשפיע על הצרכן הישראלי ועל המשק המקומי.

אזרח המקבל דירוג אשראי גבוה צפוי ליהנות מהלוואות נוחות בריבית אטרקטיבית יותר לעומת אזרח בעל דירוג אשראי אישי נמוך. החוק החדש מאפשר לנותני האשראי לבחון את רמת הסיכון של הלווה, בהתאם לדירוג האשראי שלו, כדי לקבל החלטות פיננסיות. כך התחרות בשוק האשראי תגבר ויש גם תועלת חשובה למשק, למשל חיסכון בהוצאות האשראי החודשיות עבור משקי הבית וניצול הכסף לגידול הצריכה הפרטית, מה שיוביל לעליה בתוצר המקומי, לעליה בשכר ולשיעור תעסוקה גבוה יותר.

לשכת האשראי של DB

למעשה, החוק החדש יוצר שפה משותפת בין נותני האשראי ללווים, כאשר דירוג האשראי האישי מאפשר לנותן האשראי להעריך את הסיכונים במתן הלוואה לאזרח מסוים, והאזרח יכול לבדוק מהו הדירוג שלו כדי לקבל תנאים טובים יותר מהגופים הפיננסיים השונים המתמחים במתן אשראי.

חשוב לציין כי בחוק נתוני האשראי נקבעו ההוראות לעניין איסוף נתוני האשראי, שמירת הנתונים במאגר המידע המנוהל ומתופעל על ידי בנק ישראל, ומסירת הנתונים ללשכות האשראי לצורך עיבודם והעברתם לנותני האשראי השונים.    

חברת דן אנד ברדסטריט נבחרה על ידי בנק ישראל לשמש כלשכת אשראי. הרישיון מאפשר לחברה לקבל גישה ישירה לנתונים הנשמרים במאגר המידע המנוהל על ידי בנק ישראל. כך, דן אנס ברדסטריט יכולה לעבד ולהפיק דו"ח דירוג אשראי אישי לכל לקוח – DB Review, וכל לקוח יכול להבין את דירוג האשראי שלו, לרבות יכולותיו לעמוד בהתחייבויות פיננסיות שונות כמו החזר הלוואות או משכנתא. בנוסף, לשכת אשראי מספק מידע חשוב על מבקש האשראי עבור נותני האשראי על מנת שאלה יעריכו את הסיכון במתן הלוואה.

יתרונות השירות

שיטת דירוג האשראי האישי קיימת בארצות הברית ובמדינות נוספות כמו קנדה, גרמניה, אנגליה ואוסטרליה. בארה"ב יש לשכות אשראי ייעודיות שתפקידן לאסוף את הנתונים ולספק אותם לגופים הפיננסיים המציעים אשראי ללקוחות. המודל בישראל נחשב למתקדם יותר מאחר ולשכות האשראי באמריקה פועלות לפי מודל שפותח על ידי חברת FICO, ובישראל הלשכות השונות מפתחות את המודל בעצמן. לחברת דן אנד ברדסטריט יתרונות מובהקים בגלל ניסיונה העשיר בארץ ובעולם, הקשרים המקצועיים, אנשי המקצוע העובדים בחברה ומעטפת השירותים הניתנת לעשרות אלפי לקוחות, כמו גם בגלל הידע המקצועי בכל תחומי האשראי, החיתום והאנליזה.

מידע נוסף אודות החוק שירות לשכת האשראי החדש תוכלו למצוא באתר דן אנד ברדסטריט: https://www.dbisrael.co.il

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה
-->