חגים עם הילדים - כיצד נשארים שפויים?המילה "חגים" מעלה אסוציאציות חיוביות אצל כל אחד ואחת מאיתנו, זה מזכיר את השהות המשפחתית ביחד, את הבילוי בפארק עם הדודים, את הביקור אצל סבתא, ויש גם כאלו שחגים מזכירים להם המון נוסטלגיה - איזשהו ליל סדר נידח בשנות הילדות, בקנדה בהשתתפות כל המשפחה המורחבת.

depositphotos

כל האופוריה הזאת נכונה, עד לשבועיים לפני החגים, ככל שהולכים ומתקרבים לימי החג, הולכת האופוריה ונעלמת, היא הולכת ונמוגה. הריח והאווירה של החגים מזכירות לנו יותר את המריבות האינסופיות בין הילדים, (שאנחנו צריכים כמובן להיות המגשרים, ולתפוס צד בסכסוך ה'מזרח תיכוני' הזה). לאט לאט אנו גם נזכרים מהשעמום האוחז בהם חזק, ואינו מאפשר להם למצוא עיסוקים מעניינים. לצערנו זה הפך לתופעה נפוצה - ככל שמתקרבים יותר ויותר לחגים, הורים רבים לילדים בגילאי ה6-12 סובלים מפרנויה "חגיגית", או אולי - פרנויית חג.    

לכל החגיגה הזאת מצטרפת גם התזמורת הקבועה, עם המילים הידועות "למה כולם". למה כל השכנים נוסעים לטיולים ואנחנו לא, למה כל החברים מבלים ואנחנו לא. כל זה משאיר אותנו – ההורים חסרי אונים מול הטענות ה"מוצדקות" של הילדים.

קיבצנו לכם כמה טיפים חינמיים, למעבר חלק ושקט של החגים, וכדי שהם באמת יישאו את האופי המתבקש והראוי להם - להרבות שלווה ומשפחתיות. לבסוף גם נמליץ לכם על בילוי משפחתי נחמד בחדרי בריחה באשדוד. אם עדיין לא ביקרתם שם, זה הזמן!

קודם לכול – תכנון נכון

תכנון נכון הוא הדבר העיקרי המסוגל להביא להצלחה של כל משימה, וההיפך בתכנון לא נכון. לפני החג דברו עם הילדים הסבירו להם מה בעיניכם מייצג חג, ספרו להם על החוויות או הציפיות שלכם סביב החגים, המשפחתיות וה"ביחד" - שאפשר לנצל כאשר יש חופש מהעבודה והלימודים בו זמנית.

בהזדמנות הזו – של שיח "טרום החג" הנעים, תנו גם להם להביע את דעתם ורצונותיהם, לספר מה הם מצפים מהחגים, ומה בעיניהם מסמלת חופשת החגים.

קבלו החלטה מושכלת ומוסכמת לגבי יציאות לבילויים בהתאם למיקום ולתקציב שהגדרתם לעצמכם, תנו מקום של כבוד לילדים, לדעותיהם ושאיפותיהם, נסו לחשוב איך נוכל לרצות גם את הצד שלהם בלי לרדת מהעקרונות שהצבנו לעצמנו. לבסוף, מומלץ מאוד להעלות את הדברים על הכתב, לערוך "חוזה" מוסכם שעל פיו יתנהל הבית בימי החגים.

ילדים מרוצים הם ילדים ממושמעים

אחרי שהגדרנו מקום יציאה ויום בילוי בחוץ, נרשום גם רעיונות לפעילות בבית, היא חינמית! וכעת זה גם ייעשה ברוגע ובתחושת חוויה משפחתית, הילדים הרי הסכימו וידעו על כך מראש. הם יכולים גם לתכנן זמן לקריאה של ספרי מתח או ספרים מעשירי ידע, הרכבת פאזל משפחתית, ניתן גם לתכנן "יום כיף במטבח" – יום של אפייה או בישול מאכלים ומאפים מיוחדים, כמו כן אפשר לתכנן רכיבת אופניים משפחתית. גם הזמנת קרובי משפחה או ידידים לביקור חג הוא רעיון לא רע, (והכי גרוע, גם עלול להיות נחמד...).

ואל תשכחו את היציאה המובטחת... תכננו לפחות יציאה אחת מחוץ לבית, ואם כבר, אז יציאה לחדר בריחה הוא המקום המתאים ביותר לבילוי המשפחתי בחג.

מה זה בעצם חדר בריחה?

'חדר בריחה' הוא חדר סגור שבו מתרחשת פעילות חווייתית ומאתגרת, בצורה של חידה או תעלומה הנתונה לשחקנים המשתתפים, אותה הם נדרשים לפתור בזמן מוגבל (לרוב 60 דקות). בזמן זה הם צריכים למצוא את הטוויסט שיפתור את העלילה.

הפעילות מתאימה לילדים. היא גורמת להפעיל את הראש וגם להניע את הגוף, היא מעודדת חשיבה מחוץ לקופסא ומיומנויות עבודה בצוות, וכן עמידה בלחצים. מותאמת לשניים עד שמונה משתתפים (תלוי בהגדרות המפעיל).

חדר בריחה מוכר גם בשמות כמו 'חדר מילוט' או 'אסקייפ רום', אם תיתקלו בשמות אלו – תדעו שמדובר ב'אותה גברת'.

סוג החדר מוזמן מראש באתרי המפעילים. בין העלילות שנדרשים המשתתפים לפתור ישנם כאלו שהן חינוכיות וישנן שפחות. הנה למשל, דוגמה לעלילה חינוכית המתאימה לילדים - הנמצאת באתר קידס אסקייפ באשדוד. העלילה מדברת על חבורת גנבים מתוחכמת המתכננים לגנוב את היהלום היקר ביותר בעולם, תפקיד השחקנים הוא להיכנס לנעליים של יחידת השיטור המובחרת ביותר ולשמור על היהלום היקר, האם תצליחו לעצור את התוכנית הזדונית?

גיל המשתתפים

ברוב חדרי הבריחה המשחקים מיועדים לגילאי שש ומעלה עד למבוגרים, ישנם גם המיועדים רק לילדים בגילאי בית הספר היסודי (עד גיל 12). ישנם חדרים שילדים יכולים לפתור את העלילה רק בעזרת מבוגר – שם נדרשת כניסה בליווי מבוגר, וישנם המאפשרים לילדים לפתור בעצמם. כמו כן, ישנם המפעילים חדרי בריחה למתחילים (בנוסף לחדרים הרגילים), ויש גם חדרים שמלכתחילה אפשר לבחור בהם בין שני רמות קושי.

העלויות לא מדי יקרות ביחס לתועלת ולהנאה שהילדים יפיקו, ולשקט הנפשי שלכם, כאשר אתם יודעים שהם מעבירים את היום בפעילות חינוכית וגופנית, ואף מחדדת את חוש החשיבה. המחירים נעים סביב ה-100 ₪ למשתתף. אם כי ניתן למצוא גם במחיר יותר זול, בעיקר לקבוצות מורחבות.

בחלק מאתרי החדרים ניתנת אפשרות להמשיך לאחר המשחק לפעילות חברתית, עריכת אירועים משפחתיים או ימי הולדת ל-20-30 משתתפים. אז אם הבילוי יימשך גם לאחר כך, בכלל קניתם שקט ליום שלם...

לסיכום

הפתרון של חדרי בריחה וודאי שיכול להיות טוב בימי חגים בודדים, אך גם בחגים יותר מורחבים כמו חג הפסח וחג סוכות למשל - הפעילות תשאיר חוויות חיוביות אצל הילדים, גם לימים שלאחר מכן, ויפחיתו את הצורך בבילויים נוספים. אחרי שתבקרו בחדרי בריחה, לא תרצו לברוח לשום מקום אחר!

ואיך שר שלמה ארצי?: "העיקר שנישאר כאן איכשהו שפויים"...

 

 

 

 

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה