השפעות הקורונה על תחום האדריכלות – תמונת מצבמגפת הקורונה שינתה במהלך השבועות האחרונים את החיים של כולנו, בכל רחבי העולם, בצורה מקיפה אותה לא ניתן היה לצפות. בעוד אינספור אנשים חווים את המצב בדרכים שונות ולא מעט נפגעים מכל הסיפור הן בריאותית, הן נפשית והן כלכלית, גם ענפי פעילות ותחומי עיסוק שלמים מקבלים מכה אנושה מהמצב, וחלקם עומדים בפני סכנת קריסה של ממש. מה בנוגע לתחום האדריכלות? כיצד מושפע תחום זה מהמצב הנוכחי ומה טומן בחובו העתיד הנראה לעין עבור משרדי אדריכלים בארץ?

Shutterstock

במבט ראשון מתבקש לתאר את תמונת המצב של תחום האדריכלות בשיאו של משבר הקורונה באופן הדומה לזה בו מתארים את תחום האירועים החגיגיים, ענף המסעדנות וכו' – גם תחום האדריכלות חטף מכה אנושה בשבועות האחרונים כאשר הקפאת הפעילות במרבית המשק גורמת לכל ענף אשר אינו חיוני והכרחי לצורך שמירה על בריאות הציבור כרגע להיעצר כמעט לחלוטין. גם משרדי אדריכלים למיניהם סובלים מהקפאה כמעט מוחלטת בפעילות, אשר אינה נובעת אך ורק מהסגר המוטל בארץ וברחבי העולם כאמצעי להתמודדות עם התפשטות המגפה. מלבד לסגר, גם העובדה כי הפעילות הכלכלית במשק הואטה באופן חסר תקדים מביאה לפגיעה עקיפה אך משמעותית ביותר בענפים דוגמת ענף האדריכלות. כשעשרות אחוזים מהאוכלוסייה הופכים כמעט בין לילה למובטלים וענפים רבים פשוט מוקפאים ונעצרים לחלוטין, גם הפעילות הכלכלית בענפים אחרים, אשר אינם נעצרו ישירות ומידית, נפגעת בצורה רצינית. במילים אחרות, עבור משרד אדריכלים ממוצע קשה מאוד כיום להשיג עבודה, גם אם המשרד עצמו פעיל והאדריכלים כולם זמינים לעבוד (מהבית או מהמשרד תוך שמירה על הנחיות משרד הבריאות...).

עם זאת, ענף זה שונה מענפים רבים אחרים במספר מובנים, ולכן ניתן לומר כי קיימת אופטימיות זהירה אך משמעותית בתחומים דוגמת אלו.

 

מדוע משרדי אדריכלים טובים צפויים לשרוד את המשבר

כאמור, ענף האדריכלות נבדל במספר מאפיינים בסיסיים ומהותיים ביותר מענפים רבים אחרים אשר נפגעו משמעותית ממשבר הקורונה, דוגמת ענף האירועים החגיגיים או ענף המסעדנות.

אחד ההבדלים העיקריים הוא כי משרד אדריכלים ממוצע אינו מתאפיין בהוצאות שוטפות קבועות גבוהות כל כך כמו עסקים מתחומים אחרים (דוגמת מסעדה או בית קפה), עובדיו יכולים לעשות חלק משמעותי מהעבודה (אם לא את כולה) מהבית וטווחי הזמן בהם ובדים משרדי אדריכלים הם נרחבים הרבה יותר. לדוגמה, כיום עובדים משרדי אדריכלים רבים על פרויקטים עליהם סיכמו עם הלקוחות כבר לפני חודשים רבים (שכן עבודה בתחום האדריכלות אינה מתחילה מעכשיו לעכשיו באופן מיידי, אלא כרוכה בתהליך). בנוסף, ברגע שהמצב יתחיל להשתפר מבחינה כלכלית (מה שצפוי לקרות בתוך שבועות ספורים) צפויים משרדי אדריכלים להתחיל ולקבל הזמנות עתידיות, שכן הזמנת עבודה ממשרד אדריכלים היא כאמור דבר הנעשה מראש, לרוב כמה חודשים טובים לפני תחילת עבודת הבנייה בפועל. טווחי הזמן הנרחבים הללו אמורים לספק לענפים דוגמת ענף האדריכלות את אורך הנשימה הנדרש על מנת להצליח ולשרוד את התקופה המאתגרת אותה חווה המשק כיום.

מאחר והוצאותיו השוטפות של משרד אדריכלים אינן גבוהות במיוחד (מדובר בהוצאות משרדיות בסיסיות ורגילות), חלק ניכר מהעבודה ניתן לביצוע גם מהבית ובשלט רחוק, טווחי הזמן בהם עובדים בתחום הם נרחבים ולפי כל התחזיות המשק צפוי לחזור לפעילות בנקודת זמן זו או אחרת (ואז יחזרו לתכנן, לעצב ולבנות בתים, משרדים ובניינים...), קיים כאמור מקום לאופטימיות זהירה בענף זה.

עם זאת, ההתאוששות הצפויה רלבנטית בעיקר עבור משרדי אדריכלים נחשבים, מנוסים ובעלי מוניטין. המובילים בתחום הם שיחזיקו מעמד בצורה הטובה ביותר, כך שעליהם ניתן לסמוך גם כאשר אנחנו עדיין נמצאים בעיצומו של המשבר.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה