השיטה האמריקאית מגיעה לישראלבחודשים האחרונים נכנסה לתוקף השיטה האמריקאית לדירוג אשראי. דירוג אשראי הוא מספר בן שלוש ספרות שעתיד להשפיע מאוד על החיים שלנו בשנים הבאות. ככל שאותו מספר גבוה יותר, כך יהיה לנו קל לקבל הלוואות ומשכנתאות ולהתנהל באופן פשוט יותר בעולם הפיננסי. המספר נקבע לפי נתונים פיננסיים שנאספו עלינו, כמו האם הצ'קים שלנו חזרו, כמה חרגנו מהאשראי, האם החזרנו הלוואות בזמן וכדומה.

Pixabay

כדי להבין קצת יותר טוב את השינוי המשמעותי הזה צריך לחצות את האוקיינוס ולהגיע לאמריקה, שם התחילה שיטת דירוג האשראי. בסוף גם נענה על השאלה הכי חשובה -  "מהו דירוג האשראי שלי"!

 

המקור של הקרדיט סקור

דירוג האשראי הגיע אלינו מאמריקה הרחוקה, ומדובר על שיטה שהופעלה בארה"ב עוד משנות ה-60. הסיבה לנקיטת שיטה זו נבעה מבעיה אחת פשוטה - נותני האשראי רצו לדעת האם האדם לו הם לווים כסף אכן יחזיר את ההלוואה, או שהם שמים את כספם בסיכון. שיטת דירוג האשראי פתרה את הבעיה הזו, שכן לכל אזרח היה מספר דירוג המבוסס על ההיסטוריה הפיננסית שלו. כך, אדם שנוטה לצבור חובות, שחורג ממסגרת האשראי ללא הפסקה ושהצ'קים שלו חוזרים, יזכה לדירוג נמוך, ונותני האשראי יסרבו להעניק לו הלוואה או ילוו לו בתנאים קשים ובריביות גבוהות. היום, דירוג האשראי בארה"ב הוא אחד הכלים החשובים של האזרחים, והוא כלי שמשפיע בצורה עמוקה על חיי התושבים. בעזרתו הם שוכרים דירה, לוקחים משכנתא, לוקחים הלוואות וכדומה.

 

ארצות הברית בישראל

באפריל האחרון נכנס לתוקף חוק נתוני האשראי החדש, לאחר שנבנתה מערכת נתוני אשראי המאגדת את הנתונים הפיננסיים וההיסטוריה הפיננסית של כל אדם מעל גיל 18. הסיבה לכך דומה לסיבה של ארצות הברית: בגלל שנותני האשראי לא יודעים פרטים שונים אודות ההיסטוריה הפיננסית שלנו, הם פשוט נותנים לנו הלוואות בפרמיות גבוהות מאוד - וזה לא משנה אם אנחנו לווים "טובים" או לווים "מסוכנים", מה שמעלה משמעותית את מחירי ההלוואות והאשראי. אחרי כניסת החוק, לווים עם דירוג אשראי גבוה יוכלו לקחת הלוואות בתנאים הרבה יותר נוחים, בעוד לווים עם דירוג אשראי נמוך יצטרכו להישאר עם הריביות הגבוהות - אך תמיד יוכלו לעבוד על שיפור הדירוג שלהם.

 

חשוב לציין שדירוג האשראי לא מדרג אותנו לפי מי יותר עשיר ומי יותר עני; הדירוג לא נקבע לפי גודל המשכורת, אלא אך ורק לפי העמידה שלנו בהתחייבויות על פי נתוני עבר.

 

מהו דירוג האשראי שלי?

אנחנו עדיין לא באמריקה, ולכן עדיין לא מדקלמים את דירוג האשראי שלנו ומודעים לכל תנודה שלו, וזה בסדר; אם אתם שואלים את עצמכם "מהו דירוג האשראי שלי", תוכלו לגלות זאת בקלות ולהתחיל לגלות מודעות גבוהה יותר להתנהלות הפיננסית שלכם. לפי החוק החדש, כל אזרח רשאי לקבל פעם בשנה ובחינם את דירוג האשראי שלו. תוכלו להזמין דוח ריכוז נתונים ממאגר נתוני האשראי.

 

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה