יחצ

בעבר, ההתייחסות לבטון הייתה כלפי חומר שמיועד לבניית תשתיות ויסודות בלבד, הוא היה חומר שצריך לחפות אותו באריחים או חומרים שונים וגם לצבוע. כשהיינו רואים בטון בעבר, היינו יכולים לדעת כי מדובר בעבודה שטרם הסתיימה והמראה של הבטון לא היה נאה במיוחד.

כיום לעומת זאת, המושג בטון הפך לחומר אסתטי, איכותי ומודרני. השינוי הגדול של המושג חל בעשורים האחרונים והוא עבר תהליך שבו הוא יצא מתחת לפני השטח אל הפרונט וכיום הבטון יכול לשמש ככיסוי נאה למשטחים גדולים בבתים פרטיים, עסקים ומבנים שונים. אמנם הצבע שלו נותר זהה והוא עדיין אפור אך הוא נחשב היום לאפנתי למראה ומודרני.

מביאים את הבטון לפרונט

השינוי במעמדו של הבטון התאפשר בזכות טכנולוגיות ופיתוחים מתקדמים והיום יש באפשרותנו ליצור בטון מוחלק במגוון רחב של צבעים וגם להטביע בבטון מגוון של עיצובים שונים. את הבטון המוחלק יוצקים כמו בטון רגיל אך ניתן להוסיף לו חומרים שונים על מנת להגדיל את העמידות, האטימות, היציבות וצבעים שונים מצבעו הטבעי כאשר המטרה היא שהבטון המוחלק יהיה מעל פני השטח.

הבטון המוחלק מקבל את שמו לאחר יציקת הבטון בעת שמתחילים בתהליך של החלקת בטון. את החלקת הבטון עושים בעזרת מכשור ייעודי שמאפשרים להביא את הבטון בסיום למראה נקי וחלק למגע. יש לציין כי ישנן רמות גימור שונות לבטון מוחלק ורמת הגימור הגבוהה נעשית בעזרת שימוש במכשיר החלקת בטון שמכונה "הליקופטר" שמצליח להביא את הבטון המוחלק למראה מבריק כמו של מראה.

יתרונות בטון מוחלק

הבטון המוחלק למעשה, משמש ממש כריצוף לכל דבר. היתרון של החלקת בטון כשיטת ריצוף הוא שהעלות של בטון מוחלק לעומת ריצוף באריכים היא זולה באופן ניכר לסוגי ריצוף שונים והדבר בא לידי ביטוי במיוחד כאשר מדובר על שטחים גדולים. בנוסף, תהליך הריצוף בעזרת בטון לוקח זמן קצר יחסית והדבר בא לטובת הצרכנים גם במחיר הבטון וגם בזמן שנחסך. בזכות הקידמה הטכנולוגית וכפי שצוין, הבטון המודרני הינו בעל עמידות גבוהה כך שהוא יכול להחזיק מעמד ללא שחיקה ניכרת לאורך שנים רבות. החלקת בטון מתאימה בין היתר ליצירת מדרגות בטון אסתטיות, משטח עבודה, שולחנות, ספסלים ומגוון רחב ונוסף של משטחים יצירתיים.

תהליך החלקת בטון

כיום, בדרך כלל החלקת הבטון תעשה באמצעות מכשיר ההליקופטר שמצליח להביא את הבטון למראה ומגע מרשימים ונעימים ליד ולעיניים. ההליקופטר מורכב ממדחף שלהבי מתכת בתחתיתו וכאשר הוא פועל, להביו מסתובבים ומשייפים את שכבת הבטון עד שהם מביאים אותה לרמת הגימור המבוקשת. שלבי החלקת הבטון להלן: ראשית יש להכין את כל התשתיות לעבודה, מפלסים את שטח הרצפה ומניחים רשתות ברזל. לאחר מכן, יש ליצוק את הבטון על גבי הרשתות. יש לציין כי הבטון שמשמש להחלקה הינו שונה במעט מבטון רגיל ונקרא "בטון משופר החלקה". המחיר של בטון כזה הינו גבוה במעט ממחירו של בטון רגיל אך על מנת להביא את המשטח לרמת הגימור הגבוהה ביותר מומלץ לעשות שימוש בבטון משופר החלקה.

לאחר מכן יש להביא את הבטון למצב יחסית יבש, הבטון צריך להיות כמעט יבש לגמרי לצורך ההחלקה וניתן גם להוסיף אבקה ותוספי שחיקה לצורך יצירת הגוונים הרצויים בבטון. תהליך ההחלקה בפועל מתחיל כאשר מפעיל את ההליקופטר בעזרת איש מקצוע. פעולתו של מכשיר ההליקופטר יכולה להזכיר במידה מסוימת פעולת פוליש. יש להרטיב את הבטון במשך תקופת זמן מוגדרת בכל יום כדי למנוע התייבשות והתחממות של הבטון ולסיום, מורחים סילר על המשטח המוחלק על מנת ליצור אטימות מלאה של המשטח וספיגה של הנוזלים כאשר על הסילר, מורחים גם שכבה של אפוקסי או ווקס וזאת כדי לשמור על עמידותו ועל הטקסטורה של הבטון למשך כמה שיותר זמן.

סיכום

בבטון המוחלק ניתן להשתמש במגוון רחב של מקומות. למעשה, על פי אנשי מקצוע            מ- BNR המומחים בהחלקות בטון, ניתן לרצף בעזרתו גם חדרים רטובים וזאת כאשר יוצקים ומחליקים את הבטון בצורה הנכונה והייעודית לחדרים אלו. התחזוקה הנדרשת לרצפת בטון משתנה בין האקלים ששורר באזור בו הוא מוחלק והתנאים שלו באופן כללי. כאשר מדובר בקומות רטובים יותר, יש צורך לחזור על תחזוקת הסילר לעיתים קרובות יותר.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]