האם יש קשר סיבתי בין שימוש ברשתות חברתיות לבין בדידות?כמה יוצא לכם להתקל בפרופילים "מושלמים" של משתמשים אחרים ועל תמונות החופשות החלומיות שלהם, ואזו אתם נותרים לרוב עם תחושות קנאה והחמצה. ואז אתם חשים תחושת בדידות, כי אתם מרגישים שאתם מפספסים דבר מה שכל שאר העולם עושה, ואתם לא...
חשוב להבין שלרוב אןתם אנשים שמפרסמים את התמונות המושלמות לא מציגים שם את הרגעים הרעים והכואבים שלהם. ובכך אנחנו רואים רק חצי מהמציאות של חייהם, ולעיתים זה אפילו לא באמת חצי, אלא פחות מזה

צילום: shutterstock אילוסטרציה
במחקר שנערך בשנת 2018 בארה"ב, בו נדגמו 1,787 משתתפים בין הגילאים 19-32, נשאלו הנחקרים בנוגע לשימוש שלהם בפייסבוק, אינסטגרם וסנאפצ'ט. אלו שביקרו ברשתות החברתיות האלה 58 פעמים או יותר בשבוע היו בעלי תחושת בדידות חזקה פי 3 מאשר אלו שביקרו ברשות החברתיות האלה רק 9 פעמים או פחות בשבוע. עם זאת, יש לציין כי לא נמצא במחקר קשר סיבתי לכך, ולא ידוע על פיו האם השימוש ברשתות חברתיות הוא זה שמוביל לתחושת הבדידות או האם בדידות היא זו שמובילה אנשים לבלות יותר ברשתות חברתיות.

האם יש קשר סיבתי בין שימוש ברשתות חברתיות לבין בדידות?

במחקר שנערך באוניברסיטת פנסילבניה נמצאו ראיות שתומכות בכך שישנו קשר סיבתי בין שימוש ברשתות חברתיות לבין תחושת בדידות. בניסוי השתתפו 140 סטודנטים שנתבקשו להגביל את השימוש שלהם ברשתות החברתיות, להגביר אותו או להשתמש בהן כרגיל. בשאלון שענו עליו לפני ואחרי הניסוי נמצא כי אלו שהגבירו את השימוש ברשתות החברתיות חוו יותר תחושת החמצה, ורמות החרדה, הדיכאון והבדידות שלהם עלו. עוד התגלה במחקר כי אלו שסבלו מדיכאון לפני תחילת הניסוי חוו השפעה שלילית עוצמתית יותר. לעומת זאת, המשתתפים שהונחו להגביל את השימוש שלהם ברשתות החברתיות חוו פחות תחושת בדידות.

האם עלינו להתנתק לחלוטין מהרשתות החברתיות?

למרבה ההפתעה, רוב המחקרים שדנו בהן לא קבעו באופן חד משמעי כי יש להפסיק לחלוטין להשתמש ברשתות חברתיות, ופשוט נמצא שצריך להגביל ברמה מסוימת את השימוש בהן. מה שחשוב באמת זה שנפסיק להשוות ביננו לבין אחרים. אולם ממצא מעניין נוסף הוא כזה שהתגלה במחקר שנערך בשנת 2019 בו נמצא כי הרשתות החברתיות דווקא עוזרות לרווחה הנפשית שלנו ככל שאנחנו מזדקנים. במחקר הזה הוכח כי אנשים מעל גיל 40 שהשתמשו מדי יום ברשתות החברתיות חוו פחות תחושת בדידות מאשר אלו שלא. החשיבות של בדיקת אנשים מקבוצת גיל זו הייתה משמעותית מאוד, משום שכך הוכח כי ההשפעה על הרווחה הנפשית משתנה לא רק על פי כמות ואופן השימוש ברשתות החברתיות, אלא גם על פי גיל.

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה