אלים הינדיים – מה הסיפור שלהם?הודו הצבעונית, העשירה והמגוונת היא מקום של שילובים מדהימים, מהצפון המושלג ועד לחופי הדרום הטרופיים. היא מציעה למטייל בה הצצה לתרבות מהפנטת, בליל שפות, פולקלור מרתק ומגוון עמים, כל אחד וייחודו.

כדי להכיר לעומק את ה-DNA המקומי, חשוב להבין את הפן הדתי של ההודים, שכן מעל כל השילובים הללו שולטת דת ההינדואיזם. היא משותפת לכ-80% מתושבי הודו ונוסכת בכל אחד מאזורי הטיול בהודו נופך מיוחד של קדושה.  אם אתם מתכננים טיול מאורגן להודו או שאתם מבקשים לבקר בה באופן עצמאי, הנה כמה אלים מהמיתולוגיה ההינדית שכדאי להכיר.

ברהמה

נעים להכיר: בסנסקריט פירוש המילה 'ברהמה' היא: "הבורא". על פי המיתולוגיה ההינדית, ברהמה הוא יוצר היקום ולכן נחשב לאחד משלושת האלים הראשיים בדת זו, יחד עם האל וישנו והאל שיווה. בת זוגו היא האלה סראסווטי – אלת היצירה, האמנות, ההשכלה והמוזיקה.

מי הם מאמיניו? על אף המקום החשוב שתופס ברהמה בתרבות ההינדית, אין לאל זה מאמינים רבים והמקדשים המיוחסים לו נדירים מאוד. הדבר נובע, ככל הנראה, מהתפקיד שלו  שהתחיל והסתיים - בבריאת היקום. ברהמה לא הופיע בגלגולים נוספים ולכן השפעתו על המאמינים כיום לא רבה. עם זאת, בעיירה פושקר שבמדינת רג'אסטן בהודו נמצא המקדש הגדול והבולט ביותר לאל זה.

איך הוא נראה? יצירות האמנות השונות מציגות את ברהמה כאל בעל ארבעה ראשים וארבע ידיים היושב על פרח לוטוס. כל אחד מארבעת ראשיו מופנה לארבע רוחות השמיים ואילו הידיים מסמלות את ארבע ה"הודות"- כתבי הקודש ההינדיים.

pexels

שיווה

נעים להכיר: על פי המיתולוגיה ההינדית, האל שיווה אחראי על הרס ובריאתו מחדש של העולם והוא אחד האלים המרכזיים בתרבות זו, יחד עם האל וישנו ובהרמה. במקומות מסוימים, מתואר שיווה כנקודת האמצע בין אלוהים (המיוצג על ידי האל וישנו, אליו נגיע מיד) לבין היצורים השמימיים המופקדים על העולם החומרי, באמצעות הטבע. בת זוגו של שיווה היא פרוואטי והיא מייצגת את האנרגיה החומרית בעולם. האיחוד ביניהם – כשהוא מייצג את הכוח האלוהי העליון והיא את הגשמי, הוליד את גנש ואת קרטיקאיה.

 

מי הם מאמיניו? שיווה נחשב לאחד האלים הפופולריים ביותר בקרב ההינדים. בשל היותו אל ההרס, הוא מסוגל להשמיד את מידותיו הרעות של האדם. עובדת היותו בן זוגה של פראווטי, הופכת אותו למסוגל להעניק למתפלל אליו ברכות חומריות. החוזק הפיזי שלו מעניק לו את הכוח לספק הגנה למאמיניו ובשל היותו הגורו הגדול בעולם, פונים אליו חסידיו בבקשת אמת.

איך הוא נראה? לאל שיווה יש עין שלישית במרכז המצח, הוא נושא קלשון וביצירות אמנות רבות הוא נראה כאילו הוא רוקד ריקוד מלא אנרגיה. הריקוד הזה, על פי המיתולוגיה, עתיד לזעזע את העולם, להורסו ולאחר מכן לברוא אותו מחדש. בדת ההינדית, מקום מושבו של שיווה הוא הרחק בהרי ההימלאיה, שם הוא עוסק במדיטציה אינסופית ושומר על קיומו של העולם. לשיווה יש ידיים רבות, כל אחת מהן מבטאת אספקט אחר בדמותו: חיים ומוות, טוב ורע, סגפנות וחומריות ועוד.

וישנו

נעים להכיר: בסנסקריט פירוש השם הוא "הנצחי" ואכן, האל וישנו נודע כמשמר הבריאה הנצחי. מאמיני וישנו ברחבי העולם רואים בו כמעין אלוהים, השומר והמגן על מה שברא, הנחלץ לעזרת העולם כשהרשע מתגבר. יחד עם האל ברהמה הבורא ושיווה ההורס, הוא אחד משלושת האלים החשובים בתרבות ההינדית. בת זוגו של וישנו היא לקשמי, אלת השפע והפרנסה.

מי הם מאמיניו? חסידיו נקראים "וישנוים" והם מזוהים דרך סמל אותו הם מורחים בחמר או אפר קדוש על המצח, בדמות שני פסים אנכיים המחוברים בתחתיתם. חלק ממאמיניו עובדים אותו באמצעות אבן שחורה המצויה באזור ההימלאיה, הנקראת "שליגרמה". אבן זו, כך הם מאמינים, היא התגלות של וישנו.

איך הוא נראה? ביצירות האמנות מתואר וישנו בכמה צורות: בחלקן הוא רוכב על גבי נשר מיתולוגי ("גארודה"), בחלקן הוא נח על נחש או על האוקיינוס ובחלק הוא אוחז בארבע זרועותיו בארבע חפצים שונים: פרח לוטוס, קונכיית נשיפה, גלגל אש וכן באלת הקרב "והסודארשן-צ'קרה". השניים הראשונים מיועדים לצדיקים ולמאמיניו, בעוד שאת כלי הנשק הוא מייעד לרשעים.

גאנש

נעים להכיר: אל הרווחה, האחראי על שגשוג והצלחה בעבודה, הסרת מכשולים וחכמה וידע. על פי המיתולוגיה ההינדית, גאנש הוא בנם של האל שיווה ופרוואטי. 

מי הם מאמיניו? גאנש הוא אחד האלים הפופולריים ביותר בהודו ומאמיניו פונים אליו בהזדמנויות רבות ומגוונות. כך למשל: לפני כניסה לבית חדש, התחלת לימודים או במעמד הנישואים. מאמיניו שרים מנטרות הקשורות בו, במטרה להחיל עליהם את אנרגיית השפע וההצלחה שהוא מביא עמו.

איך הוא נראה? לגנאש מראה ייחודי, וירטואוזי למדי. יצירות האמנות השונות מתארות אותו כאיש שמן בעל ארבע ידיים וראש של פיל – אחד מסימני ההיכר המובהקים שלו, שנוצר על פי המסורת, כשגאנש הוצב בכניסה לבית אמו, פרווטי. כאשר בעלה, האל שיווה, הופיע בדלת – הוא לא הכיר את הילד ושרף את ראשו. כשהבין שמדובר בבנו, חיפש אחר ראש חלופי לילד – עד שמצא ראש של פיל צעיר.

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה