מ.ס אשדוד נחשבת כבר שנים לקבוצה לגטימית בליגת העל, חרף עונה אחת בלאומית, הקבוצה שורדת בליגת העל. עונות טובות יותר, עונות טובות פחות, אמנם בשנים האחרונות היא מבלה יותר בחלק החתתון של הטבלה, אבל אשדוד נמצאת בליגת העל בכדי להישאר.

ביקורת על ניהול הקבוצה יש ויש, על ההישגיות, על דרישות הקבוצה והצוות מהשחקנים, על הרצון למצוינות (שמכעט ולא קיים), היעדר הקהל והבעיתיות בטיפול בנושאים כמו יצחק אספה ואחרים.

אולם בדבר אחד נדמה שמ.ס אשדוד היא קבוצת צמרת לכל דבר: השבחת שחקנים ואקזיטים. רוב השחקנים שאשדוד מכרה בשנים האחרונות, הם תוצר של מחלקת הנוער מה שמהווה נטו רווח, חלק היו גם רכישות מוקדמות ואז מכירה בכסף גדול.

מאחורי כל האקזיטים המוצלחים עומד איש אחד: ג'קי בן זקן שמראה שנה אחרי שנה שהוא פשוט יודע לעשות עסקאות מכירה. 

בחמש השנים האחרונות הכניס ג'קי בן זקן 11 מיליון יורו כתוצאה ממכירת שחקנים. בדרך כלל מדובר בעסקאות של רכישת הכרטיס ואז מכירת 50 אחוז מערך הכרטיס והשארת 50 אחוז אצלו מתוך מחשבה למכירה עתידית.

אשדוד מכרה בארבע השנים האחרונות 8 שחקנים שהכניסו כאמור 11 מיליון יורו לקופת הקבוצה. 

המכניסה העיקרית היא כמובן הפועל ב"ש, שאלונה ברקת וג'קי בן זקן נוהגים לעשות עסקאות רבים בינהם. חאתם עבד אלחמיד הכניס לכיס של אשדוד ובן זקן 1.2 מיליון יורו, כשעבר לאדומים מהדרום. לאחר מכן, ג'קי קיבל עוד מיליון אחרי המכירה של הבלם לסלטיק. בהמשך, ניב זריהן הגיע לטרנר עבור 600,000 יורו ולוסיו.

אור אינברום, שלא בדיוק קורע רשתות בליגת העל, נמכר לגנט ב-2 מיליון. בנוסף, בלסינג אלקה דאג להותיר חותם אשדודי בשווייץ עם סכום העברה של 1.1 מיליון. אלקה אגב נקנה ב- 700 אלף דולר על ידי אשדוד, כך שיחסית לאחרים הרווח מזערי, אבל באשדוד בונים על מעבר נוסף של אלקה בשנים הקרובות, מה שיכניס סכום כסף נוסף לאשדוד. 

לודוגורץ הבולגרית קנתה את דן ביטון ב- 1.1 מיליון יורו, אחרי שאשדוד עצמה קנתה את ביטון במיליון ש"חף באותה עסקת מיכאל אוחנה שעליו שילמה ב"ש עוד 1מיליון יורו ודן ביטון. לא רע.

רק השבוע עבר לאורנד אווסו עבור 1.1 מיליון יורו לוונקובר, אווסו אגב נקנה ב- 50 אלף דולר מקבוצתו הגנאית. תעשו אתם את החישוב לבד. 

וכמובן גיבור השבוע האחרון, גדי קינדה שעבר עבור 3.7 לקנזס סיטי בליגת המ- MLS, אשדוד קיבלה מיליון יורו בזמנו מחוגג ומקבלת עוד מיליון בעסקה הנוכחית. 

אפשר להתווכח וצריך להתווכח האם התכלית של קבוצת כדורגל מקצוענית היא רווח כלכלי ומכירת שחקנים (כמעט בלבד), אבל התופעה בהחלט שווה אזכור. 

צילום: אורי קריספין