סגת רובע ט"ו הפשרה והסיפור המלאיחיאל לסרי, שהצהיר כי לא יסכים לצמצם את "פרויקט הצעירים" ברובע ט"ו, התפשר מ750 ל 200 יחידות דיור.
הדיירים, שהתעקשו על שטחי ציבור בלבד, ויתרו גם הם התוכנית המקורית צומצמה לכמעט רבע ורק ולדימיר גרשוב, שהציע פתרון דומה כבר לפני קרוב לשנה, מתקשה להבין מה בעצם קרה

מחאת תושבי רובע ט"ו. צילום ארכיון: גדי קבלו

פשרה במשבר "פרויקט הצעירים" - מיזם הבנייה המסיבי בלב רובע ט"ו, שהעלה את חמתם של תושבי השכונה וגרם למחאה קשה כנגד ראש העירייה יחיאל לסרי. בסיומה של סאגה מתישה הוחלט כי מספר הדירות שייבנו ברובע יצומצם לפחות משליש וכי בשטח יוקמו גם מבני ציבור.

בפגישה שהתקיימה ביום חמישי שעבר בין לסרי, מהנדס העיר, מנהל אגף התכנון, היועץ המשפטי לעירייה ומנכ"ל העירייה לבין נציגי רובע ט"ו, ובהם גם חבר המועצה אלון חסן, יו"ר הוועד המיתולוגי לשעבר של הנמל ותושב הרובע בפני עצמו, הבטיח ראש העירייה כי יפעל לצמצם משמעותית את מספר יחידות הבנייה בפרויקט. במסגרת הסדר פשרה בין הצדדים הבטיח לסרי כי את מקומה של התוכנית לבניית כ־750 יחידות דיור תתפוס תוכנית מצומצמת לבניית 200 יחידות דיור בלבד.

בנוסף צפויים לקום בשטח מבני ציבור דוגמת מתנ"ס ובית ספר יסודי, תוקם קרית חינוך לגיל הרך וחלק מהשטח יוקצה לפארק. עוד הושגה הבנה בין הצדדים כי תכנון פריסת היחידות במגרש יתבצע בשיתוף התושבים. כעת צפויים העירייה והתושבים לאחד כוחות ולהגיש התנגדות לתוכנית הבנייה המקורית שהופקדה בוועדה המחוזית, תוך שהם מציעים את הפשרה הזו כתוכנית חלופית.

לא אידיאלי, ריאלי

בכך באה לסיום ככל הנראה הסאגה שנמשכה כשנה, במהלכה נרשמו הפגנות תושבים, מחאות פומביות בישיבות המועצה, עתירות בבית המשפט והרבה מאוד דם רע בין הצדדים. יצוין שהמתווה הזה מנוגד לחלוטין להצהרה שלסרי עצמו שחרר במהלך המשבר, לפיה הוא לא יתקפל בנושא הבנייה ברובע. בין היתר הכריז לסרי בריאיון ל"ידיעות אשדוד" כי "אנחנו לא נצמצם אפילו יחידת דיור אחת בפרויקט".

מדובר בתוכנית לבנייה של עשרה מגדלים בני 16-25 קומות ברחובות רוטשילד וגורדון ברובע ט"ו.
כשנודע על כך לתושבי הרובע הם הקימו מחאה עזה בטענה כי שילמו ממיטב כספם כדי להתגורר בשכונה בעלת אופי כפרי, משופעת בבתים חד־קומתיים, בווילות ובדופלקסים, כשרק בשולי הרובע נבנו בניינים בני שש עד עשר קומות. התושבים טענו כי השטח המדובר הוגדר כ"שטח חום" המיועד למבני ציבור. השינוי הגיע בעקבות תסקיר שבוצע ברשות מקרקעי ישראל (רמ"י), בחיפוש אחר שטחים בהם ניתן להגדיל את היצע הדיור בעיר. ברמ"י ייעדו את השטח לבנייה רווייה ומשופעת בדירות קטנות בנות שניים ושלושה חדרים. לסרי, שראה בכך הזדמנות לקדם את מדיניותו בנושא הנגשת הדיור בעיר לצעירים, נלחם על הנושא בחירוף נפש בצוותא עם סגנו גבי כנפו, והתוכנית התקדמה והגיעה עד לאישור הוועדה המחוזית. כעת, כאמור, הושג הסכם פשרה השונה בתכלית מהתוכנית הראשונה.

אלי חמו, תושב הרובע ואחד הנציגים שנכחו בישיבה עם ראש העירייה, אמר השבוע כי מדובר בהישג משמעותי לדיירי הרובע: "הפגישה התקיימה באווירה טובה ובנכונות של שני הצדדים להקשיב ולעשות את מה שטוב לרובע. אז יהיה לנו מתנ"ס נוסף, בית ספר נוסף, קרית חינוך לגיל הרך, פארק ו־200 יחידות דיור בפריסה שתתאים לתכנון הכללי של הרובע".

לדבריו, "העירייה ואנחנו נגיש התנגדות למחוזית ביחד ונפעל לאישור התוכנית החדשה, שמייצגת את הטוב ביותר שנוכל לקבל בתנאים שנוצרו. האם זה אידיאלי? לא, גם אני הייתי רוצה שלא תיבנה יחידת דיור אחת מול הבית שלי. אבל אני ריאלי".

לשכנים שהלינו על כך שלא הלך עם המאבק עד הסוף הוא אמר: "ככל שעבר הזמן ועוד דיון ועוד עתירה ועוד אישור במחוזית, הבנתי שכדאי שנתחיל לשים לב למה שאומרים המומחים בנושא, ולאחר בדיקה נוספת עם גורמי מקצוע עשיתי חשיבה מחודשת עם כמה חברים, יחד עם אלון חסן - מנהיג שלא מפחד ממאבקים אבל כזה שגם מבין את המהלכים ויודע להגיע להסכמות כשצריך. אלון, בניסיון הרב שיש לו, הגיע למסקנה שעדיף להתמקד בהסכמות ולא במחלוקת ובסוף להיתקע עם 748 יחידות דיור ואולי יותר בלב הרובע".

אמרו את זה קודם

יצוין כי בעיצומו של המשבר, באחת מישיבות המועצה הסוערות שעסקו בתוכנית הבנייה ואירחו מפגינים מתושבי השכונה, ביקש חבר המועצה ולדימיר גרשוב את רשות הדיבור והציע פתרון אפשרי למשבר: צמצום התוכנית מ־750 יחידות דיור ל־300 יחידות דיור בלבד. הצעתו של איש האופוזיציה התקבלה בזלזול מופגן מכל הצדדים לסכסוך, וכנפו, שניהל את הישיבה, לקח ממנו את רשות הדיבור בחזרה והעלה את העניין להצבעה. בסיומה של הישיבה אושררה הצעת הקואליציה לבנייה של 750 יחידות דיור - הצעה ממנה נסוג כאמור לסרי לטובת מתווה פשרני אף יותר מזה של גרשוב.

"כששמעתי בסוף השבוע את החדשות האלו צחקתי לעצמי", מספר השבוע גרשוב, שלאחרונה חבר עם סיעת "אשדוד ביתנו" לסיעתו של שמעון (סניה) כצנלסון "אשדוד אחת". "שאלתי את עצמי למה בכלל פרץ כל המשבר הזה ומי הרוויח מזה שבמשך שנה הצדדים התווכחו והתנצחו והגיעו לבית המשפט, אם בסוף כולם מתקפלים כאילו כלום לא קרה".

גרשוב מספר שכבר לפני ארבע שנים, בהיותו בתפקיד סגן ראש העיר, הוא ביקש את השטח המדובר כדי לבנות בו יחידות דיור עבור זוגות צעירים. "באותו זמן ביקשתי לבנות 300 יחידות דירות עבור צעירים, ואם התוכנית הזו היתה בזמנו מאושרת לא היינו צריכים להגיע למצב הזה".

מהעירייה נמסר כי :
"כבר בדיון הראשון במועצת העיר גילה ראש העירייה הבנה ורגישות להתנגדות התושבים לבנייה של 750 יחידות דיור בפרויקט, והביע נכונות לדון עם התושבים על הפחתת מספר היחידות. מספר ימים לאחר מכן אף נפגש ראש העירייה עם נציגות התושבים לדיון בצמצום מספר היחידות לרמה סבירה שתתאים לאופי הרובע. בפגישות אלה התברר שהתושבים שינו את עמדתם ודורשים ביטול כולל של הפרויקט, ולכך ראש העיר התנגד בשל חשיבות הבנייה לזוגות צעירים בכל הרבעים בעיר ללא יוצא מן הכלל.

"התושבים, בליווי חברי האופוזיציה, עתרו לבית המשפט ואף הצביעו לטענתם על ליקויים ספציפיים הנוגעים לפרויקט מתחם הצעירים בט"ו. החלטות בית המשפט בדיונים השונים בנושא זה דחו את העתירה אך כללו הנחיות למועצת העיר לבצע תיקונים בהליכי הדיון והאישור של הפרויקט במועצת העיר, שבוצעו כולם במלואם, כך שהדיון בתוכנית התקדם כנדרש בוועדה המחוזית, והתוכנית אף הופקדה לתקופת התנגדויות.

"לאורך כל התהליך ראש העירייה פנה בעקיפין ובמישרין לנציגי התושבים והציע לשוב ולדון בהפחתת מספר היחידות בפרויקט, מתוך הבנה ורגישות לעמדת התושבים, אך מבלי לוותר על הפרויקט כליל. הסיכום שהושג הינו איזון ראוי ונכון בין צורכי התושבים והרובע לצורכי העיר מבחינת הדאגה לדיור לצעירים, והינו לשביעות רצונם המלאה ועל דעת גורמי המקצוע בעירייה". 

הכתבה המלאה מתפרסמת ביום שישי בידיעות אשדוד

 
setImageBanner('751c8fa8-aa59-4152-a677-3850689eac38','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה