כדאי להכיר: בית הספר שוויתר על מבחנים ושיעורי בית והגיע להישגים מרשמיםאולי אפשר אחרת - על בית ספר שדוגל בשיטות לימוד אלטרנטיביות והציג תוצאות מרשימות בבחינות המיצ"ב .
מנהל בית הספר בתל אביב אומר: "עדיף ילדים מאושרים על פני ילדים שיודעים לבצע חילוק ארוך במינימום זמן"

למרות שתלמידי בית הספר יהודה המכבי בתל אביב כמעט שלא נתקלו בחייהם במבחנים או בשיעורי בית. בתוצאות בחינות המיצ"ב הארציות של משרד החינוך הם הגיעו להישגים גבוהים, אף מתלמידים מרקע כלכלי דומה שמתורגלים באופן קבוע בבחינות ובשיעורים.

לא זו בלבד, תלמידים אלו הביעו תחושות חיוביות יותר כלפי בית הספר, המורים, החברים והלימודים וברוב המדדים שמצביעים על מוטיבציה, סקרנות, תחושת מסוגלות ולמידה איכותית, בית הספר מדורג מעל הממוצע הארצי.

מניתוח ההישגים עלה כי הם הצטיינו במיוחד בחלק במבחן שעסק בהבנת הנקרא, הדורש מהם יכולת פרשנות וניתוח ובאנגלית.

בית הספר יהודה המכבי הוא בית ספר ציבורי שהוקם ב 2014.  הוא אינו ממיין תלמידים וזכה לכינוי "בית הספר השקוף" מפני שכל קירותיו הפנימיים שקופים, אך התפרסם בזכות שיטת הלימוד שמיושמת בו המבוססת על פרויקטים. לפי השיטה, רוב הלימודים בבית הספר נסמכים על למידה עצמית ולמידה בקבוצות, כמעט ללא שינון או הרצאות פרונטליות של המורים.

ביהודה המכבי אין מבחנים. התלמידים וההורים מקבלים הערכה שוטפת מהמורים, אך לא באמצעות ציונים וכמעט שאין בו שיעורי בית.

מנהל בית הספר, אדר ארד מספר:
" בזכות שיטת הלימודים בבית הספר, התלמידים מאושרים וסקרנים יותר, ובעלי קשרים טובים יותר עם המורים שלהם מאשר בבתי ספר אחרים.מנהל בית הספר

אני מעדיף ילדים סקרנים, בטוחים בעצמם ומאושרים על פני ילדים שיודעים לבצע חילוק ארוך במינימום זמן. אלה היסודות להצלחה בחיים לאדם שלם בעל רמת מסוגלות גבוהה שבעתיד יכול ללמוד מה שהוא רוצה.

עדיין לא פיצחנו את השיטה ויש עוד הרבה עבודה לפנינו. אנחנו יודעים מהי רמת השליטה של הילדים בחומר. אנחנו בודקים אותה כל הזמן, אבל בדרכים אחרות ובלי ציונים. אנחנו רואים איך התלמידים מתמודדים בשיעור ואיך הם מתמודדים עם מטלות אישיות.

יש דברים שהשיטה טובה עבורם ויש דברים שלהם היא פחות מתאימה. החוכמה היא לדעת מתי להשתמש בה וביתרונות שלה ומתי לחשוב על חלופות, כמו למשל במתמטיקה. את ההשראה לשיטת הלימודים בבית הספר קיבלתי מביקור ב 'היי־טק היי' בסן דייגו, שם התרשמתי מהחשיבות שיש לשיטה כשמיישמים אותה כשיטה המרכזית בבית הספר.

"התועלת של שיעורי הבית היא מאוד מוגבלת. הם לא מקדמים את ההישגים של התלמידים ולכן לא צריך לתת להם כזאת חשיבות, כאילו שהם אלה שישפרו את המצב. יש בכל זאת חשיבות בלעזור לתלמידים לפתח מיומנות של לימוד עצמי ואנחנו מעודדים קריאה או הקראה של סיפורים וספרים. מבחנים, כמו שיעורי בית, הם למעשה פרקטיקה אחידה להערכה של תלמידים שבעצם מגדילה את הפערים בין התלמידים ופוגעים במוטיבציה. בגלל זה אנחנו בוחרים בפרקטיקות הוגנות ויעילות יותר, שמרחיבות את יכולות התלמידים ומגבירות את המוטיבציה שלהם".

לשאלה האם כל מנהל בית ספר יכול לעשות את אותו הדבר עונה ארד :

"כן. יש אוטונומיה שניתנת למנהלי בתי הספר היסודיים ואפשר למנף אותה ולרתום אותה למטרות כאלה. צריך גם לרתום את קהילת המורים וההורים לתוך השינוי הזה, שהוא לא פשוט עבור כל ההורים".

 

 
setImageBanner('e1059976-200f-4575-82cd-db02039a7ee0','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה