.

ח' (14.5) מאשדוד מבקר בקביעות בפארק אשדוד־ים יחד עם כלבת הרועים שלו ועם חבריו. הכלבה, בעלת מבנה פיזי גדול יחסית, תמיד מוחזקת ברצועה ואינה נמנית עם המינים המסוכנים ולכן לא מחויבת ברסן. אחרי הביקור ביום שני השבוע ספק אם מישהו מחבריו או בני משפחתו של ח' יחזור שוב לפארק. הנער וחבריו סולקו מהפארק על ידי פקחית של השיטור המשולב. "היא הזדהתה כשוטרת וכינתה אותי 'חרא קטן'", מספר ח'. "לא מזמן ראינו את הסרטון ששם מבוגרים מקללים בפארק ומתייחסים אליהם יותר בכבוד. היא ראתה בני נוער והרגישה שהיא יכולה לקלל ולאיים. בקצב הזה הפארק יישאר ריק".

"אני צריכה לבוא מהתחנה, יא חרא קטן?"

האירוע התרחש ביום שני בשעות הערב המוקדמות. ח' יצא לטייל כהרגלו בפארק יחד עם הכלבה שלו ושניים מחבריו. המרחב בו שהו היה לדברי הנערים ריק, פרט למשפחה אחת. אחד מעובדי הפארק עבר במקום עם קלנועית, והכלבה, שנבהלת מרעשים, החלה לנבוח. העובד פנה לנערים ושאל אם היא מסוכנת לילדים, נענה בשלילה והמשיך בנסיעה. לאחר כמה דקות נתקל בהם העובד שוב והכלבה שוב נבחה לעבר הקלנועית. העובד הורה לח' ולחבריו לצאת מהפארק או לשים לכלבה רסן. הוא וחבריו הסבירו לו שאין חובה לשים רסן לכלבה, והעובד אמר להם שהוא הולך "לקרוא למשטרה".

"המשכנו לשבת באותו מקום", מספר ח', "ותוך כמה דקות הגיעה הפקחית בקלנועית עם העובד. היא הזדהתה כשוטרת, יצאה מהרכב ואמרה לי: 'אני צריכה לבוא לפה מתחנת המשטרה, יא חרא קטן?'".

הנערים ניהלו איתה דין ודברים. לטענתם, הפקחית אמרה להם ש"הכלב עובר על החוקים, שכל הכלבים במרחב הציבורי צריכים להיות עם רסן". ח', שמכיר קצת את החוקים וגם בדק את השילוט ברחבי הפארק, שלא מעיד כלל על דבריה, ביקש ממנה שתראה לו הוכחה. "רציתי שתראה לי את החוק ואז הייתי יוצא ברגע", הוא אומר. "אנשים לא רגילים שבני הנוער יודעים על מה הם מדברים, ומתייחסים לכולנו כאל טיפשים או עבריינים בפוטנציה. כשהיא הבינה שאני לא טיפש היא אמרה לי: 'יאללה, סתום ת'פה, יא דבע'. החברים שלי ניסו לבוא להגנתי ולומר לה שהדרישה שלה מוגזמת, אך כלום לא עזר. כשאמרתי לה שהיא ממציאה חוקים, היא אמרה לי שאדבר אליה בכבוד".

"סתום ת'פה, יא מפגר"

לפני שבועות אחדים פרסמנו ידיעה נרחבת על כך שתושבי אשדוד נוטשים את פארק אשדוד־ים, שהפך לנחלתם המבוקשת של מבקרים חרדים, גם כאלה שאינם מתגוררים בעיר. עוד כתבנו שם על ניסיונותיה של העירייה להחזיר את האשדודים לפארק על ידי הפעלת אטרקציות חדשות. מה שכנראה לא הפנימו בעירייה זה שהגישה הזו חייבת לחלחל ללמטה. על העובדים בפארק להעניק למבקרים תחושה שהם רצויים ולא לאיים עליהם בקריאה למשטרה על דברים זניחים. 

בפארק מסתובבים עשרות כלבים ביום, רבים מהם מטיילים ללא רצועה וכמעט לאף אחד מהם אין רסן (זמם). בשלטים הרבים שמוצבים בכניסות לפארק ולרוחבו אין שום הנחיה להכניס כלבים עם רסן. ההוראה היחידה שמופיעה היא לאסוף את צואת הכלבים ולהשליכה לפח. טיול עם כלב ללא רצועה מהווה עבירה על החוק ואמור לגרור קנס של 500 שקל, אך כשמדובר במבוגרים או בכלבים קטנים הפקחים בפארק כמעט ולא מעירים ובטח שלא קונסים. מנגד, כלבה שנובחת הוצאה החוצה רק בגלל גודלה וגילו הצעיר של הבעלים.

ח', חבריו והכלבה הוצאו החוצה מהפארק על ידי הפקחית, שליוותה אותם בנסיעה בקלנועית, במהלכה סיננה לעבר הכלבה: "מה זה החרא הזה שלא מפסיק לנבוח". חברו של ח', אוהב בעלי חיים, ענה לה "מה זה מה זה? זה כלב", והיא ענתה לו לדבריו, "סתום ת'פה, יא מפגר". כשהוא איבד סבלנות וכינה אותה "פרחה" בגלל האופן שבו היא מתבטאת, ענתה לו הפקחית, שאמורה להיות נציגת החוק והאחראית המבוגרת: "אמא שלך פרחה".

"מה, אתה מטומטם?"

זו לא הפעם הראשונה שבני נוער ותושבים מתלוננים על התנהגותם של פקחי השיטור המשולב. בקיץ שעבר הבאנו כאן בהרחבה את סיפורם של בני נוער שקיבלו דוחות של מאות שקלים על כך ששהו בפארק בלילה, למרות שלא הקימו רעש. הנערים טענו בזמנו כי הפקחית ופקחים נוספים התרעמו עליהם, איימו עליהם וחילקו להם דוחות בשווי מאות שקלים. "השיטור המשולב מתייחס אלינו כאילו אנחנו גנבים", טען בקיץ שעבר אחד הנערים. "כשהשוטרת פנתה אלינו היא דיברה אלינו בזלזול. היא שאלה באיזה מספר אני גר ואמרתי לה שאני אף פעם לא יודע אם זה המספר או המספר העוקב. היא ענתה לי: 'מה, אתה מטומטם?'".

באותו אירוע קיבל הנער דוח על סך 320 שקל. אמו של הנער ניסתה לערער על הדוחות שקיבל רק בגלל שהסתובב ליד מקום מגוריו, אך ללא הצלחה. "בסופו של דבר שילמתי לעירייה אלף שקל כי הקנסות צוברים ריביות וכבר העדפתי לגמור עם זה", היא אומרת.

באירוע נוסף שהתרחש לא מזמן צעקה פקחית על מספר ילדים שהיו ליד בניין המגורים שלהם ברובע י"א. "חזרנו הביתה ופתאום שמעתי צרחות אימים", מספרת דיירת בבניין. "ניגשתי לבדוק במה מדובר וראיתי את הפקחית צועקת בקולי קולות על מספר ילדים שכנים. לאחר מכן באה אליי אחת הבנות ואמרה לי שהיא לא יודעת על מה הפקחית צועקת עליהם".   

מהעירייה נמסר כי "פארקים וגנים עירוניים הינם אזורי בילוי ופנאי עבור תושבים רבים ועבור משפחות עם ילדים. הציבור רוצה ליהנות ממרחב פעילות בטוח מבלי שאיש או אלמנט כלשהו יאיים עליו או יסכן אותו ואת בני ביתו. במקרה הנדון, מדובר בשלושה נערים שנכנסו לפארק יחד עם כלב שלא הפסיק לנבוח והפחיד את באי הפארק. אנשים שנבהלו פנו למאבטח והלה ביקש מהנערים לצאת מהפארק. משלא נענה ומשזיהה את חוצפת הילדים הזמין את השיטור העירוני. בירור מול המאבטח עצמו מעלה כי הטיפול באירוע על ידי השיטור היה מקצועי וענייני. השוטרת העירונית ביקשה מהנערים לצאת מהפארק והבהירה להם שכלב ללא מחסום לפיו מסכן את באי הפארק והוא מנוגד לחוק. הילדים הגיבו בחוצפה, במילים בוטות ותוך תנועת ידיים מאיימת. לדרישת השיטור, הנערים עזבו את המקום ולא נרשם להם דו"ח. יש להבהיר כי חוק העזר לאשדוד (הגנה על הצומח), קובע מפורש: 'לא יכניס אדם בעל חיים לתוך גן, פרט לכלב כשהוא קשור היטב וכשעל פיו מחסום'. ניסיון הנערים להתחכמות ולהציג 'ידע' כאילו אין חוק כזה, מלמד על חוצפתם".

הכתבה המלאה ביום שישי בידיעות אשדוד

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]