הנמל החדש

מחאת העובדים נגד הקמת הנמלים החדשים והסחבת מצד המדינה בנוגע להשגת הסכמות עם העובדים על רקע זה נראית מוצדקת מתמיד.

בזמן שהעובדים נאבקים מול משרד התחבורה בבתי המשפט, מתרחש בעולם הספנות שינוי גדול ומשמעותי שבישראל כנראה לא שמעו עליו.

בזמן שהמגמה המסתמנת יותר ויותר בעולם היא לאחד בין נמלים, בישראל משקיעים מיליארדים בפתיחת נמלים חדשים, בצמוד לנמלים הוותיקים, כדי שיתחרו בינם לבין עצמם על אותם הלקוחות.
מסתבר שההגיון בעולם עובד הפוך.

המונופולים החדשים :

משרד התחבורה ביקש ליצור הפרטה כידי למנוע מונופול של הנמלים הותיקים אך מסתבר שהוא יוצר מונופול חזק הרבה יותר:
חברות הספנות הגדולות בעולם התאחדו לשלוש בריתות. מסתבר שהחברות הבינלאומיות שמקימות את הנמלים החדשים באשדוד וחיפה, נמצאות בבעלות הבריתות האלה – מה שאמור להסיט את מרבית הביקושים מהנמלים הותיקים אל הנמלים החדשים וליצור להם מונופולים.

כך למשל, הנמל החדש באשדוד מוקם על ידי חברת TIL שנמצאת בבעלות חברת הספנות MSC שהתאחדה לברית עם חברת הספנות Maersk. רוב האוניות של הברית הזאת, המהוות לא פחות משליש מכלל נפח הסחורות שמועברות דרך הים, והם יופנו אל הנמל החדש.

חסכון בעלויות שכר:

הנמלים החדשים יופעלו על ידי חברות זרות וייהנו מחיסכון עצום בהוצאות שכר - הן יעסיקו פחות עובדים ובתנאים הרבה פחות טובים מאלה שמציעות חברות הנמל הממשלתיות. במה זה טוב לתושבי אשדוד שכלכלתה ניהנת מהשכר הגבוה יחסית של 1300 עובדי הנמל?
זה לא טוב! עיר חזקה צריכה יותר תושבים עם שכר גבוה ככל האפשר.

עומק המים:

עומק המים בנמלים החדשים מהווה יתרון משמעותי ביותר לנמלים החדשים:
נכון להיום עומק המים בחיפה ובאשדוד מגיע לכ-15 מטרים, עומק שמגביל את האפשרות להכניס לנמל את אוניות המכולה הגדולות והחדשות ביותר. המגבלה הזו היא קריטית משום ששוק המכולות העולמי הולך ונתפס במהירות על ידי ספינות הענק, שנהנות מהיתרון לגדול. עומק המים בנמלים החדשים יאפשר רק לנמלים האלה לקלוט את אניות הענק.

נמל המבורג כדוגמה:

נמל המבורג היה עד לא מזמן הנמל השני בגודלו באירופה, אך היום סימן שאלה הולך וגדל על עתידו של הנמל המשוכלל, המספק הכנסה ל-135 אלף משרות בעיר.

הבעיה של הנמל הותיק מאוד (800 שנה!) הוא עומק המים הרדוד ונתיב ההגעה הצר מקשים על נמל המבורג לשרוד בתחרות מול נמלי מים פתוחים ומול השינויים שמתרחשים בעולם הספנות.
כמו בנמל המבורג כך בנמלי אשדוד וחיפה - מגבלת עומק המים צפויה להקשות מאוד עליהם בהתמודדות מול שני הנמלים החדשים המוקמים בסמוך אליהם.

רק השחקנים הגדולים ישרדו:
מומחים בינלאומיים לספנות, מתריעים מפני השלכות מרחיקות לכת של חוקי המשחק החדשים בעולם שינוע המכולות.
אולף מרק, מומחה ספנות של ארגון התחבורה הבינלאומי – טוען כי "נמלי מכולות קטנים ובינוניים יתקשו מאוד לשרוד בשנים הקרובות אם לא יתמזגו".

לטענת מרק כללי המשחק בשוק הובלת המכולות השתנו לחלוטין כתוצאה מהקמת שלוש בריתות ספנות עולמיות באפריל 2017, בריתות ששולטות ב-90% מקיבולת המכולות העולמית. המשחק בשוק הספנות הופך להכל או כלום. הבריתות לא צריכות את כל הנמלים שישנם היום, ומבחינת הנמל - 
"אם בעבר היו לכל נמל 20 לקוחות אז היום יכולים להיות מקסימום שלושה. נמל שיפסיד לקוח אחד, יאבד נתח שוק מאוד משמעותי - ויכולת המיקוח שלו מול שני הלקוחות האחרים תיפגע מאוד.
זה אומר שהשוק הוא שוק של חברות שינוע המכולות, וזה אומר שנמלי מכולות קטנים ובינוניים יתקשו מאוד לשרוד.
חשוב שאנשים יבינו שהמצב משתנה במהירות. ההחלטה עם איזה נמל לעבוד ואם איזה נמל להפסיק לעבוד, נמצאת כיום בידי מעט מאוד שחקנים."

משקיע אסטרטגי?

אחת ההצעות לפתרון המשבר הוא שהנמלים הוותיקים יכניסו "משקיע אסטרטגי" – כלומר את אחת מחברות הספנות הגדולות בעולם שתוכל להגדיל את היקף העבודה לנמלים הוותיקים.

בנושא זה ישנה הסכמה בין שר התחבורה ליו"ר ההסתדרות, אך אף אחד לא יודע עדין מי הוא החתן (המשקיע האסטרטגי) ואם ירצה בכלל להיכנס לחופה.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]