פז בתי זיקוק אשדוד - בין עשרת המפעלים המזהמים במדינהפז בתי זיקוק אשדוד, מדורג במקום השלישי בין עשרת המפעלים המזהמים ביותר בישראל, כפי שעולה ממדד ההשפעה הסביבתית לשנת 2017 שפרסם אתמול המשרד להגנת הסביבה

בתמונה: פז בתי זיקוק אשדוד, קרדיט צילום: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה

שבוע אחרי שפירסם האו"ם דוח חמור על ההתחממות הגלובלית  אשר "קורא לנקוט צעדים מיידיים וחסרי תקדים" להפחתת הזיהום הסביבתי ופליטת גזי החממה, מפרסם המשרד להגנת הסביבה את מדד ההשפעה הסביבתית לשנת 2017, מתוכו עולה כי 'פז בתי זיקוק אשדוד' ממוקם בין עשרת המפעלים המזהמים ביותר בישראל.

המדד, אשר מתפרסם זו השנה השביעית, מספק מידע השוואתי ופשוט על הביצועים והסיכונים הסביבתיים של חברות ציבוריות בעלות השפעה סביבתית גדולה והמפעלים שבבעלותן, ובוחן לעומק את הסיכון הסביבתי בסה"כ, של יותר מ-40 חברות, כ-100 מפעלים וכ-1,000 תחנות דלק. 

המפעל בעל ההשפעה הסביבתית הגדולה ביותר, כפי שעולה מהמדד, הוא רותם אמפרט נגב, אחריו "מככבים" בראש הרשימה: בז"ן, בית זיקוק פז אשדוד, מפעל כרמל אולפינים, מפעל גדיב, מפעל מגנזיום ים המלח, תחנת הכוח רוטנברג, מפעל נייר חדרה, מפעל טבע טק, ותחנת הכוח אורות רבין.

פז בתי זיקוק אשדוד, מדורג במקום השלישי בין עשרת המפעלים המזהמים ביותר בישראל

במדד ניכרת המשך מגמת העלייה בפיקוח והאכיפה הסביבתית עם עלייה של 29% בהפרות המדורגות. ספציפית לפז בתי זיקוק אשדוד, ניכר שאין שינוי בהשפעה הסביבתית של המפעל ביחס לשנה הקודמת. 

שלושת המרכיבים העיקריים מהם הוכן המדד הם: השפעתה הסביבתית של החברה, פיקוח ואכיפה וניהול סביבתי, הכוללים: פליטת מזהמים והזרמת שפכים, קירבה למקור מים או לאוכלוסייה, הפרות של הוראות החוק, פעילות יזומה של המפעל לצמצום ההשפעה הסביבתית ועוד.

העשירייה הפותחת בין המפעלים המזהמים בישראל לשנת 2017

המדד הוא כלי ראשון מסוגו למידע על רמת הסיכון הסביבתי של חברות, שנעשה על ידי גורם ממשלתי, ומאפשר למשקיעים בחברות ציבוריות לקבל אינדיקציה פשוטה וישירה על רמת הסיכון שלהן. התממשות סיכון סביבתי עשויה לגרור הפסדים לבעלי המניות והאג"ח של החברות המזהמות את הסביבה – הפסדים המקטינים את כספי החיסכון האמורים לשרת את הציבור בגיל פרישה.

על בסיס המדד, אנליסטים ויועצי פנסיה יכולים לעזור למשקיעים לבחור את אפיק ההשקעה עם החשיפה הנמוכה ביותר לסיכון סביבתי, וכיום כל חוסך לפנסיה יכול לבחור קרן פנסיה עם ציון השפעה סביבתי מיטבי.

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "מדד החברות המפורסם היום הוא כלי המאפשר לאזרחים ולמנהלי השקעות לקבל את התמונה האמתית על ההשפעה הסביבתית של החברות ועל מידת הסיכון הסביבתי שאליו הציבור חשוף. מדד זה מפורסם כבר מספר שנים, ובעזרת שיתוף הפעולה של הציבור לנושא הוא כלי משמעותי לשיפור איכות הסביבה במדינת ישראל".

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר: "אנחנו ממשיכים במגמת ההרחבה וההעמקה של הפיקוח לצד החמרת האכיפה, תוך שימוש בכל הכלים העומדים לרשותנו - וזאת כדי למנוע פגיעה בתושבים ובבריאותם. אנו קוראים לציבור ולמשקיעים להיעזר בנתוני המדד ולקחת בחשבון את ההתנהלות הסביבתית של החברות".

 
setImageBanner('5bfc101c-9828-42a0-9a83-d8a4966079cc','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה