לרגל צילומי העונה החמישית של שנות ה-80 (בה אשדוד מככבת): ראיון מיוחד עם מני אסייג יוצר הסדרהלרגל צילומי העונה החמישית של "שנות ה-80", הסדרה ששבתה את לב העם ובה מככבים לא פחות מחמישה שחקנים אשדודים, עצרנו את מני אסייג יוצר וכותב הסדרה, לראיון מיוחד על העונה החדשה שעתידה לעלות לאקרנים לקראת החורף, החיבור לאשדוד והמסר החשוב: "יש בפריפריה אנשים לא פחות מוכשרים מבמרכז"

במרכז: מני אסייג יוצר הסדרה שנות ה-80 | צילום פרטי

בשעה טובה החלו הצילומים לעונה החמישית של "שנות ה-80", הסדרה ששבתה את לב הקהל הישראלי בשנים האחרונות. כמו בעונות הקודמות, גם בעונה החמישית ממשיכה הסדרה לגולל באופן הומוריסטי ומשעשע את סיפור חייהם של האחים אסייג בצעירותם בטירת הכרמל.

לרגל צילומי העונה החדשה ולאור העובדה שבסדרה מככבים לא פחות מחמישה שחקנים אשדודים, עצרנו את מני אסייג, כותב ויוצר הסדרה לראיון מיוחד על העונה החדשה שעתידה לעלות לאקרנים לקראת החורף, החיבור לאשדוד והמסר החשוב שמגלמת הסדרה.

למי שמכם טרם הכיר: הוא עוסק בכתיבה כבר במשך כ-20 שנה וסביר להניח שליצירותיו הרבות כבר נחשפתם. הוא כתב יחד עם אחיו שלום את מופע הסטנדאפ "שלום עם אסייג" ושימש ככותב שלו בכל תכניות הטלוויזיה בהן הופיע. הוא היה בין הכותבים לתוכניות  קומדי בר, לילה צחוק ועוד, ושימש כתסריטאי ראשי בתוכנית מלחמת המינים וצחוק מהעבודה. בין היתר הוא כתב מופעי במה לאמנים רותם אבוהב, ניקי גולדשטיין, ננסי ברנדס ועוד.

צילום פרטי

איך התחושה לחזור לצילומים של הסדרה?
"ההתרגשות כל פעם מחדש. ככותב ויוצר אני משתדל לעמוד ברף הגבוה ואפילו להתעלות עליו".

יש צפי לדמויות חדשות בעונה החמישית?
"כמו בכל עונה קודמת יצטרפו דמויות חדשות ושחקנים חדשין שיגלמו אותן, כמו כוכב הרשת לירן יקוטי מכרמיאל והזמרת אדווה עומר יוצאת הכוכב הבא".

"שנות ה-80" סחפה אחריה את לב הקהל. מה לדעתך עושה אותה לכל כך מיוחדת?
"מצד אחד יש בסדרה אמירה ומסרים חברתיים ומצד שני היא לא מתיימרת ומדברת אל כולם בגובה העיניים. מי שיבחן אותה לעומק יזהה מסרים, אפילו נוקבים הייתי אומר, על גזענות, קבלת האחר, דו קיום וכד'".

הסדרה כבר זכתה בפרס?
"בטח, הסדרה זכתה בפרס הגדול והערכי ביותר - אהבת הקהל. זו יצירה ישראלית מקורית שהפכה להיות סדרת הדגל של רשת 13. אנחנו לא צריכים את האקדמיה שמתעלמת מאיתנו ומעם ישראל בשעה שכבשנו את המדינה. כל שנה אני מתעצבן על כך מחדש וזה עובר לי אחרי כמה ימים."

סיון אטנר. צילום אלבום פרטי

חמישה שחקנים אשדודים מככבים בסדרה. מה תוכל לספר לנו עליהם?
"אשמח להתחיל בסיון אטנר שמגלמת את פרידה יושבייב. סיון, בוגרת בית ספר למשחק, מחלוצי שנות ה-80 ומהראשונות שעברה אודישנים לתפקידים הראשונים בסדרה ועקפה המון אנשים בדרך. שחקנית משובחת ביותר, לא לחינם היא קיבלה תפקיד משמעותי.

שי קרמונה שמגלם את טימור חננשווילי ראש מחלקת התברואה בעירייה, התגלה מהרגע הראשון ככישרון ובעונה החמישית הרמתי לו את התפקיד בעוד מדרגה. יום אחד אולי הוא יעזוב את המספרה ויהיה כוכב טלוויזיה.

שי קרמונה בשנות ה-80 | צילום פרטי

איציק גוריאלשוילי שמגלם את זאזא חלפן הכספים, הוא זמר מפורסם מאוד בקרב הקהילה הגיאורגית בארץ ואפילו בגיאורגיה עצמה. הוא בא לאודישן כדי לבחון אם הוא בכלל מתאים למשחק, ומהר מאוד התברר שהבחור שחקן לא פחות מזמר. הוא מהאנשים שעשו כל כך הרבה בחיים שלהם בתחום האמנותי והיום הוא לא יכול לעבור ברחוב מבלי שיזהו אותו. זה מרגש.

מישל גוריאלשוילי, ידוע כזמר (יוצא כוכב נולד), הגיע דרך אבא שלו איציק והתגלה אף הוא כשחקן מעולה.

מימין איציק ומישל גוריאלשווילי | צילום פרטי

אילן אדרי שהתחזה בעונה הרביעית לגיסו של חלבי ולרב "הינשוף", הוא לא בוגר בית ספר למשחק אבל הוא ללא ספק נולד עם כישרון ענק. פרק שלם הונח על כתפיו ולא רק שהוא לא אכזב, אלא להיפך, הוא ממש גנב את ההצגה ועקף בסיבוב הרבה בוגרי בית ספר למשחק. זה לא פשוט - אדם שאין לו רקע, משתלט וגונב את ההצגה בסדרה משופעת שחקנים מעולים - בשביל זה אני מתעורר בבוקר."

"הוא לא בוגר בית ספר למשחק אבל הוא ללא ספק נולד עם כישרון ענק" | בתמונה: אילן אדרי

נראה שכאג'נדה אתה נוהג לטפח שחקנים, גם כאלו ללא רקע במשחק. זה נכון?
"ישנם שחקנים שאינם בוגרי בית ספר למשחק, אבל רובם כן עסקו בתחום בעבר".

עושה רושם שיושבי הפריפריה מתחברים לסדרה יותר מהשאר. מה אתה חושב על כך?
"אמנם זו סדרה של הפריפריה ועל הפריפריה אבל היא נוגעת בכל העדות והמגזרים, כולל חרדים, אשכנזים ומזרחיים ואפילו ערבים. כל אחד מוצא את נקודת החיבור שלו לסדרה, גם ילדים קטנים שלא חיו בתקופה ההיא, נהנים מההומור ומהדמויות הצבעוניות והמטורללות".

כשאתה אומר פריפריה, יכול להיות שאתה גם מתכוון מזרחים?
"הפריפריה ברובה מורכבת ממזרחים, כי את רובם שלחו לשם כשעלו לארץ החל משנות ה50 ובתחילת שנות ה60. ועדיין, הדור השני והשלישי, חווים את המצוקה ואת הפערים שייקח שנים לתקן. גם היום, צעיר מנתיבות או מדימונה מתקשה להגשים את עצמו וצריך לעזור להם, יש בפריפריה אנשים לא פחות מוכשרים מבמרכז ואפילו יותר".

מני אסייג | צילום פרטי

נראה שבאופן אישי לך יש העדפה לאנשי הפריפריה.
"בוא נאמר שכל מי שהעז לפנות אליי מהפריפריה והתגלה אצלו הכישרון, נתתי לו עדיפות. אני חושב שלתושבים שם יותר קשה, הדור השני והשלישי בפריפריה עדיין חווים את המצוקה ואת הפערים. גם היום צעיר מנתיבות או מדימונה מתקשה להגשים את עצמו, לכן אני משתדל לעזור להם וברוך ה' זה מצליח. תסתכל על זה כמו על אפליה מתקנת."

אתה חושב שלסדרה יש את היכולת ל"קרב" את הפריפריה למרכז ולגשר על הפערים?
"אני מאמין שלכל דבר שצובר תאוצה, פופולריות או תפוצה יש כוח להשפיע ולשנות. בסופו של דבר, הסדרה מגוללת סיפור של נער פריפריה שחלם להיות בדרן, הגיע לטופ והגשים את החלום (שלום אסייג) – זהו מסר חשוב מאוד לאותם צעירים שגדלו בפריפריה".

אתה חושב שלאשדוד יש חיבור לסדרה?
"בוודאי. החיבור מגיע בכל מיני דרכים, בין אם באמצעות העלילה שרבים מאשדוד יכולים להתחבר אליה ובין אם דרך השחקנים אשדודים שמככבים בה. יש לנו משפחה וקרובים באשדוד ולאחרונה אף התחברתי למקובל, הרב יאשיהו פינטו, אני צריך להיפגש איתו בקרוב בעזרת ה', בלי נדר".

מני אסייג וחברי קאסט שנות ה-80 | צילום פרטי

במשך שנים אתה פועל מאחורי הקלעים. אתה רואה את עצמך נכנס גם לאור הזרקורים כשחקן?
"אני מרגיש שמצאתי את מקומי. בסופו של דבר אני לא שחקן ולשמחתי גיליתי שאני טוב בכתיבה ובהעברת מסרים מעל הבמה ואני מרגיש נוח בזה ומרוצה מאוד מהמקום שאני נמצא בו היום".

 
setImageBanner('f93b478a-d642-47af-a5ca-15f3ce7da587','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה