כתבות

 
 
       
       
     
מה טומנת בחובה חופשת הקיץ ההולכת וקרבה ? המשך האלימות, הונדליזם והטרגדיות האנושיות או שינוי דרמטי עקב כינסתם של חוקי האלכוהול החדשים לזירה? האם ההורים צריכם לסמוך רק על הגבלות החוק או להיות הגורם שמכריע את הכף? סקירה והמלצות להורים לקראת האווירה שהולכת ומתחממת, תרתי משמע
כמו בכל שנה ככל שחופשת הקיץ הולכת ומתקרבת, עולה הטמפרטורה החיצונית ובמקביל עולה איתה "מד הלחץ" של ההורים, המשטרה והרשויות מפני החשש כי הילדים מחוסרי התעסוקה יפנו את האנרגיות האצורות בהם לכיוון של אלימות ופשיעה. השילוב של השעמום, ההתכנסות בחבורות והשימוש באלכוהול מהווה לעיתים שילוב "קטלני" תרתי משמע.
לצערנו, לקראת חופשת הקיץ קיבלנו תזכורת כואבת בדמות הירצחו של אלכסנדר לוינשטיין ז"ל בלב שכונת מגורים ברובע י"א, כאשר המואשמים ברצח הינם תלמידים. חופשת הקיץ הייתה מאז ומתמיד תקופה בה התחבטו כלל הגורמים העוסקים בטיפול בנוער ובעיקר במניעת אלימות ופשיעת נוער, במציאת פתרונות יצירתיים כיצד לנתב את התנהגות הנוער לאפיקים חיוביים ובלתי מזיקים להם ולסביבה.
בימים אלו אף עולה על סדר היום של הכנסת ולא בפעם הראשונה, נושא קיצור חופשת הקיץ כך שהתקופה בה רמת הסיכון גוברת, תצטמצם. תחושת החופש והפורקן של רבים מבני הנוער הופכת באין מעש, הכוונה והשגחה לתחושה של תסכול ואגרסיביות שמופנית כלפי אחרים וכלפי רכוש, בעיקר כשתחושה זו נמהלת באלכוהול וסמים. להערכתי, כל תושב בעיר נתקל בתקופת החופשה בהתגודדות של קבוצות נוער בפארקים הציבוריים עד לשעות הקטנות של הלילה, תוך שהם שותים אלכוהול, מעשנים נרגילה בלווי מוסיקה רועשת וצעקות רמות, ולעיתים קרובות תוך ניפוץ בקבוקי זכוכית וגרימת נזק למתקנים ציבוריים.
התגודדויות אלימות אלו מסתיימות לעיתים באלימות פיזית ממש עד כדי דקירות וסכנת חיים. למרות האזהרות וניסיונות הגברת המודעות בקרב בני הנוער, נראה כי הלחץ הפנימי שיש בתוך החבורות מכריע את הכף ומושך לאותה התנהגות "נורמטיבית" בעיני בני הנוער ולא להתנהגות הערכית אליה מטיפים ההורים, המחנכים ורשויות החוק. כמו לפני כל קיץ, נכנסות הרשויות ל"כוננות ספיגה" ונערכות לקדם את פני הנערים האלימים בעיקר בתחום הוונדליזם ואלימות הרחוב. השנה שלא כמו בשנים קודמות, נכנסו לתוקפם "חוקי האלכוהול" ובחרנו להביא לידיעתכם הקוראים ובעיקר להורים שבכם, את עיקרם:
• אסור לאדם לשתות או להחזיק משקה המכיל אלכוהול בכלי פתוח (בקבוק, פחית, כוס, וכדומה) במקום ציבורי או ברכב הנמצא במקום ציבורי בין השעות 21:00 בערב לבין 06:00 בבוקר.
• ההנחה היא שמי שמחזיק משקה המכיל אלכוהול בכלי פתוח בכוונתו לשתות את המשקה וכי שתיית המשקה עלולה להביא להפרת הסדר הציבורי או לפגיעה בשלום הציבור או בביטחונו.
• שוטר רשאי לתפוס או להשמיד את המשקה או את כלי הקיבול שלו, לרבות שפיכה מיידית של המשקה והשלכת כלי הקיבול לפח.
• קטינים (מתחת לגיל 18) אינם רשאים לשתות או להחזיק משקה המכיל אלכוהול (בקבוק, פחית, כוס, וכדומה) במקום ציבורי או ברכב הנמצא במקום ציבורי בכל שעות היממה.
• מקום ציבורי כפי שהוגדר בחוק הינו מקום, דרך, בניין או אמצעי תעבורה שיש באותה שעה לציבור זכות או רשות של גישה אליהם כגון: פארקים, גנים ציבוריים, חופים, חניונים וכד'.
• איסור קניה ואספקה של אלכוהול לקטין.
מי שקונה אלכוהול עבור קטין או מי שמספק אלכוהול לקטין, עובר על החוק ודינו חצי שנת מאסר החוק קובע: "מי שמכר, הגיש או סיפק משקה משכר לקטין מודע לכך שמדובר בקטין אלא אם הוצגה לו תעודה מזהה לפיה האדם אינו קטין".
14:48 / 24.06.10
 
       
       
 
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה