צילום: shutterstock

ממחקר חדש שפורסם ב'ידיעות אחרונות' שבוצע על ידי פרופ' דובנוב־רז עם ד"ר רועי סמואל וליאור הירשפלד־דיקר עלה הנתון הבא: שימוש בביטויים, 'שמן', 'גדול', 'כבד גוף' יעוררו בילד התנגדות בשל הפגיעה שחווה מאמירות אלו. ביטויים אלו הנאמרים בפני הילד לא יסייעו לו בתהליך הורדת המשקל, לעומת זאת אם נשתמש בפני הילד בביטויים כמו 'בעל אורח חיים לא בריא' או 'בעל משקל לא בריא' יעודדו את הילד לשנות את הרגלי האכילה שלו ואת אורח חייו.

במחקר השתתפו 650 הורים לילדים בגלאי 7-24 הסובלים מהשמנה. ההורים התבקשו לשאול את ילדיהם מה יגרום להם לעשות שינוי בחייהם ולהתחיל בניסיון לרזות. התוצאות הראו כי הביטוי הפוגע ביותר בילדים הינו 'שמן' (83%), אחריו הביטוי 'שמנמן' (10%), 'כבד גוף' (10%), 'גדול' (6%), 'עודף משקל' (5%) ולבסוף הביטוי 'מלא' (4%).

מצד שני הביטויים שעוררו מוטיבציה להורדה במשקל אצל הילדים היו 'בעל מידות גדולות', 'משקל גוף לא בריא', ו- 'בעיית משקל'. כמו כן 69% מההורים דיווחו כי ילדיהם הושפלו בשל משקלם.

"צריך לדבר עם הילדים ולעודד אותם לרדת במשקל", אמר מוביל המחקר, פרופ' גל דובנוב־רז, מנהל מרפאת ספורט, תזונה ואורח חיים בריא בביה"ח שיבא, "יחד עם זאת, צריך לעשות את זה בצורה נכונה. אנחנו רואים שהרבה פעמים בגלל העלבון הילד מסתגר בבית, לא פוגש חברים וממשיך לאכול, ובכך מתרחשת ההשפעה ההפוכה. זה מעגל שקשה לצאת ממנו. צריך להשתמש במונחים הנכונים על מנת לגרום לילד לשפר את הרגלי החיים, אך למנוע את הפגיעה והאשמה".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]