רחובות אשדוד היו עמוסים במוצאי השבת בתושבים שעסקו בהכנות אחרונות לחג, לפתע פיצוץ עז מחריד את העיר ונשמע עד למרחוק. אלפים חוששים שמדובר בירי טילים לאשדוד, אך עד מהרה התמונה מתבהרת והדיווחים מתחילים להתקבל - ניסיון חיסול ברחוב אבן עזרא.

כוחות ההצלה שמגיעים לזירה מוצאים במקום שני פצועים, האחד בן 25 פצוע קשה עם קטיעת רגל, השני פצוע באורח בינוני. אחרי שהשניים מחולצים מהרכב המרוסק מעוצמת הפיצוץ הם מפונים לבית החולים קפלן ברחובות.

כוחות המשטרה שמגיעים לזירה ממהרים לסגור אותה, וממהרים לדווח כי אין מדובר בארגון פשיעה גדול, אלה בעבריינים מקומיים. האם זה משנה באמת? התוצאה אותה תוצאה כמו במלחמה בין ארגוני הפשיעה הגדולים, הפחד בקרב התושבים אותו הפחד ועבורנו התושבים שומרי החוק זה ממש לא משנה.

אז מדוע למשטרה היה חשוב להדגיש זאת?

ובכן במשטרה משקיעים מאמצים כבירים בהשגת מודיעין בקרב ארגוני הפשיעה, ומצליחים פעמים רבות לסכל אירועים דומים. אלה שכאשר מדובר בארגון פשיעה מקומי וקטן, קל לאותו הארגון למדר טוב יותר את פעולותיו. ניסיון החיסול תפס את המשטרה ללא מודיעין מוקדם.

ארגוני פשיעה מקומיים מסוכנים לא פחות מארגוני הפשיעה הגדולים, יש אומרים שאף מסוכנים יותר כי הם עסוקים ליצור לעצמם "שם". ארגונים אלה אחראים לפשיעה רבה בעיר, בין השאר לשריפות רכבים, השלכת רימונים, ירי ועוד. 
 


נוק אאוט לפעילות המשטרה - הפרקליטות מקלה עם מהנדס המטענים של ארגוני הפשיעה

לפני ימים אחדים אושר הסדר הטיעון של פרקליטות מחוז דרום עם מי שכונה מהנדס המטענים של הדרום, אדי מכלוף. הוא נעצר לאחר פעילות מודיעינית על ידי המשטרה, שעה שהיה אמור לספק מטען חבלה שנועד להתפוצץ באשדוד. מכלוף היה גם אחראי להכנת מטען החבלה שהתפוצץ ברחוב רוגוזין ב-2013.

השופט אליהו ביתן, שאישר בסופו של דבר את הסדר הטיעון עם מכלוף, כתב בגזר הדין: ""כשכל המדינה עומדת על הרגליים... סוף סוף מוצאים מישהו על חם, עם ראיות טובות מאוד, נתפסים לשולי-שוליים. כשיש דברים שמגיע הזמן לתת עונש כמו שצריך, גומרים את זה בהסדרי טיעון כאלה... בעוד חצי שנה נחזור לכאן שוב. בפרק זמן של שלוש שנים יש שתי עבירות של מטעני חבלה. מטעני חבלה אינם משמשים להגנה עצמית אלא למעשי תקיפה חמורים. אין כל מקום להתחשבות, הבנה או סלחנות, ויש לטפל בתופעה ביד קשה ולמצות את חומר הדין כלפי כל אחת מהחוליות בשרשרת ההכנה, ההספקה והשימוש במטעני חבלה. לדידי, אין להירתע מהטלת עונשי המאסר המרביים האפשריים". 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]