דרמה בבית המשפט - השופט נגד הסנגוריה הציבורית ולהפךסכסוך בין שופט בית משפט השלום חיים נחמיאס לסנגוריה הציבורית במשפטו של תושב אשדוד: השופט טען שהסנגורית הציבורית המחוזית התקשרה ללשכתו ודרשה שיפסול את עצמו מטיפול בתיק של נאשם בשוד מאשדוד. השופט נחמיאס מיהר להגיב לדרישה ואמר: "איזו חוצפה ועזות מצח לטעון שבית המשפט מוטה לצד המאשימה. הסנגוריה הציבורית, שצריכה לשמש דוגמה ומופת, מגיעה לשפל מדרגה שכזה".

 דרמה התרחשה באולמו של השופט חיים נחמיאס בבית משפט השלום באשקלון . הוא שיגר חצים נוקבים לעבר הסנגוריה הציבורית, לאחר שהסנגורית הציבורית המחוזית התקשרה ללשכתו באמצע דיון ובצעד יוצא דופן הביעה את דעתה על החלטה שקיבל.

לטענת השופט במהלך הדיון הטעון, הסנגורית אף איימה על מזכירתו ש"הסיפור ייצא לתקשורת". לאחר מכן הביט נחמיאס בקלדנית ואמר, "ויידום השופט".

 בכתב אישום נגד תושב אשדוד שהואשם בגניבה סבר השופט כי מדובר בעבירת שוד ועל כן יש לדון בו בבית המשפט המחוזי, שמוסמך לגזור עונשים חמורים יותר.

 הסנגורית הציבורית, עו"ד טל גולדנר, הביעה בתחילת הדיון "חשש למשוא פנים" מצד השופט נחמיאס, שלטענתה כבר גיבש עמדה נגד הנאשם. לפיכך, היא ביקשה שיפסול את עצמו וציינה כי זו גם עמדת הסנגורית הציבורית המחוזית.

השופט נחמיאס מיהר להגיב לדרישה ואמר: "איזו חוצפה ועזות מצח לטעון שבית המשפט מוטה לצד המאשימה. הסנגוריה הציבורית, שצריכה לשמש דוגמה ומופת, מגיעה לשפל מדרגה שכזה".

במהלך הדיון החליט השופט לחשוף את מה שאירע בלשכתו יום קודם לכן. "כל כך רציתי להימנע מלחשוף את הדברים שנעשו כאן, שגובלים בשיבוש הליכי משפט, אך אם זוהי הסנגוריה הציבורית - הכול ייחשף". נחמיאס סיפר שהסנגורית הציבורית המחוזית, ד"ר דליה חלק, התקשרה יום קודם לכן ללשכתו, ביקשה בתוקף לשוחח איתו מיד ואף דרשה שייצא לשם כך מהאולם.

 "סירבתי לעשות כן,  אז היא דיברה עם העוזרת המשפטית הנאמנה שלי, וכך אמרה לה על סמך תרשומת שקיבלתי: 'כועסת על זה שאמרת לתביעה שהיו צריכים לפנות בתיק למחוזי והפנית אותם לקדמי. טוענת שאתה לא אמור לייעץ. הסיפור הולך כבר לתקשורת. היא לא מבינה ממתי אתה נותן עצות לתביעה ולסנגוריה'. כיצד ד"ר חלק מעזה להתקשר לשופט ולבקש להעביר לו דברים כאלה בתיק התלוי ועומד בפניו? האם ד"ר חלק חושבת ששופט צריך לפחד מהדלפה לתקשורת?.
עבירה שכזו, כידוע לכל סטודנט בשנה א' למשפטים, נמצאת בסמכות בית המשפט המחוזי", אמר השופט, שהוסיף ולגלג: "אני רוצה לגלות לסנגוריה לציבורית שבית משפט זה איננו נוקט לצד זה או אחר - הוא חייב לעשות משפט צדק ומשפט אמת.
אם הוגש לי כתב אישום לא חתום, מה חושבת הסנגוריה הציבורית שבית המשפט צריך לעשות? לעצום את עיניו ולקיים דיון בכתב אישום השווה כקליפת השום? אני מציע לסנגוריה הציבורית לעשות בדק בית דחוף".

השופט דרש שהסנגור הציבורי הארצי, ד"ר יואב ספיר, יערוך בדיקה בעניין. גורמים במשרד המשפטים אמרו כי המקרה הביך את המערכת המשפטית וכי יש ניסיון לרכך את המכה.

 לעצם בקשת הפסילה טען השופט  כי הוגש לו כתב אישום על עבירות תקיפה וגניבה והוא הבחין שהתיק הזה אמור להגיע לבית המשפט המחוזי. הוא הקריא את כתב האישום, שבו מתואר כיצד הנאשם תלש כביכול שרשרת בכוח מצווארה של המתלוננת.

השופט אמר שהוא "דוחה בשתי ידיים" את בקשת הפסילה, וביקש מהתביעה לבצע כמה בדיקות ולחזור עם תשובה ברורה לגביהם, אולם הסנגורית טענה שמדובר בהליך שייארך כמה דקות והתנגדה לעיכוב. נחמיאס נדהם: "אני לא מאמין למשמע אוזניי. צר לי על הסנגוריה הציבורית שממשיכה כאן את מה שהחלה בבוקר - זה לא מוסיף לה כבוד. איני מחפש אלא את עשיית משפט הצדק. לא מהסנגוריה הציבורית אלמד כיצד עושים זאת. ויידום השופט".

 לאחר מכן התקיים דיון ארוך בבקשה, שבסיומו דחה השופט את הבקשה להפסיק את המשפט. "כנראה אני דואג לזכויותיו של המשיב יותר ממה שהסנגוריה הציבורית דואגת. אני רק מקווה שגם לכך הם לא יבואו ויאמרו שאני נוקט צד וידליפו את הדבר לתקשורת. צר לי שהגענו למצב שכזה - 23 שנה אני יושב על מדין ודבר כזה לא ראיתי ולא שמעתי". לסיום הורה השופט לשחרר את הנאשם בערבות.

מהסניגוריה הציבורית נמסר בתגובה:
"הסניגוריה מצרה על השתלשלות הדברים. אנו מסתייגים מחלק מהדברים שנאמרו על ידי בית המשפט, אך אין בכוונתנו להגיב על החלטות שיפוטיות דרך אמצעי התקשורת".

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('6a41a299-9505-4d79-acad-c3fd7cbd69fa','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,true,18157);},15],[function() {setImageBanner('6a41a299-9505-4d79-acad-c3fd7cbd69fa','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.png',1808,'',525,78,true,18157);},15]]);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה