נכות כללית היא נכות שנגרמה בגלל מחלה או ליקוי מלידה שאינם קשורים רק לתאונת עבודה או תאונת דרכים. למשל מחלת סכרת, בעיית לב, בעיה נוירולוגית קשה או אפילו בעיה נפשית.

עו"ד דותן לינדנברג העוסק בתביעות נגד הביטוח הלאומי אומר "אחד התנאים לקבלת הקבצה בגין נכות כללית הוא אם אינך עובד או לחילופין אם הכנסתך כשכיר או כעצמאי נמוכה מ-60% מהשכר הממוצע, קרי עד  6,331 ₪" (נכון להיום).

עו"ד לינדנברג: "משפחות שאחד מבני הזוג למשל פוטר מהעבודה בגלל משבר הקורונה, מחשבות מסלול מחדש ויושבות על המדוכה כיצד יוכלו לשרוד את התקופה הקשה.

זה הזמן לבחון מחדש האפשרות לקבל זכאות מהביטוח הלאומי כדי לקבל קצבה על נכות כללית שבעבר לא יכולתם לקבל או שתביעתכם נדחתה".

לאחר הגשת תביעה כזו,  אם רופא מטעם הביטוח הלאומי קבע לכם נכות רפואית בשיעור מסוים או אם יש לכם מספר ליקויים רפואיים, תהיו זכאים לקצבה. בתנאי שנקבע שעקב נכותכם, אינכם מסוגלים לעבוד או יכולתכם להשתכר ירדה ב-50% לפחות, ונקבעה לכם דרגת "אי כושר" בשיעור מסוים.

"חשוב לציין כי  ניתן לקבל גם דמי אבטלה וגם קצבת נכות כללית" מציין עו"ד דותן לינדנברג ומוסיף: "המצב הקשה מאוד שנוצר בגלל משבר הקורונה מביא למצוקה קשה ובפרט של אילו אשר בנוסף לפיטורים או הפחתה משמעותית בשכר סובלים מנכויות קשות.

לכן חשוב לדעת כי החוק מאפשר במקרים מסומים לקבל גם דמי אבטלה וגם קצבת נכות כללית דבר שיכול לסייע לאילו אשר מאוד זקוקים לסיוע זה בימים אלה".