מתנדבי עמותת אור ירוק ערכו לאחרונה תצפיות בכל רחבי הארץ בכדי לבחון עד כמה דעתם של הנהגים הישראלים מוסחת בזמן הנהיגה. במהלך הפעילות נצפו כ-6,408 נהגים במעל- 100 רשויות מקומיות ברחבי הארץ.

בתצפיות בדקו המתנדבים האם הנהגים מדברים בטלפון ללא דיבורית, מחזיקים אותו בידם, קוראים עיתון, מתגלחים, מתאפרים, אוכלים או מתעסקים עם הנוסעים או עם חפצים במושב האחורי. נוסף על התצפית שביצעו, פנו המתנדבים במהלך הפעילות לעוברים ושבים, הסבירו להם על הסכנות העולות מהיסח דעת בדרכים וחילקו צמידי סיליקון עם מסרי בטיחות בדרכים.

מתוך כלל הנצפים באשדוד, כ-15% מהנהגים התעסקו בטלפון הנייד ואף לא נהג אחד עסק בפעילות אחרת. בקריית מלאכי כ-20% מהנהגים שנצפו התעסקו בטלפון הנייד, בגדרה 44% ובחבל יבנה רוב הנהגים שנצפו (כ-59%) התעסקו בדברים נוספים תוך כדי נהיגה.

מתנדבי עמותת אור ירוק באשדוד

מסקר שבוצע באמצעות מכון הסקרים "מאגר מוחות" ופרסמה לאחרונה עמותת אור ירוק, עולה כי 93% מהציבור חושב שלקרוא ולכתוב הודעות בטלפון הסלולארי במהלך נהיגה זו פעולה מסוכנת במידה רבה או רבה מאוד, דבר שלא מפריע ל-47% להודות שהם עושים זאת.

הסקר שבוצע בסוף חודש נובמבר 2018, ביקש לבחון את שיעור הנהגים בישראל אשר מדברים וקוראים/שולחים הודעות SMS בזמן נהיגה, ואת תפיסת הסיכון הכרוך בפעילויות אלה.

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "על מנת לצמצם את התופעה המסוכנת של נהגים שדעתם מוסחת בזמן נהיגה, הגיע הזמן שהמדינה תילחם בנהגים שמזלזלים ומסכנים את החיים של כולנו. חייבים להגביר את הנוכחות המשטרתית בכבישים ועל ידי כך להגביר את ההרתעה. אם הנהג היה חושש באמת להיתפס, הפעולות האלה היו נפסקות ותאונות רבות יכלו להיחסך".

התצפית נעשתה בשיתוף בנק דיסקונט, בין המתנדבים שביצעו את התצפיות היו גם חברי 'קבוצות הנוער של עמותת "אור ירוק" לכבוד שניאור חשין' ומלגאי תכנית המלגות IMPACT של FIDF.