מתוך ישיבת הוועדה

השבוע (שני) נערכה ישיבת ועדת בטיחות בדרכים, בראשות חבר המועצה עורך דין אלי נכט. לראשונה אי פעם ובאופן תקדימי, ישיבת הועדה הועברה בשידור חי, זאת כחלק מהמצע והאני מאמין של חבר המועצה נכט, כי לשקיפות יש ערך חשוב וכי יש צורך להמשיך ולהנגיש ולשקף לתושבי אשדוד את כל המתרחש בעירייה.

לצפייה בפייסבוק לחצו כאן

בתחילת ישיבת הועדה ניתנה סקירה של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים בנוגע לתאונות ומספר הנפגעים בין השנים 2016-2018 ומתחילת שנת 2019 באשדוד. עפ"י הנתונים, נפגעו בעשור האחרון כ-470 בני אדם מידי שנה, מתוכם כ-5 הרוגים בממוצע, כששנת 2013 מחזיקה בשיא עם 564 נפגעים מתוכם 8 הרוגים. בשנת 2019 עד כה נפגעו 174 בני אדם, מתוכם שני הרוגים.

עפ"י הסקירה נראה כי שנת 2019 עוד נותנת תקווה, שכן חלה ירידה משמעותית בכמות התאונות בהשוואה לשנת 2018 שהייתה לשנת עם כמות התאונות הגבוהה ביותר בארבע השנים האחרונות - 93 תאונות סה"כ עד כה בשנת 2019 למול 272 בשנת 2018. כמו-כן, בשנת 2019 אירעו 29 תאונות עם פגיעה בהולכי רגל, מתוכן שתיים קטלניות. המדובר במגמת ירידה של כ-22% משנת 2016.

תאונה באשדוד | צילום: עופר אשטוקר

הצומת המסוכן ביותר עפ"י נתוני הרלב"ד הוא צומת יצחק הנשיא-שדרות הרצל, שמסכם את 4 השנים האחרונות עם 26 תאונות דרכים. אחריו בראש הטבלה צומת בני ברית-מנחם בגין עם 26 תאונות. הרחובות שמסתמנים כמרובי תאונות בארבע השנים האחרונות בעיר הם: הבנאים, רוגוזין, שד' משה סנה, דב גור ושדרות הרצל, כאשר רחוב הבנאים עומד בראש הרשימה עם 11 תאונות דרכים.

הנתון המדאיג ביותר עפ"י נתוני הרלב"ד שהוצגו בוועדה, הוא שמרבית הולכי הרגל הנפגעים כתוצאה מתאונת דרכים בארבע שנים האחרונות באשדוד, הם בוגרים וקשישים בגילאי 45 ומעלה. לפי הנתונים, 12 מתוך 16 ההרוגים כתוצאה מתאונת דרכים בארבע השנים האחרונות בעיר הינם קשישים בגילאי 65+, נתון מחריד בפני עצמו.

שדרות הרצל - שוב תאונה

לטענתו של נכט, ניתן היה להבחין בעלייה בקרב מספר הנפגעים בתאונות דרכים באותם הזמנים והמקטעים, כאשר התבצעו השינויים של ביטול פניות שמאלה בעיר, כחלק מפרויקט רי וויי.

"אחת התובנות של הועדה שישנו ליקוי הסברתי חמור שאינו מכין את התושבים לקראת השינויים התשתיתיים בעיר, כמו ביטול הפניות, פסי האטה ועוד" – נמסר מנכט, "המצב בו תושבי העיר מתעוררים למציאות חדשה, מבלי שהתוודעו לאותן ההחלטות מבעוד מועד, ובהיעדר הסברה משמעותית, אשר מלווה את השינויים התשתיתיים בעיר ונותנת את הצידוקים המקצועיים לכך, מייצרת תחושת חוסר אמון וחוסר נוחות מהעירייה ומהחלטותיה".

לשם כך הוחלט בועדה כי מעתה, נציגים מהדוברות והיחידה האסטרטגית יוזמנו לדיוני הועדה וייקחו חלק פעיל במישור ההסברתי. החלטה נוספת שהתקבלה, הייתה לבצע עבודת סקר מקיף בכל השכונות, בהן ישנו כביש רצוף ללא אפשרות למעבר, ולבדוק היכן אפשר לייצר מעברי חצייה מוגבהים, זאת על מנת לא לגרום להולכי רגל לקחת סיכונים מיותרים ולעבור במקומות לא בטוחים בהן ישנה תנועה סואנת.

חבר המועצה נכט הדגיש כי נושא הבטיחות בדרכים הוא בעל משמעות עצומה עבורו ולאיכות החיים בעיר. נכט בעל ניסיון בתחום בתור מנהל השדולה הפרלמנטארית לבטיחות בדרכים בכנסת וכן במסגרת פועלו וכחבר בוועדות של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.

בנוסף נערך בישיבת הוועדה דיון על נושא תשתיות ובטיחות בסביבת מוסדות חינוך. בדיון נטלו חלק גם אורחים מיוחדים בהזמנתו האישית של היו"ר, בהם ד"ר אמיר זיו אב, מדען הראשי לשעבר של משרד התחבורה, ואחד האנשים בעלי שם עולמי בתחום הבטיחות בדרכים, ורון מוסקוביץ לשעבר מנכ"ל הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ומנכ"ל המרכז לשלטון מקומי.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]