אשדוד מאמצת טכנולוגיות חכמות המסייעות לה בשמירה על איכות הסביבה ואיכות חיי התושב. לאחרונה השלימה העירייה פיילוט מוצלח מול חדקונית הדקל הידועה כמי שמאיימת בצורה המשמעותית ביותר על עצי הדקל. "מדובר בסנסור שמורכב על העץ ומזהה 'און ליין' את מצבו של העץ. הכדאיות לעבור לשיטת הסנסורים נובעת ממספר גורמים הקשורים בטכנולוגיות מתקדמות ומדויקות בתחום החקלאות ובכך נותנות פיתרון לאחת הבעיות המטרידות שיש כיום ברשויות רבות בארץ בתחום הנוי במרחב הציבורי", מסבירים בעירייה.

הפיילוט החל בשיתוף חברת אדמה מכתשים ועיריית אשדוד לפני כחצי שנה, כאשר אגף הנטיעות ביקש להנחיל את הפיילוט של התקנת סנסורים מיוחדים בעצי הדקל ועד עכשיו נרשמת הצלחה גדולה. ב-60 אחוז מהעצים בהם הותקנו סנסורים אותרה חדקונית הדקל. "עבורנו, היתה זו הפתעה גדולה ומספקת" אומרים  בעיריית אשדוד.

כיצד המערכת פועלת?
 
בעזרת סנסורי רעש רגישים וחכמים מתבצעות כמה פעולות בשלבים: זיהוי מוקדם של נבירת זחלים ראשונית ותנועות זעירות של המזיק, ניתוח בעזרת אלגוריתמים מתוחכמים המעבדים את המידע ומאמתים את תנועות המזיק, שליחת התראה בזמן אמת למחשב האישי או לטלפון הסלולארי, סימון העצים כנגועים ותוך זמן קצר מוזרק חומר המשמיד את הזוחל. בנוסף, העצים בעיר אשדוד מוצבים על מפת ה-gis ולכל עץ יש מספר שהוא מקבל לזיהויו.
 
באגף הנטיעות מציינים כי הטכנולוגיה הזאת חוסכת בחומרי הדברה ובזיהום הסביבה, מגבירה את בטיחות הטיפול בעץ ע"י שימוש מושכל וממוקד בחומרי הדברה, מונעת קריסה של עצים ומאפשרת מעקב מדויק אחר עצים נגועים בלבד מבלי לפגוע בעצים הבריאים.
ההחלטה על יישום הטכנולוגיה בעיר אינה אירוע יוצא דופן שכן עיריית אשדוד משקיעה משאבים רבים בהשמת טכנולוגיות חכמות במגוון תחומי עניין. על כך אומר ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי: "לפני מספר חודשים זכתה אשדוד במקום השני בישראל בכנס ערים חכמות, בשילוב טכנולוגיה חכמה בתחומים מוניציפליים: ביטחון, תחבורה, איכות סביבה, אנרגיה ועוד. אנחנו לא עוצרים ומידי יום אנו חוקרים ולומדים על טכנולוגיות חדשות במטרה לשלבן במערכות העירוניות ולייעל בעזרתן את השירותים לתושב תוך מענה מהיר ומקצועי בתחומי הפיקוח, המעקב והבקרה לכל אורך היום". בהתייחסו לפיילוט הנ"ל, אמר ד"ר לסרי: "פריצת הדרך בטיפול חדקונית הדקל, מהווה דוגמא נוספת לכך שהעולם הטכנולוגי נותן היום פתרונות רבים בתחומים רבים, ולאור ההצלחה בקשתי לשלב את הסנסורים הללו בתוכנית העבודה של אגף הנטיעות".