הזוי: בן שש זקוק לכיתה טיפולית לילדים עם הפרעות התנהגות, ובעיר החמישית בגודלה בארץ - אין אחת כזאתבן 6, מאובחן בעיות קשב (ODD) ובעיות בוויסות חושי, זקוק לכיתה טיפולית קטנה לילדים עם הפרעות התנהגות בהמלצת הפסיכיאטרית, אך לטענת האם, בעירייה השיבו באטימות כי באשדוד אין אחת כזאת והחליטו לשלבו בכיתה רגילה לחלוטין. כעת לדבריה, הוא מבלה שעות ארוכות מחוץ לכיתתו כשאינו מודע לסכנות וחשוף להתעללויות. בעירייה, לטענתה, הועילו בטובם והמליצו לאסוף את הילד בשעה 12:00, כשהסייעת עוזבת.
האם: "זה לא הגיוני! אני מפחדת לאבד את הילד שלי"

המחשה | pixabay

כבר שנים שהמקרה של בנה בן ה-6 של תושבת אשדוד נופל לדבריה בין הכיסאות, במעבר ממסגרת אחת לאחרת, אך ללא הועיל, ולטענתה היא גם לא היחידה. בדרך ארוכה מלווה בתסכול רב, דחייה וחוסר הצלחה, היא חוששת להתפתחותו של בנה הפגיע ומוצאת את עצמה אובדת עצות.

בנה כאמור מאובחן ומטופל כבר מגיל שנה וחצי במכון התפתחות הילד ע"י קופת החולים ומוגדר כבעל הפרעת קשב (ODD) ובעיות בוויסות החושי. המשמעות הגדולה היא לדבריה שאינו מודע לסכנות כאדם נורמטיבי, ועל כן בהמלצת הפסיכיאטרית, הוא זקוק להשגחה מתמדת במסגרת טיפולית התנהגותית קטנה ומצומצמת המותאמת לצרכיו.

לקראת פתיחת שנת הלימודים הנוכחית פנתה האם לעירייה בבקשה למצוא לבנה מסגרת שתיתן מענה מספק ולטענתה, רק לאחר שפנתה למשרד החינוך הועילו בעירייה לבחון ברצינות את בקשתה, וזאת לאחר שבתחילה אלו טענו באטימות, לדבריה, כי התיק של בנה לא בנמצא.

המלצת הפסיכיאטרית

בוועדה שהתקיימה בעירייה ודנה בנושא בנוכחותה, החליטו לבסוף לשלב את בנה בכיתה בת 30 תלמידים רגילה לחלוטין, וזאת בטענה כי תפקודו הקוגניטיבי נמצא תקין ועל כן לא יוכל להשתלב בכיתות החינוך המיוחד. מה גם שהנושא מורכב עוד יותר, מפני שבנה אינו יכול להשתלב בכיתה טיפולית מותאמת במסגרות חילוניות וזאת מפני שאינן תואמות לאורח חייו הדתי.

על אף שהסבירה בוועדה כי הדבר עלול לגרום עוול גדול לבנה, נענתה לדבריה בקרירות ובטענה כי שנת הלימודים כבר בפתח ולכן עליה לקבל את המצב כמו שהוא. על-כן, היא מספרת, כי התבקשה לחתום על הצהרה ובה היא מוותרת על שילוב בנה בכיתה בחינוך המיוחד, וזאת בטענה שמדובר בפרוצדורה מתבקשת בלבד. שנת הלימודים החדשה כבר עמדה בפתח ודחקה, וחרף כך נאלצה לדבריה לחתום על המסמך המדובר.

כעת היא זועקת בפניה נרגשת לאשדוד נט: "אני מפחדת על הילד שלי. בבקשה, אני עוד עלולה לאבד אותו!". לטענתה בעירייה לא לוקחים את המקרה ברצינות מספקת ובעבורם "מדובר סה"כ בעוד תיק". היא מספרת על מקרה שבו תלמידי כיתה ה' בבית הספר, ניצלו את חולשתו של בנה, וגרמו לו להתפשט.

"זו שערורייה!" - היא זועקת, "לא הגיוני שגוף כמו העירייה לא נותן מענה לילד תושב העיר. בני הוא לא היחידי שזקוק לכך, ואם אין כיתה כזו, צריך ליצור אותה". היא מספרת על אימא אחרת שפגשה בוועדה, אשר נאלצה לשלב את בנה בגן שפתי כפתרון ביניים, על אף שאין זה נותן מענה לצרכיו.

כיום, בנה משולב בכיתה שאינה תואמת את צרכיו. היא מספרת שגילתה לאחרונה כי ילדה הקטן והפגיע משוטט במשך שעות רבות מחוץ לכיתה ברחבת בית הספר ללא השגחה, וזאת מפני שאין ביכולתם של הצוות המקצועי, שדווקא עושה את ההשתדלות, לתת לו מענה. מעבר לפערים המשמעותיים שנוצרים בלימודים, היא חוששת בעיקר לשלומו של בנה.

לדבריה, מנהל בית הספר הגיש בקשה לשעות נוספות עבור סייעת, אך העירייה שללה מפאת חוסר בתקציב. כשניגשה שוב לעירייה בבקשה לעזרה זכתה לטענתה ליחס קר וכמעט בוטה כאשר המזכירה הגישה לה את ההצהרה עליה נאלצה לחתום טרם תחילת שנת הלימודים והדגישה בפניה כי זו הייתה בחירתה.

"הזדעזעתי. מיד פניתי למנהלת האגף והיא בכלל הציעה לי כפתרון יעיל מבחינתה לאסוף את בני בשעה 12:00, כשהסייעת מסיימת את יומה" היא אומרת, "מדובר כאן בעוול גדול שנעשה לא רק בחיק משפחתי ועל לכן פניתי למבקר המדינה."

מעיריית אשדוד לא נמסרה תגובה.

 
ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('b7ccb1d7-663d-4099-9525-c50f1a524909','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.png',1808,'',525,78,true,18157);},15],[function() {setImageBanner('b7ccb1d7-663d-4099-9525-c50f1a524909','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,true,18157);},15]]);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה