מדוזות בחופי אשדוד | צילום: אלדה נתנאל

תושבת חוץ הגיעה לביקור בחוף הקשתות באשדוד בכדי להינות יחד עם ילדיה מחוף הים בחופשת הקיץ, אולם היא לא העלתה בדעתה שהביקור יהפוך לסיוט אחד גדול. יחד עם בנה בן ה-6, נכנסו השניים למים כשלפתע הילד החל לצרוח כי דבר מה עקץ אותו.

"לא ראינו שהיה משהו מוזר במים" – סיפרה לאשדוד נט, "הילד החל לקפוץ לבכות ולצרוח מכאבים חזקים מאוד". באותו הרגע הבינה האם כי מדובר בצריבה חמורה ובלתי רגילה ממדוזה ופנתה בתכיפות לחובש התורן בחוף הים ששפך חומץ על האזורים הנגועים.

כוויות כתוצאה מצריבת מדוזה | באדיבות המרואיינת

"בשתי הרגליים שלו היו כוויות אדומות לאורך כל הרגל" – המשיכה לספר, "לקחנו את הילד למר"ם, הרופא אמר למרוח משחה נגד כוויות. במשך שלושה ימים סבל בנה מכאבים איומים, התקשה ללכת ונאלץ להיעזר במשפחתו כדי להגיע לשירותים ובהמשך אף עלה לו חום הגוף. היום, קצת יותר משבוע אחרי, החלו הפצעים להגליד ומצבו של בנה השתפר.

"היו זהירים" – מבקשת האם לומר, "גם אנחנו לא העלנו על דעתנו שדבר כזה יכול לקרות מצריבת מדוזה בישראל".

כיצד יש לפעול במידה ונצרבתם ממדוזה?

- הרחיקו מהעור את כל שיירי המדוזה בעזרת מקלון או חתיכת פלסטיק. אל תשפשפו את אזור הצריבה כדי לא להחמיר את חדירת הארס.

- שטפו מיד את מקום הצריבה עם מי ים או עם חומץ (ניתן לקבל חומץ בתחנת עזרה ראשונה בחוף או בסוכת המציל). החומצה החלשה שבחומץ מסייעת לנטרל את ארס המדוזה.

- לא מומלץ לשטוף עם מים מתוקים כי הם מגבירים את שחרור הארס מתאי הארס של המדוזה. אין לנקות את האזור הפגוע עם אלכוהול.

- אם ארעה פגיעה בעיניים יש לשטוף במי ים, אך לא בחומץ, כדי להרחיק את רירית המדוזה מהעין. לאחר מכן יש לשטוף את העין במים מתוקים כדי להפטר משיירי המלח. הניחו רטייה קרה על העין שנפגעה, כשהיא עצומה. הימנעו משפשוף העין הפגועה. במקרה של פגיעה בעיניים כדאי לפנות לבדיקה וטיפול אצל רופא עיניים.

- כדי לסלק שאריות של תאי ארס מרחו את אזור הצריבה בתערובת של סודה לשתייה או טלק עם מי ים וקלפו בזהירות כשמתייבש. הימנעו משפשוף האזור.

- כדי להקל על תחושת העקצוץ והכאב קררו את האזור הפגוע עם קרח (עטוף במגבת) או מרחו תכשירים להקלה על גירויי עור דוגמת תרחיץ קאלאמין, ג'ל אלוה וורה או תכשירים נגד עקיצות וגירויים (אינם דורשים מרשם רופא).

מתי לפנות לעזרה רפואית?
מרבית מקרי הצריבה הקלים ניתנים לטיפול באמצעים ביתיים
- פנו לבית החולים אם חלקי עור נרחבים נפגעו או אם חלה פגיעה בעיניים.

- הזעיקו ניידת טיפול נמרץ אם הנפגע מפתח תגובה חריפה שגורמת להיצרות דרכי הנשימה או לנפיחות בגרון, קשיי נשימה, תחושת חולי ולחולשה ניכרת.

היו זהירים ושמרו על עצמכם!

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]