צילום: דוברות בתי המשפט

בית הדין הרבני באשדוד הורה לבצע בדיקת דנ"א לסבתו של צעיר שביקש להתחתן דרך הרבנות. שני מומחים קבעו כי אף שכל משפחתו יהודית, תעודת הלידה של סבתו ומסמכים נוספים מעוררים חשד שהיא אינה בתה הביולוגית של האם היהודייה שגידלה אותה, סבתא-רבתא של אולג, ולכן היא לא יהודייה.

בית הדין הרבני האזורי באשדוד הורה על בדיקת דנ"א לסבתא, קשישה החולה באלצהיימר, כדי לבדוק אם יש התאמה גנטית בינה לבין אנשים אחרים ממשפחת אמה. אולם לא ניתן היה בכלל לאתר קרובים כאלה. לכן, הדיינים קבעו כי יש לכלול את אולג ואת קרוביו מצד אותה סבתא ברשימת מעוכבי הנישואים, עד שיתבהר הספק ביהדותם.

אולג החליט לערער על החלטת בית הדין הרבני האזורי, והסתייע בטוענת הרבנית ג'ני ברנר ועו"ד שירה לב-ציון מארגון "עתים". הדיינים – הרב אליעזר איגרא, הרב אברהם אהרן כץ והרב שלמה שפירא – קיבלו את הערעור והכריזו עליו ועל קרוביו כיהודים גם ללא הבדיקה הגנטית, והסבירו כי "השערת מבררי היהדות בדבר אפשרות האימוץ אינה היחידה האפשרית, ולדעתנו אף לא המסתברת ביותר במקרה זה".

בשולי הדברים דחה בית הדין הגדול את הטענות העקרוניות נגד חקירות הדנ"א, והבהיר כי "בדיקת הרקמות איננה בדיקה 'גזענית' אלא כלי חשוב שיכול דווקא לסייע רבות לטוענים שמתקשים להוכיח את יהדותם".

 

הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון "עתים", אמר: "הצלחת הערעורים היא צעד חשוב במאבק, אך אל לנו להיות שאננים. התופעה לא נפסקה. אנו נמשיך לפעול עד שתצא הוראה רשמית לחדול מהשימוש בבדיקות דנ"א במסגרת הוכחות היהדות".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]