רחוב הרצל - המהפך

"לפני כ-20 שנה כשהתחילו לדבר על פינוי-בינוי, נקבע שכדי שפרויקט כזה יהיה כלכלי ליזם, היחס בין דירה שמפנים לדירות שייבנו, יהיה  1:4 או 1:5, זאת אומרת שעל  כל דירה שמפנים/הורסים בונים 4 או 5 דירות חדשות.  לדעתי במצוקת דיור כה גדולה  היחס שנקבע בזמנו  עבד עליו הכלח והוא כבר אינו מתאים למציאות של היום". כך אומר השבוע שלומי בן עזרי, מנכ"ל ארגון הקבלנים באשדוד והשפלה.

שלומי בן עזרי מנכ"ל הארגון: "עיריית אשדוד ומדינת ישראל זקוקות כיום לכמה שיותר דירות שיוצעו לשוק. להוציא אל הפועל פרויקט של פינוי-בינוי אורך בין 10 ל-15 שנים מרגע התכנון ועד סיום הביצוע. יזם צריך להשקיע משך 10-15 שנים  הון עתק על מנת לממן הפרויקט והוא יזכה ליהנות מפירות ההשקעה רק לאחר  שנים רבות. העירייה, הממשלה וגם אנחנו כהורים, מחויבים לדור הבא, לכן, כדי שבעוד 10 או 15 שנים יהיו מספיק דירות לילדינו, אנו צריכים כבר היום לשנות  את היחס בפרויקטים של פינוי-בינוי באשדוד בכדי שיותר ויותר יזמים ייכנסו לפרויקטים כאלה".

לדבריו, היחס בפרויקטים כאלה צריך לגדול משמעותית ל-1:7 ואפילו 1:10, זאת בתנאי כמובן וכל לעמוד בדרישות התשתיות כמו מים וביוב,  תחבורה, שטחים ירוקים וחנייה.

לגבי תקן החניה שקיים היום, לפיו לכל יחידת דיור יהיו 1.5 חניות, קורא בן עזרי לשנות את התקן לחניה אחת ואפילו חצי חניה. "אולי הגיע הזמן להפסיק להצמיד חניות לדירות? הדבר נכון כמובן לפרויקטים של פנוי-בינוי במקומות מרכזיים בעיר. חשיבה חדשנית בכיוון הזה תגדיל משמעותית את היצע הדירות ותאפשר לילדינו לרכוש דירה במחיר סביר".

בן עזרי מאמין כי שינוי היחס בפרויקטים לפינוי-בינוי יביא להוזלת הדירות: "זה לא סוד שאם ההיצע יגדל, מחירי הדירות יירדו. רווח היזם עומד כיום על שיעור שבין 12 ל-15 אחוזים. מחיר הדירה תלוי בעיקר במחיר הקרקע ובעלויות הבנייה. בפרויקטים של פינוי –בינוי ערך הקרקע נמוך יחסית לקרקע של המינהל. לכן, אם היזם יודע שהוא יוכל לבנות על אותה קרקע יותר דירות, הוא יוכל להוזיל את מחירן. עלויות הבנייה בירושלים, תל אביב ואשדוד אינן  שונות בהרבה ומה שקובע הוא עלות הקרקע. במחיר של קרקע אפס וללא צורך בבניית חניה לא תהיה סיבה שדירה באשדוד תימכר במחיר של שני מיליוני שקלים".